Home
Co nového ve škole
Dopravní výchova na I. stupni ZŠ

Ve čtvrtek 25. dubna 2019 se uskutečnil projektový den dopravní výchovy pro žáky 1. až 5. ročníků naší školy. Po zahájení, které proběhlo na hřišti za školou, žáci během celého dne procházeli jednotlivá stanoviště s tématikou zaměřenou na dopravní výchovu. Plnili úkoly, jezdili na kolách a dalších jízdních prostředcích a zapojovali se do diskuzí k daným tématům. Celkem byly připraveny 4 stanoviště. Na prvním stanovišti - asfaltovém hřišti za školou, si žáci vyzkoušeli jízdu zručnosti na dopravním hřišti s různými překážkami. Cílem bylo projet na kole vytyčenou trasu v nejkratším čase a s nejmenším počtem chyb. Druhé stanoviště se nacházelo na školní zahradě. Zde žáci z 8.B prezentovali vybavení jízdního kola, dopravní předpisy pro jízdu na kole a druhy dopravních značek. Vhodně pokládanými otázkami naváděli své mladší spolužáky ke správným odpovědím. Třetí stanoviště bylo na dopravním hřišti v mateřské školce v Rudě nad Moravou. Tam žáci jezdili na kolech, koloběžkách, nejmenší na šlapadlech a odstrkovadlech. Učili se dodržovat dopravní značky, jezdili po správné straně silnice a dávali přednost chodcům na přechodech. To vše za dohledu třídních učitelek a učitelů. Čtvrté stanoviště bylo velmi rozsáhlé. Třídy se pohybovaly po naší obci, sledovaly dopravní značky, dopravní situace a odpovídaly na dotazy učitelů. Na konci celého dne proběhlo ve třídách vyhodnocení jízdy zručnosti a ukončení celého dne, které doprovázelo nádherné, skoro letní počasí.

 
Exkurze pila Ruda nad Moravou - 8.B

V pondělí 15. 4. 2019 se žáci 8.B v rámci předmětu praktické činnosti zúčastnili odborné exkurze, která proběhla na pile pana Kouřila v Rudě nad Moravou. V rámci exkurze žáci viděli v provozu různé stroje na zpracování dřeva, jak kulatiny, tak různých druhů řeziv. Na rámové pile si žáci prohlédli řezání stromů na trámy a desky, dále výrobu desek z tvrdých materiálů na podlahy, rozřezávání kulatiny pásovou pilou, krácení desek, ořezávání oblých krajů u desek, sušení nařezaných částí stromů a zpracování odpadů vzniklých při řezání dřeva. Během praktických ukázek dílenský mistr vysvětloval žákům jednotlivé postupy a operace s materiálem. Žáky zavedl i do brusírny řezných nástrojů. Na závěr exkurze si žáci prohlédli sklad výrobků připravených k expedici.

 
Barevný týden

Žáci 1. - 4. třídy si před Velikonocemi prožili barevné dny. Pondělí bylo v odstínu zelené barvy, úterý bylo modré a středa byla červená. Vše navazovalo na tradice Velikonoc. Žáci byli nadšeni, jak se všichni dokázali sjednotit a jak krásně vypadali, když byli oblečeni do stejně barevného oblečení.

 
Vysoké napětí na dopravním hřišti

Úterý 9. dubna. Den "D". Začíná výprava žáků čtvrté třídy na dopravní hřiště. Dnes se nejede za zábavou či za nezávazným učením. Dnes půjde takřka o všechno – půjde o „řidičák" na jízdní kolo!

Děti byly připravené, trénovaly předem dopravní předpisy s paní učitelkou Krestovou.

Závažnost nadcházejících hodin si brzy uvědomil i řidič autobusu, když mu děti „pomáhaly“ s určováním dopravních značek. Hned věděl, že má dát přednost v jízdě, či si mohl oddechnout, když mu bylo sděleno, že se právě pohybuje po hlavní silnici. Byl pod přísnou kontrolou, zda správně zastavil na „stopce" a jestli se právě nesnaží vjet do jednosměrné ulice. Dle žáků všechny požadavky po cestě zdárně splnil a proto mu ani žádné z dětí nechtělo odejmout řidičský průkaz.

