Home
Co nového ve škole
Vánoční odpoledne ve družině

Ve čtvrtek 19. prosince 2019 jsme si předvánoční čas s dětmi ve všech odděleních školní družiny zpestřili zpěvem koled u vánočního stromečku a hrami. Děti ve spojovačce kreslili stromeček, skládali vánoční puzzle, lovili kapry na udici, skládali věž z kostek. Také si zasportovali, skákali gumu, přes švihadlo, ve dvojici proběhli slalomem, házeli míčkem na cíl. Užili jsme si příjemné odpoledne.

Ivana Danielová

Literární soutěž

Literární soutěž probíhala od 1.října do 15. prosince. V tomto období žáci postupně posílali své literární výtvory Mgr. Marii Baslerové.  Zúčastnili se žáci 1. a 2. stupně. Celkem 60 příspěvků, převládala próza nad poezií. Komise měla velice těžké rozhodování a vyhodnocování příspěvků. Úroveň zaslaných prací byla vysoká. Porotu zaujaly povídky, ale i básně.

3. Michaela Mazáková, Klára Krumpová, Eliška Matýsová

Všem zúčastněným děkujeme a vítězům gratulujeme!

Tereza Petrželová, Tereza Drongová 9. B

SOUSTŘEDĚNÍ HUDEBNÍHO KROUŽKU

Žáci hudebního kroužku se již dlouho dopředu těšili na soustředění ve Štědrákové Lhotě. Dne 7. 11. 2019 se konečně dočkali a vyjeli si na výlet autobusem pod sjezdovku.

Počasí přálo - sluníčko svítilo a hřálo, a tak si před zpíváním zatančili a zahráli hry na louce.

V teplé společenské místnosti restaurace v Skiareálu Panorama si opět zazpívali a vyzdobili trička s motivem hudebního kroužku Melodia.

Posilnili se svačinkou s perníkovými mufiny a horkou čokoládou se šlehačkou, a mohli dále pokračovat v nácviku písní.

Všem čas rychle uběhl.  Vše má nejenom začátek, ale i konec. Po ukončení soustředění se museli přemístit na zastávku autobusu. Cestou si vyprávěli své zážitky a dojmy ze setkání. Byli nadšeni s průběhem celého odpoledne.

Kotrašová I.

4. třída v knihovně a muzeu

Dne 12. 12. 2019 se třída 4. A vydala na exkurzi do Šumperka. Navštívili jsme městskou knihovnu. Paní knihovnice si pro nás připravila zajímavosti o vánočních zvycích a tradicích v České republice a zmínila i Vánoce v jiných zemích. Interaktivní formou si děti rozšířily znalosti o Vánocích.

Poté jsme se přesunuli do šumperského muzea, kde probíhala výstava Zmatené peníze. Žáci viděli některá platidla z minulosti a hlavně se vyřádili v imitaci obchodu, stavění kostek ve tvaru peněz, řešení rébusů a mohli si i vyzkoušet kostým zpěváka, který si kdysi vydělával na živobytí, atd.

RoboTrip 2019

Dne 11. prosince 2019 se náš školní robotický tým zúčastnil soutěže malých robotů „RoboTrip 2019“, první ze série moravských robotických soutěží. Pořadatel SPŠ a SOU Uničov, využil prostor Katedry technické a informační výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. 200 soutěžících se 140 roboty ze všech úrovní škol Moravy Slovenska a Polska se rozdělili podle disciplín do šesti kategorií. Soutěžili jsme v kategorii sledovačů čáry a SUMO.

Kategorii Lego SUMO začal Pavel Směšný zkoušet teprve letos. Od září stavěl robota, který bude odpovídat soutěžním pravidlům. Na konec se mu jej podařilo vykrmit starými díly z Lega tak, že měl téměř maximální povolenou hmotnost. Program nakonec řešil, až těsně před soutěží. Na nějaké taktické finty nezbyl čas. V jeho kategorii bylo 35 robotů. Nakonec se mu podařilo vítězně prolézt vyřazovacím pavoukem, až do bojů o 3. místo. Tady se potkal právě z mistrem světa z Gymnázia Zábřeh. Po dvou porážkách obsadil 4. místo.

Na jednoduché trati sledovačů čáry ze stavebnice Lego nám soutěžili mezi 35 roboty 2 týmy. Naši nováčci Matěj Hönig a Matěj Doležal si odpajdali na jednoduché trati pro 27. místo a Tomáš Novotný s Janem Kotrašem obsadili 20. místo.

