Home
Co nového ve škole
Olympiáda z dějepisu
There are no translations available.

20.11.2019 poměřili žáci devátých ročníků své síly v dějepisném testu, který měl ověřit jejich znalosti problematiky konce 19. a začátku 20. století. Žákyně, které obsadily 1. - 3. místo budou v lednu školu reprezentovat v okresním kole olympiády z dějepisu, v Šumperku.

Všem zájemcům o historii tímto děkuji a vítězkám gratuluji :-)

Výsledková listina:

1. Drozdová Nela, 9.B, 48 bodů

2. Vosiková Melánie, 9.B, 47 bodů

3. Kašparová Jana, 9.B, 46 bodů

4. Poprach David, 9.B, 45 bodů

5. Kašparová Eliška, 9.A, 42 bodů

6. Březinová Michaela, 9.B, 41 bodů

Mazáková Michaela, 9.B, 41 bodů

7. Bertóková Monika, 9.B, 38 bodů

8. Petrželová Tereza, 9.B, 36 bodů

9. Drongová Tereza, 9.B, 35 bodů

Šimek Miroslav, 9.A, 35 bodů

Bín Daniel, 9.B, 35 bodů

10. Sebera Jiří, 9.B, 21 bodů

11. Vlček Tomáš, 9.A, 20 bodů

 
Odborná exkurze 8.A - pila Ruda nad Moravou
There are no translations available.

Dne 11. 11. 2019 jsme se zúčastnili exkurze na pilu v Rudě nad Moravou. Po 4. hodině jsme vyšli ze školy. Když jsme tam došli, tak jsme viděli různé stroje na zpracování dřeva. Viděli jsme rámovou pilu, kde se řezaly stromy na trámy. Prohlédli jsme si i novou pásovou pilu, kde se řezala kulatina na trámy a fošny. V další velké hale jsme viděli jak se dělají desky na dřevěné podlahy. Jak jsme vyšli ven, tak jmse viděli v nádobě červenou vodu, kam se namáčí dřevo, aby ho škůdci dále neničili. Viděli jsme i jak se vybírá, třídí a skládá dřevo do sloupců, aby vyschlo. Dozvěděli jsme se, že měkké dřevo vysychá rychleji než tvrdé. Pilu vede pan Kouřil. Jak jsme si to vše prohlédli, tak jsme vyrazili zpět do školy.

Daniela Beranová 8.A

 
NÁVŠTĚVA MUZEA SILNIC VE VIKÝŘOVICÍCH
There are no translations available.

Středeční  listopadové odpoledne13. 11. 2019 školní družina navštívila Muzeum silnic ve Vikýřovicích. Žáci navštívili unikátní výstavu populární stavebnice LEGO – svět kostiček. Přestože nám počasí na cestování nepřálo, stálo to za to. Kromě úžasné výstavy byla pro děti připravena herna s kostičkami. Děti se s nadšením pustily do staveb dle své fantazie, zahrály si pexeso s dopravními značkami, vybarvovaly přichystané omalovánky, pozorovaly vláček postavený z Lego kostiček, který projížděl po kolejích celým městem. Domů se vrátily sice trochu zmoklí, ale spokojení.

 
Setkání partnerských škol v Holicích
There are no translations available.

Naše škola Ruda nad Moravou je součástí projektu „Gramotnosti inovativně“. Mezi další školy zapojené do projektu patří také SŠ automobilní Holice, SŠ Trivis Třebechovice pod Orevem a SŠ Dobruška. Tento projekt podporuje téměř všechny oblasti života školy. Uplatňuje například nové inovativní metody vzdělávání a finančně podporuje různé zájmové aktivity. Hradí vstupy do divadel, dopravu, permanentky na lyžařský výcvik, exkurze apod.

Žáci, kteří se podílí na tvorbě školního časopisu, byli vybráni k účasti partnerského setkání, které se pro tentokrát uskutečnilo na střední škole automobilní v Holicích 16. 10. 2019.