Pan řidič si pak mohl zaslouženě odpočinout a děti se naopak pustily do práce. Nejprve si v učebně krátce zopakovaly vědomosti. Následoval test a poté si děti vzaly jízdní kola a byly podrobeny praktickým zkouškám. Napjaté výrazy svědčily o tom, že děti berou dopravní testování velmi vážně.

Instruktoři na závěr vyhodnotili průběh dne, pochválili snahu i znalosti, udělili další cenné rady a kladli dětem na srdce, ať na silnicích dbají na svou bezpečnost. Pan učitel obdržel podepsané „řidičáky", které měl patřičně vyplnit a rozdat absolventům.

A hurá zpátky do autobusu. Řidič na různé dotazy příliš nereagoval, pravděpodobně se na zpáteční cestu vybavil špunty do uší. Pozornost dětí se obrátila na pana učitele.  Otázka: „A kdy už ten řidičák dostaneme?“ postupně zazněla v autobuse celkem  38x.

Druhý den ráno interpelace pokračovaly. A konečně! Děti držely své „řidičáky“ v rukách se stejnou hrdostí, s jakou olympionik přebírá zlatou medaili.

 
Zeměpisná přednáška o Ázerbajdžánu

V pondělí 8. 4. 2019 se uskutečnila zeměpisná přednáška pro žáky 7. a 8. ročníků o Ázerbájdžánu. Přednášejícím byl Mgr. Eldar Valiyev, tajemník Evropsko - Ázerbajdžánské obchodní komory. Taktéž přednáší na UK v Praze dějiny Ázerbajdžánu od starověku až po současnost. V přednáškách se zaměřuje na moderní dějiny a události  XX. století, které měly vliv na dnešní ázerbájdžánskou národní identitu.

Mgr. Valiyev podal žakům stručný přehled o dějinách Ázerbájdžánu počínaje dobou kamennou až po současnost. Během přednášky ázerbájdžánský host zdůraznil, že stejně jako Česko i Ázerbájdžán vyhlásil v roce 1918 první republiku - Ázerbájdžánskou demokratickou republiku, avšak o dva roky později území obsadila sovětská armáda a v roce 1921 byla tato zakavkazská republika začleněna do tehdejšího Sovětského svazu. Novodobé dějiny samostatné Ázerbájdžánské republiky se pak datují od roku 1990.

20. či 21. března některé národy neoslavují pouze začátek jara, ale také začátek nového roku. S tím je spojený Novruz, tedy tradiční perský svátek, který oslavuje nové začátky a má kořeny v monoteistickém náboženství zarathuštrismu.

Svátek Novruz, který lze přirovnat ke křesťanským oslavám Vánoc či Velikonoc, se slaví v několika zemích jihozápadní Asie a jihovýchodní Evropy. V Ázerbájdžánu je tato 3 tisíce let trvající tradice dokonce považována za nejstarší a nejdůležitější svátek vůbec. Volným překladem je Novruz „nový den“, který ukazuje starověké tradiční oslavy Ázerbájdžánců.

Prostřednictvím prezentace přiblížil žákům kulturní tradice Ázerbajdžánu. Poté žákům byly rozdány propagační materiály, o které byl veliký zájem. Pro všechny žáky bylo připravené ještě jedno překvapení. Každý ochutnal pachlavu. Jedná se o tradiční ázerbajdžánský zákusek z listového těsta, medu a vlašských oříšků. Je vyráběný z těch nejkvalitnějších surovin bez použití konzervačních látek a syntetických barviv.

Žáci i vyučující měli mnoho dotazů a následná diskuse byla velice poučná.

Přednáška zaujala nejen žáky, ale i vyučující.

 
Vybíjená dívek 6. tříd - 2. místo

Ve středu 24. dubna se do tělocvičny na Hlucháku sjelo 10 týmů z celého okresu, aby se utkaly o titul přeborníka okresu ve vybíjené dívek 6. tříd. Nenechte se zmást, že v našem týmu bylo 5 páťaček. To byl krok z nouze, protože mezi šesťaškami nebyl o vybíjenou zájem. Proto byl tým doplněn našimi úspěšnými páťačkami, které 21. května čeká v Prostějově společně s jejich spoluhráči z řad kluků krajské kolo otevřené II. kategorie. A postup do republikového kola není nereálným cílem!

