Home
Co nového ve škole
Okresní kolo Atletického čtyřboje v Šumperku
There are no translations available.

24. září se naši žáci zúčastnili velmi silně obsazené atletické soutěže. Každý závodil ve 4 disciplínách: sprint, hod, skok a vytrvalostní běh.

Družstvo starších žáků se umístilo na 9. místě celkovým ziskem 6039 bodů. Starší žákyně byly 1O. (5992 b.), mladší žákyně 12. (3940 b.) a mladší žáci obsadili 14. místo (2702 b.).

V jednotlivých disciplínách se někteří naši závodníci dokázali probojovat mezi nejlepší. Ve vrhu koulí přehodila všechny soupeřky Natálie Škrlová z 9. A a výkonem 9,58 m zvítězila. V této disciplíně se dařilo i Josephině Reichlové a Míše Mazákové (obě z 9. B), které se rovněž probojovaly do 1. desítky. Velmi pěkného výsledku dosáhl Jirka Diviš ze 7. B, který skončil v kategorii mladších žáků na 3. místě v hodu míčkem. Ve stejné disciplíně stojí za zmínku i 8. místo Pavlíny Šilarové (7. A ) mezi mladšími žákyněmi a  9. místo Adama Ceha  (8. A) v kategorii starších žáků. Dlouhá a napínavá byla soutěž ve skoku vysokém. Zde Michaela Mazáková obsadila výkonem 135 cm krásné 5. místo.

Všichni naši žáci projevili příkladnou bojovnost, mnozí si v závodě vytvořili své osobní rekordy a celkově svým vystupováním příkladně reprezentovali školu.

 
Burza práce a vzdělání
There are no translations available.


Žáci devátých ročníků by měli už pomalu přemýšlet o střední škole a budoucím povolání. Proto jsme se školou vyrazili 1. 10. 2019 na Burzu práce a vzdělání  středních škol do šumperského kulturního domu.

Při vstupu jsme obdrželi kartičku s políčky, do kterých jsme měli sbírat body, abychom jsme se mohli zapojit do soutěže o nový telefon, lístky do kina Oko a další suprové ceny. Jakmile žáci uslyšeli o těchto možnostech, vidina nového telefonu je hnala dopředu, tudíž jsme se honili za bodama jako pomatení.

Body jsme ale nedostávali jen tak zadarmo, museli jsme splnit různé úkoly, či zodpověděť otázky týkající se firmy/školy, u jež stánku jsme zrovna byli. Například jsme luštili různé křížovky, tajenky nebo se učili střílet z pistole pro případ, že bychom se jednou dali na policisty. Za každý splněný úkol jsme mimo bodíků dostávali častokrát i různé cukrovinky.

Po zhruba hodině jsme se rozdělili na skupinky, podle toho, jaké obory nás zajímají. Polovina holek šla na cukrářku a zbytek na zdravotní sestru. Kluci po většině na elektromechanika, zámečníka, technika robotizace, nebo hospodáře na levandulovém poli.

Přednáška o zdravotnictví

My, co šli na přednášku o zdravotnictv, jsme nejprve zhlédli propagační video o šumperské nemocnici. Paní, která učí na zdravotní škole, nás lákala, ať jdeme v budoucnu studovat zdravotní sestřičku. Do čehož se moc lidí nenadchlo, protože po ukázce všelijakých doktorských jehel se všichni zhrozili strachy, že do nemocnice už nikdy nevkročí. Absolventky školy, které tam s námi byly, nás samozřejmě upokojily, že se nemáme čeho bát, že každý správný doktor ví, jak s takovým pekelným náčiním správně pracovat. Také jsme byli poučeni o první pomoci novorozeněte a malých dětí.

Kašparová Eliška, 9. A

Obor cukrář

Já konkrétně byla na oboru cukrář. Přijeli za námi až z Jeseníku! Byla tam s nimi jejich bývalá žákyně, která nám o sobě vyprávěla, jelikož si založila vlastní pralinkárnu. Tato paní se jmenovala Jana Kašparová. Celkově to na mě působilo dobře a „přednášku“ jsem si velmi užila. Kdybych to měla shrnout jednou větou, znělo by to asi takhle: „Jsem ráda, že nás sem paní učitelka Baslerová vzala!“

Drongová Tereza, 9. B

Hospodář na levandulovém poli

Dne 1. 10. 2019 jsem se zúčastnil v Živé knihovně akce, která se nazývala ,,Hospodář na levandulovém poli.“ Když jsme pak vešli do místnosti, tak nás okouzlila překrásná vůně bylinek. Jak jsme si sedli, tak nám pustili prezentaci o chovu zvířat na farmě. Po prezentaci nám jeden pán začal říkat o svém levandulovém poli a jeho firmě. Prý dokonce jako malý si zasadil pár levandulí. Při konci jsme mohli ochutnat limonády s příchutí levandule, meduňky a mateřídoušky.