První shromáždění proběhlo v jídelně, kde jsme dostali malé občerstvení v podobě obložené housky a následně obdrželi papír s ještě nevyplněnými políčky. Bylo nám řečeno, že nás čekají různé soutěže a úkoly, za které budeme sbírat body.  Obešli jsme celkem pět stanovišť, při kterých jsme se snažili předvést všechny naše manuální i logické dovednosti za vidinou dosáhnout co nejvyššího počtu bodů.

První stanoviště bylo zaměřeno na robotiku a skládání různých kostičkových obvodů za pomoci návodu. Na druhém stanovišti jsme zase zkoumali motory aut a jejich funkci. U třetího stanoviště jsme pro změnu vyráběli stojánky na tužky. To byla pro nás asi ta nejzábavnější aktivita, protože jsme si užili velkou srandu s žáky, kteří tam studují. Pak už následovalo jen stanoviště zaměřené na simulátor řízení auta a opětovné skládání kostičkových obvodů. Nakonec i poslední stanoviště, kde jsme si vyzkoušeli soutěž, kdo dříve odšroubuje matice.

Naše škola celkově získala 44 bodů z 50, díky kterým jsme vyhráli chutný dort, který jsme další den ve škole snědli. Mňam!

Eliška Kašparová, 9. A

 

 
VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE O NEJHEZČÍ DÝNI
There are no translations available.

Byl pátek 18. 10. 2019 a ve vestibulu o velké přestávce už byla hlava na hlavě. Všichni trpěli nedočkavostí, jestli právě jejich dýně vyhraje. Na stolech bylo plno nádherných dýní, získat cenu mohly ovšem jenom některé. Konečně k nám dorazili paní ředitelka Mgr. H. Pavelková, paní zástupkyně Z. Krišová a paní učitelka V.  Reischlová. Tady jsou výsledky této Halloweenské soutěže:

1. STUPEŇ

1. místo: Amanda Radičová – 1. A

2. místo: David Šimek – 2. A

3. místo: Martina Taliánová – 4. A

 

2. STUPEŇ

1. místo: Adéla Jílovcová a Simona Gronychová – 7. A

2. místo: Denisa Krobotová – 9. A

3. místo: Matouš Bartušek – 9. A

 

Všem vítězům gratulujeme a děkujeme všem zúčastněným.

Vzkaz pro ty co nevyhráli: nic si z toho nedělejte, bude ještě hodně soutěží a určitě nějakou vyhrajete.;)

(Klára Krumpová,  8. A)

 
Předškoláci v 1. třídě
There are no translations available.

Ve středu 6. 11. 2019 předškoláci navštívili 1. třídu. Prvňáčci jim ukázali, jak probíhá jejich vyučování.

Přiřazovali počáteční písmena ke slovům na interaktivní tabuli, ukázali, jak dobře umí slabikovat a počítat. Přidali se i předškoláci a na interaktivní tabuli dávali chlapci Michalovi školní pomůcky do aktovky. Děti si po skvělém výkonu společně zazpívaly Žabička zelená a Pro slepičí kvoč.

Nakonec předškoláci dostali od prvňáčků vlastnoručně vyrobené krtečky a na oplátku dostali prvňáci medaile se svou fotkou.

napsala: Nela Drozdová, 9. B

 
BESEDA A VÝSTAVA LASTUR VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ
There are no translations available.

V úterý 5. 11. 2019 proběhla ve školní družině přednáška a výstava lastur a mušlí.

Besedu vedl Michal Jurásek, sběratel a odborník na toto téma. Zajímavé odpoledne všechny zaujalo. Žáci se dozvěděli odborné informace o mořských lasturách. Zhlédli širokou ukázku z jeho sbírky. Také mnohé další zajímavosti. Prozradil jim například, jak jsou v mnoha přímořských státech mušle nedílnou součástí jídelníčku, jak se jejich ulitami krášlil už pravěký člověk. Žáci získali informaci, za kolik pytlů ulitek by si mohli koupit ženu. Další zajímavost byla z dějin, kdy císařovna Marie Terezie zadlužila státní pokladnu kvůli mušli kdysi tak vzácné, že se z rýžového těsta vyráběly její falzifikáty.