Turnaje se kromě nás a pořádající 3. ZŠ Sumperk (Hluchák) zúčastnily ještě družstva základních škol VI. Šumperk (Šumavská), Bludov, Libina, Zábřeh B. Němcové, Zábřeh Školská, Mohelnice Vodní, Úsov a Dubicko, které byly rozlosovány do dvou pětičlenných skupin. Z obou skupin postupovaly 4 družstva do závěrečného play-off. Našemu týmu přiřkl los do skupiny Hluchák, Šumavskou, Úsov a Bludov.

Přestože se naše dívky nevyvarovaly při hře chyb, podařilo se nám všechna utkání ve skupině vyhrát a obsadit v pořadí skupiny 1. místo. Což byl dobrý vstup do play-off, protože druhou skupinu vyhrála Libina, náš obávaný soupeř, loňský účastník republikového finále, a díky hracímu systému jsme na Libinu mohli narazit až ve finále.

Ve čtvrtfinále nás čekal 4. tým z druhé skupiny, ZŠ Školská Zábřeh. V utkání jsme jasně zvítězili, i když náš výkon byl katastrofální, plný chyb. Ale soupeř byl naštěstí katastrofálnější. V semifinále nás potom čekal znovu Hluchák, který jsme ve skupině porazili poměrně jasně 13:5. Ale každý den není posvícení. Po prohraném prvním poločase se nám ve druhém poločase podařilo srovnat skóre a utkání muselo rozhodnout prodloužení, ve kterém naše dívky již neponechaly nic náhodě.

A tak jsme se mohli těšit na našeho finálového soupeře. Ale ouha! Není to Libina, ale náš soupeř ze skupiny - Bludov, který Libinu porazil v semifinále. A hned od začátku si vyšlápl i na nás. Ani jsme se nestačili rozkoukat a prohrávali jsme 1:5. Naštěstí dívky, které zbyly v poli, podaly velmi statečný výkon a do poločasové přestávky jsme šli za stavu 4:5. Ve druhé půli jsme srovnali skóre a v poslední minutě jsme dokonce šli do vedení. To jsme bohužel neudrželi, a tak nás i ve finále čekalo po remíze prodloužení. A v tom byl o jeden zásah úspěšnější náš soupeř!

Ačkoli tato porážka děvčata hodně mrzela, zvláště když si uvědomily fakt, že soupeře pustily do trháku vlastními chybami, je tento výsledek v konkurenci 10 družstev nádherný a naše dívky si za předvedený výkon zaslouží velkou pochvalu.

Konečné pořadí turnaje:

1. Bludov
2. Ruda nad Moravou
3.-4. Libina
Šumperk Hluchák
5.-8. Úsov
Mohelnice Vodní
Zábřeh B. Němcové
Zábřeh Školská
9.-10. Šumperk Šumavská
Dubicko
 
Velikonoční turnaj ve stolním tenisu

V pondělí 15. dubna 2019 se uskutečnil pro žáky 5. a 6. ročníků Velikonoční turnaj ve stolním tenisu. Turnaje se zúčastnilo 13 hráčů. Ti byli rozděleni do dvou skupin, pokročilí a začátečníci. Hrálo se systémem každý s každým na dva hrané sety. Ve skupině pokročilých hráčů zvítězil Petr Diviš , druhé místo obsadil Dominik Klimeš a třetí místo obsadil Otto Bednář, všichni z 5.B. Ve skupině začátečníků zvítězil Tomáš Horníček, druhé místo obsadil Štěpán Šimek a třetí místo obsadil Petr Lysák, všichni z 5.A. Všichni hráči dostali za svůj výkon zajímavé ceny, které do soutěže dodal pan Gronych z firmy Dektrade Šumperk.