Robin Vogel, 9. A

 
Exkurze žáků z 8.B na pilu v Rudě nad Moravou
There are no translations available.

V pondělí 7. 10. 2019 se žáci z 8.B v rámci předmětu praktické činnosti zúčastnili odborné exkurze, která proběhla na pile pana Kouřila v Rudě nad Moravou. V rámci exkurze žáci viděli zpracování dřeva, od kulatiny, která se přiveze z lesů, až po výrobu různých druhů řeziv. V provozu byla nová pásová pila, na které si žáci prohlédli podélné rozřezávání kulatiny na trámy, trámky, fošny a prkna. V další výrobní hale shlédli  výrobu desek z tvrdých dřevin na podlahy, rozřezávání kulatiny rámovou pilou, krácení desek, ořezávání oblých krajů a impregnování dřeva před škůdci. Během praktických ukázek majitel pily pan Kouřil vysvětloval žákům jednotlivé postupy a operace s materiálem. Žáky zaujalo, že kamiony odvážely kulatinu z pily v Rudě nad Moravou až do vzdálené Číny.

Milan Mazák

 
Okresní kolo Atletického čtyřboje v Šumperku
There are no translations available.

24. září se naši žáci zúčastnili velmi silně obsazené atletické soutěže. Každý závodil ve 4 disciplínách:

sprint, hod, skok a vytrvalostní běh.

Družstvo starších žáků se umístilo na 9. místě celkovým ziskem 6039 bodů. Starší žákyně byly 1O.(5992 b.), mladší žákyně 12. ( 3940 b.) a mladší žáci obsadili 14. místo (2702 b.).

V jednotlivých disciplínách se někteří naši závodníci dokázali probojovat mezi nejlepší. Ve vrhu koulí přehodila všechny soupeřky Natálie Škrlová z 9.A a výkonem 9,58 m zvítězila. V této disciplíně se dařilo i Josephině Reichlové a Míše Mazákové ( obě z 9.B ), které se rovněž probojovaly do 1. desítky. Velmi pěkného výsledku dosáhl Jirka Diviš ze 7. B, který skončil v kategorii mladších žáků na 3. místě v hodu míčkem. Ve stejné disciplíně stojí za  zmínku  i 8. Místo Pavlíny Šilarové ( 7.A )mezi mladšími žákyněmi a  9. místo Adama Ceha  (8.A) v kategorii starších žáků. Dlouhá a napínavá byla soutěž ve skoku vysokém. Zde Michaela Mazáková obsadila výkonem 135 cm krásné 5. místo.

Všichni naši žáci projevili příkladnou bojovnost, mnozí si v závodě vytvořili své osobní rekordy a celkově svým vystupováním příkladně reprezentovali školu.

Helena Konopová

 
Robotický den s průmyslovkou
There are no translations available.

V úterý 24. září 2019 proběhl na naší škole v prostoru nové školní dílny "Robotický den," pořádaný ve spolupráci s SPŠ v Šumperku. O přestávkách chodili okukovat robotické technologie i ostatní žáci školy. Vlastní soutěže se zúčastnilo 20 žáků naší školy, kteří vytvořili  10 týmů.

Měli za úkol:
- sestavit a naprogramovat funkčního robota, který na zelený signál odstartuje, projede zadaný lomený úsek a zastaví v cíli před překážkou. Na závěr provede taneční kreaci.
Hodnotil se čas potřebný pro projetí dráhy, přesnost jízdy a design.
I přes poměrně složité bodové hodnocení, bylo těžké určit tým.
S minimálním rozdílem bodů vyhrál tým ve složení Miroslav Šimek (9.A),  Milan Šíp (9.A). Postupují do okresního kola robotické soutěže, která bude příští rok v únoru.
 
KOLUMBIE - přednáška
There are no translations available.

Ve středu 25. 9. se jely podívat 7.a 8. třídy do Šumperka do kina Oko na dokumentární film o Kolumbii.

Filmem nás provázel cestovatel Adam Lelek, který se po světě vozí na své motorce. Kvůli špatným pověstem, které se o Kolumbii říkaly, si myslel, že bude nebezpečná, ale jelikož se o nich chtěl přesvědčit sám, tak se tam vydal.

Povídal o tom, jak prokličkoval dynamickým centrem Bogoty plným , a hned za hlavním městem začal odhalovat kolumbijskou pravou tvář.  Poznal, že Kolumbii oplývá nepopsatelně okouzlující příroda, vášnivá kultura a vstřícní  srdeční lidé.