Náš tým zkušených robotiků Jan Zajíc, Matouš Bartůšek se sledovačem čáry řízeným mikroprocesorem se pustil do nejtěžší tratí, ve snaze obhájit loňské prvenství. Nakonec nezdar ve čtvercovém obrazci druhé dráhy je posunul na 3. místo.

Soutěžícím, pořadatelům a všem našim příznivcům děkuji za pěknou soutěž.

Fotky ze soutěže

Vánoční turnaj ve florbalu

Ve dnech 12. a 13. prosince 2019 se konal vánoční turnaj žáků, které chodí do kroužku florbalu. Ve čtvrtek si zahráli žáci 3. - 5. tříd a v pátek 1.-2. tříd. Družstva byla tvořena náhodně, podle vylosování čísla a zahrál si každý tým s každým. Hráči k zápasům přistupovali zodpovědně a s patřičnou bojovností, odpoledne si všichni užili. Odměnou byl každému diplom, drobný dárek i sladká odměna.

Vánoční turnaj ve stolním tenise

Ve čtvrtek 19. prosince 2019 se uskutečnil vánoční turnaj ve stolním tenise pro žáky 5. a 6. tříd. Turnaje se zúčastnilo celkem 13 hochů. Žáci byli rozděleni do dvou výkonnostních skupin, ve kterých si hráči zahráli systémem každý s každým, na dva vítězné sety. Ve skupině začátečníků bylo 6 účastníků. Skupina byla velmi vyrovnaná. Vítězem se stal Šimon Morong, který vyhrál všechny svoje utkání. Na 2. místě skončil Lukáš Podhorný a na 3. místě Štěpán Šimek. Ve skupině pokročilých se hrálo stejným systémem a soutěžilo zde 7 hráčů. Na 1. místě se umístil Dominik Klimeš, který vyhrál všechny svoje utkání. Na 2. místě skončil Petr Diviš a na 3. místě Otto Bednář. Všichni účastníci obdrželi pěkné ceny od sponzorských firem stavebniny Dek a Čeps, a.s.

Milan Mazák

Výtvarná soutěž "ZPOMAL PROSÍM"

V průběhu října a listopadu proběhlo krajské kolo dětské literární a výtvarné soutěže "ZPOMAL PROSÍM". Žáci z prvního a druhého stupně naší školy se zúčastnili výtvarné soutěžě, která měla téma "Nepřiměřená rychlost v silničním provozu". Čtyři žákyně naší školy dosáhly vynikajících úspěchů a postoupili do republikového finále v Liberci. Z prvního stupně naší školy obsadila 1. místo Michaela Dvořáková ze 3.A. Na 2. místě se umístila Tereza Dvořáková ze 4.A a na 5. místě se umístila Lucie Vitásková z 1.A. Z druhého stupně nejlepšího výsledku dosáhla Denisa Špačková z 6.C, která se umístila na krásném 2. místě. Pěkné ceny předala děvčatům za přítomnosti paní ředitelky příslušnice Policie ČR.                                                              Milan Mazák

Vážené paní učitelky, páni učitelé, žákyně a žáci,

čeká nás období vánočních svátků spojených s vánočními prázdninami. Je čas ohlédnout se za končícím kalendářním rokem. Ve škole se změnila spousta věcí, kromě nových spolužáků a nových pedagogických pracovníků nově máme učebnu pro volitelný předmět příprava pokrmů a pěstitelství, ve třídách nové lavice a židle, čtyři výkonné interaktivní tabule, praktický nábytek ve školní družině a mnoho dalších pomůcek, her a vybavení. Budova je nově vymalována a na chodbách je nainstalována vkusná výzdoba. Uplynulý rok byl v mnohém jiný a hodně aktivní. Zažili jste průběžný i pobytový lyžařský výcvik, vyjížďky na raftech, zhlédli jste filmová, divadelní i muzikálová představení, strávili jsme společně den na koupališti, chodili po horách, sportovali a navštívili muzea a jiná zajímavá místa. Byli jste úspěšní ve sportovních, recitačních, jazykových, vlastivědných a jiných soutěžích či olympiádách. Škola však především poskytuje vzdělání a proto nám všem jde o to, aby z našich žáků byli šikovní, soběstační, úspěšní a vzdělaní lidé.

Za to všechno patří veliký dík všem zaměstnancům školy, ale i vám žákům.

Přeji Vám krásné Vánoce a v novém roce hodně zdraví, štěstí, humoru i nadhledu a především příjemně strávený čas v Základní škole Ruda nad Moravou.