 
Dopravní hřiště
There are no translations available.

Ve středu 16. 10. 2019 se třída 4. A vydala do Mohelnice na dopravní hřiště. I přes nepřízeň počasí všichni přítomní absolvovali výuku o dopravních značkách a situacích a následně si své znalosti zkoušeli prakticky na kole. Dodržování dopravních předpisů šlo všem do té doby, než začaly volné jízdy v buginách, na koloběžkách či dalších dopravních prostředcích. Těšíme se na jaro, kdy budeme skládat zkoušky na průkaz cyklisty.

Autor: Soňa Krestová

 
SOUTĚŽ V PEXESU
There are no translations available.

Ve středu 16. 10. 2019 se ve všech odděleních školní družiny konala soutěž v pexesu. Soutěžilo 59 žáků.

 

1. ODDĚLENÍ

1. místo:  Kamil Šula,  3. A

2. místo:  Ladislav Šťastný, 1. A a Matyáš Galgánek, 1. A

 

2. ODDĚLENÍ

1. místo:  Karolína Kiffelová,  2. A

2. místo: Amanda Raditschvá,  2. A

3. místo: Viktorie Pařízková,  2. A

 

3. ODDĚLENÍ

1. místo:  Sabina Chromková,  6. B

2. místo:  Veronika Kubíčková, 5. A

3. místo:  David Fritsch,  5. A

 

Žáci soutěžili s plným nasazením a soustředěním, kdo nehrál,  vytvořil povzbuzující obecenstvo. Všichni si soutěžní odpoledne užili. Soutěžící obdrželi diplom a drobnou odměnu.

 
Natáčení pořadu Bludiště
There are no translations available.

Dne 1. 10. 2019 vyjela 8. A s 8. B do Ostravy, kde natáčeli pořad Bludiště a podívali se do U-6, což je úžasný svět techniky.

V 8:00 hodin jsme vyjeli a všichni se se těšili na krásně prožitý den.

Asi po 2 hodinách jsme dorazili do Ostravy, kde jsme se jako první šli podívat do U-6.

V U-6 to bylo velmi pěkné a zajímavé. Byly tam totiž takové různé stroje a zařízení, které jsme si mohli vyzkoušet. Nejvíc se nám asi líbil přístroj, který „řezal polystyrén,‘‘ protože jsme z něj mohli něco vyřezat a odnést domů. Dále tam také bylo plno lokomotiv a plno dalších strojů.

Všem se nám tato „prohlídka‘‘ líbila, akorát jsme dostali trošku horší průvodkyni, protože mluvila pomalu a zasekávala se, a navíc měla ,,hrozně velké nervy.“ Byla prostě taková nepříjemná, ale i přesto jsme si to užili.

Asi ve 12:30 jsme vyjeli k budově, kde se natáčelo Bludiště.

Natáčení nám mělo začít v 13:00, ale opozdilo se, takže začalo až ve 14:00.

Když už byly ty dvě hodiny, tak se všichni přemístili do natáčecího studia, kde to vše začalo!

Nejprve nám řekl režisér takové ty úvodní věci a pak jsme konečně začali! Naši soutěžící byli: Radek, Adéla, Alena a Pavel, kteří měli modré dresy.

Natáčeli jsme rozhovory, potlesky a jiné věci. Bohužel jsme prohráli. Je to jenom hra a prohrávat se musí, jeden tým je šťastnější a druhý je smutnější.

Ale potom jsme získali bludišťáka a trička s nápisem Bludiště. Návrat byl kolem 21 hodiny večerní. Bludiště a U-6 byly zážitkové a zajímavé programy.

Děkuji p. učitelce Blehové za přihlášení do pořadu České televize „Bludiště.“

Radek Kouřil a Eliška Aplová, 8. B

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 3 of 57
« < January 2020 > »
M T W T F S S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2