Adam Lelek si natrhal kávové boby, z nichž si pak udělal vlastní kávu, také se nořil do hlubokých oceánů a plaval se žraloky a nebezpečnými tvory, kličkoval mezi stromy hluboko v nitru nespoutaných pralesů plných velmi jedovatých hadů, linul se horkým vzduchem nad rozpálenou zemí, vanul nad vrcholky majestátních hor, pozoroval duhovou řeku, kolibříky, a také si zkusil žít mezi domorodci a zjišťoval, jak žijí. Od doby, co umřel vládce jejich rodu, se musí víceméně podřizovat státu, a že na ně dopadá elektrická technika a moderní doba, se kterou nesouhlasí. Taky chvíli pobyl ve městě, kde to kovboji jenom žije, zkoušel tam zahánět divokého býka, jezdil na koních a pásl stáda krav.

Kolumbie se zdá jako skoro bezchybná země, co? Ale není…

Velké množství krádeží, drog a návykových látek by se mělo také zmínit. Stát se ale snaží tomuhle všemu zabránit, dělá velké pokroky a dělá vše pro to, aby se těch špatných řečí zbavili.

Klára Kašparová, 7. A

 

 
Turnaj ve stolním tenisu - okresní kolo Šumperk
There are no translations available.

Ve středu 9. října 2019 se 7 žáků z šestých ročníků naší školy zúčastnilo okresního kola turnaje ve stolním tenisu v Šumperku. Soutěžili ve třetí kategorii, tj. šestá a sedmá třída. Naši žáci vytvořili dvě družstva, která hrála systémem každý s každým, na čtyři vítězné body. Družstvo "A" ve složení D. Klimeš, P. Diviš a O. Bednář zahráli výborně všechna utkání a ve své kategorii obsadili 1. místo. V rozhodujícím utkání s družstvem Hrabišína, které patřilo k favoritům soutěže, vybojoval důležitý čtvrtý bod Dominik Klimeš. Družstvo "B" ve složení Š. Daniel, T. Horníček a M. Poprach obsadilo 6. místo.

Milan Mazák

 
Vitamínový den
There are no translations available.

Dne 4. 10. 2019 proběhl na naší škole Vitamínový den. Jednalo se o doprovodný program k projektu „Ovoce do škol“.

Firma MK Fruit měla pro žáky I. stupně připravené různé druhy ovoce a zeleniny, ze kterých si žáci sami dělali špízy. Dobře udělaný špíz nenechal v klidu chuťové pohárky žáků a taktéž barevností lahodil oku. Na špejli si napichovali hroznové víno, mrkev, řepu a jablko. Stejně jako loni, tak i letos žáci ochutnávali čtyři vyrobené šťávy z různých druhů ovoce a zeleniny a měli poznat, z čeho je šťáva vyrobena.

Nejvíce dětem chutnala šťáva „maminkovská“ tedy z mrkvičky a jablíčka, další byla z červené řepy, jablečný mošt  a  smootie  z 6 ingrediencí ( banán, kiwi, jablko, červená řepa, med a voda).

Pracovníci firmy si pro žáky připravili minikvíz a za každou správnou odpověď se dávala odměna.

Zkrátka nepřišli ani žáci II. stupně. Pro zpestření výuky a hlavně dodání vitamínů dostali žáci na ochutnání v každé třídě jablečný mošt a ovocnozeleninové špízy.

Celé dopoledne rychle uteklo a budeme se zase těšit na příště.

J. Špačková

Další fotografie

 
Adaptační kurz 6.A
There are no translations available.

"Užili jsme si to. Chceme ještě. Bylo to super. Moc nás to bavilo. Nejlepší akce."
Tak hodnotili žáci 6.A adaptační kurz, který absolvovali 23. a 24. září ve Štědrákové Lhotě na chatě Lesanka. Na oba dva dny si pro nás připravil bohatý program pan Mgr. Petr Halama, školní psycholog. Živé člověče, nezlob se, rande, tidli tidli, týmové hry s míčky, večerní kvíz...tyto a mnohé další hry nám nedovolily se ani na chvíli nudit. Cíl kurzu byl naplněn na 100%, z Lesanky jsme odjeli jako dobrá parta lidí, kteří si věří, pomáhají a umí se podržet.
Velké díky tak patří nejen panu Halamovi, ale také týmu z Lesanky, který se postaral o naše plná bříška,
a vyšší moci za krásné počasí, které nás provázelo celým kurzem.


 
Sbírání odpadků
There are no translations available.

17. září se naše třída 4. A pustila do úklidu okolí školy. Došli jsme až k vlakovému nádraží a našli jsme všude hodně odpadků, zejména hodně plastu. Polovina žáků našla až 2 plné pytle. Nejvíce jich bylo u koupaliště, někdo našel i rozbité části kola. Po sbírání jsme si umyli ruce a šli jsme na oběd. Ve výtvarné výchově budeme dělat projekt o odpadcích a dozvíme se, jak dlouho se rozkládá třeba sklo pohozené v přírodě.

Madison Vosiková, Petr Kozák

Žáci 4. A

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 4 of 57
« < January 2020 > »
M T W T F S S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2