 
ODZNAK VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ, 5. 4. 2019, Mohelnice

V pátek 5. 4. 2019 se žáci naší školy opět zúčastnili okresního kola soutěže „ODZNAK VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ“ (zkráceně OVOV). Soutěžilo se opět v disciplínách trojskok z místa, hod medicinbalem, švihadlo, kliky a běh na 1000 m nebo dribling. Cílem bylo získat co nejvyšší počet bodů.

Za naší školu nastoupilo 1 sedmičlenné družstvo a 8 jednotlivců (každý z družstva byl také však hodnocen jako jednotlivec). Soutěže se celkem účastnilo 191 žáků z 11 škol. Prosadit se v takovém množství soutěžících bylo tedy velmi obtížné. Navzdory tomu žáci naší školy podali vynikající výkony a rozhodně nezůstali na onom pověstném „chvostu“.

Za družstvo nastoupili:
DIVIŠ Petr (5.B), DIVIŠOVÁ Simona (6.A), MAZÁKOVÁ Michaela (8.B), POPRACH David (8.B), ŠILAROVÁ Pavlína (6.A), VÍŠEK Jan (7.B), VŠETÍČEK Adam (7.A)

Za jednotlivce nastoupili:
DANIEL Štěpán (5.B), ELNEROVÁ Tereza (9.B), MARKOVIČOVÁ Laura (4.A), MORONG Šimon (5.A), ŠKRLOVÁ Natálie (8.A), TRÁVNÍČEK Zdeněk (9.A), VÁCLAVEK Michal (9.B), VANĚK Jan (3.A)

 

V kategorii družstev žáci naší školy obsadili 7. místo s 16 167 body.

 

V kategorii jednotlivci se žáci naší školy umístili následovně (do 10. místa):

MAZÁKOVÁ Michaela (8.B), 3373 b. – 1. místo

VANĚK Jan (3.A), 2673 b. – 1. místo

MORONG Šimon (5.A), 2739 b. – 3. místo

VÁCLAVEK Michal (9.B), 3899 b. – 4. místo

ELNEROVÁ Tereza (9.B), 3045 b. – 4. místo

DIVIŠ Petr (5.B), 2810 b. – 4. místo

MARKOVIČOVÁ Laura (4.A), 1521 b. – 4. místo

DANIEL Štěpán (5.B), 2573 b. – 6. místo

TRÁVNÍČEK Zdeněk (9.A), 3582 b. – 7. místo

POPRACH David (8.B), 3182 b. – 7. místo

ŠKRLOVÁ Natálie (8.A), 2834 b. – 7. místo

 

Do krajského kola postupují:

MAZÁKOVÁ Michaela (8.B) a VANĚK Jan (3.A)

 

Všem umístěným gratulujeme ke skvělým výkonům!

Ondřej Vykydal

 
Matematická olympiáda

Dne 9. 4. 2019 naši školu reprezentovali žáci v Matematické olympiádě v Šumperku. Vybráni byli úspěšní řešitelé školního kola, kteří se pokusili udělat Rudě dobré jméno v okresním kole.

Byli to tito žáci:
Václav Pleyer, Štěpán Pařenica z 5. A
Martina  Šimková, Václav Kamlar z 5. B
Michaela Nováková, Pavlína Šilarová ze 6. A
Martin Dvořák, Matěj Hejl ze 6. B
Klára Krumpová, Anežka Gronychová a Petr Homola ze 7. A
Na výsledky čekáme a držíme palce.

 
Okresní finále ve florbalu

Ve středu 3. 4. 2019 se v Postřelmově uskutečnilo okresní finále ve florbalu žáků základních škol, do kterého se probojovalo družstvo našich žáků. Naši školu reprezentovali Štěpán Kotraš, Šimon Morong, Marek Kogej, Tomáš Winter, Štěpán Daniel, Petr Diviš, Patrik Míl a Martin Poprach a obsadili celkové 5. místo. Ze skupiny chlapci postoupili ze 3. místa a v boji o semifinále těsně prohráli s družstven Hrabišína 2:3. I když ráno před odjezdem 2 hráči ze základní sestavy onemocněli, tak ostatní podali výborný výkon.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
« < Květen 2019 > »
P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2