Home
Co nového ve škole
Velikonoční turnaj ve stolním tenisu

V pondělí 15. dubna 2019 se uskutečnil pro žáky 5. a 6. ročníků Velikonoční turnaj ve stolním tenisu. Turnaje se zúčastnilo 13 hráčů. Ti byli rozděleni do dvou skupin, pokročilí a začátečníci. Hrálo se systémem každý s každým na dva hrané sety. Ve skupině pokročilých hráčů zvítězil Petr Diviš , druhé místo obsadil Dominik Klimeš a třetí místo obsadil Otto Bednář, všichni z 5.B. Ve skupině začátečníků zvítězil Tomáš Horníček, druhé místo obsadil Štěpán Šimek a třetí místo obsadil Petr Lysák, všichni z 5.A. Všichni hráči dostali za svůj výkon zajímavé ceny, které do soutěže dodal pan Gronych z firmy Dektrade Šumperk.

 
ODZNAK VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ, 5. 4. 2019, Mohelnice

V pátek 5. 4. 2019 se žáci naší školy opět zúčastnili okresního kola soutěže „ODZNAK VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ“ (zkráceně OVOV). Soutěžilo se opět v disciplínách trojskok z místa, hod medicinbalem, švihadlo, kliky a běh na 1000 m nebo dribling. Cílem bylo získat co nejvyšší počet bodů.

Za naší školu nastoupilo 1 sedmičlenné družstvo a 8 jednotlivců (každý z družstva byl také však hodnocen jako jednotlivec). Soutěže se celkem účastnilo 191 žáků z 11 škol. Prosadit se v takovém množství soutěžících bylo tedy velmi obtížné. Navzdory tomu žáci naší školy podali vynikající výkony a rozhodně nezůstali na onom pověstném „chvostu“.

Za družstvo nastoupili:
DIVIŠ Petr (5.B), DIVIŠOVÁ Simona (6.A), MAZÁKOVÁ Michaela (8.B), POPRACH David (8.B), ŠILAROVÁ Pavlína (6.A), VÍŠEK Jan (7.B), VŠETÍČEK Adam (7.A)

Za jednotlivce nastoupili:
DANIEL Štěpán (5.B), ELNEROVÁ Tereza (9.B), MARKOVIČOVÁ Laura (4.A), MORONG Šimon (5.A), ŠKRLOVÁ Natálie (8.A), TRÁVNÍČEK Zdeněk (9.A), VÁCLAVEK Michal (9.B), VANĚK Jan (3.A)

 

V kategorii družstev žáci naší školy obsadili 7. místo s 16 167 body.

 

V kategorii jednotlivci se žáci naší školy umístili následovně (do 10. místa):

MAZÁKOVÁ Michaela (8.B), 3373 b. – 1. místo

VANĚK Jan (3.A), 2673 b. – 1. místo

MORONG Šimon (5.A), 2739 b. – 3. místo

VÁCLAVEK Michal (9.B), 3899 b. – 4. místo

ELNEROVÁ Tereza (9.B), 3045 b. – 4. místo

DIVIŠ Petr (5.B), 2810 b. – 4. místo

MARKOVIČOVÁ Laura (4.A), 1521 b. – 4. místo

DANIEL Štěpán (5.B), 2573 b. – 6. místo

TRÁVNÍČEK Zdeněk (9.A), 3582 b. – 7. místo

POPRACH David (8.B), 3182 b. – 7. místo

ŠKRLOVÁ Natálie (8.A), 2834 b. – 7. místo

 

Do krajského kola postupují:

MAZÁKOVÁ Michaela (8.B) a VANĚK Jan (3.A)

 

Všem umístěným gratulujeme ke skvělým výkonům!

Ondřej Vykydal

 
Matematická olympiáda

Dne 9. 4. 2019 naši školu reprezentovali žáci v Matematické olympiádě v Šumperku. Vybráni byli úspěšní řešitelé školního kola, kteří se pokusili udělat Rudě dobré jméno v okresním kole.

Byli to tito žáci:
Václav Pleyer, Štěpán Pařenica z 5. A
Martina  Šimková, Václav Kamlar z 5. B
Michaela Nováková, Pavlína Šilarová ze 6. A
Martin Dvořák, Matěj Hejl ze 6. B
Klára Krumpová, Anežka Gronychová a Petr Homola ze 7. A
Na výsledky čekáme a držíme palce.

 
Okresní finále ve florbalu

Ve středu 3. 4. 2019 se v Postřelmově uskutečnilo okresní finále ve florbalu žáků základních škol, do kterého se probojovalo družstvo našich žáků. Naši školu reprezentovali Štěpán Kotraš, Šimon Morong, Marek Kogej, Tomáš Winter, Štěpán Daniel, Petr Diviš, Patrik Míl a Martin Poprach a obsadili celkové 5. místo. Ze skupiny chlapci postoupili ze 3. místa a v boji o semifinále těsně prohráli s družstven Hrabišína 2:3. I když ráno před odjezdem 2 hráči ze základní sestavy onemocněli, tak ostatní podali výborný výkon.

 
Zápis do 1. třídy

Ve dnech 3. 4. a 4. 4. 2019 se uskutečnil na naší škole zápis budoucích prvňáčků. V tento významný den předškoláčci museli ukázat určité činnosti, dokazující předpoklady pro školní docházku. Na některých bylo vidět radostné očekávání, někde i obava, zda vše zvládnou. Čekaly je pohádkové úkoly. Děti nás mile překvapily a potěšily pěknými básničkami a písničkami. Jako odměnu si budoucí prvňáčci odnášeli malé dárečky, které pro ně připravili žáci vyšších ročníků. Doufejme, že se jim bude v první třídě líbit a popřejme jim ty nejlepší školní výsledky.

 
Barevný týden

Žáci 1. - 4. třídy si před Velikonocemi prožili barevné dny. Pondělí bylo v odstínu zelené barvy, úterý bylo modré a středa byla červená. Vše navazovalo na tradice Velikonoc. Žáci byli nadšeni, jak se všichni dokázali sjednotit a jak krásně vypadali, když byli oblečeni do stejně barevného oblečení.

 
Vysoké napětí na dopravním hřišti

Úterý 9. dubna. Den "D". Začíná výprava žáků čtvrté třídy na dopravní hřiště. Dnes se nejede za zábavou či za nezávazným učením. Dnes půjde takřka o všechno – půjde o „řidičák" na jízdní kolo!

Děti byly připravené, trénovaly předem dopravní předpisy s paní učitelkou Krestovou.

Závažnost nadcházejících hodin si brzy uvědomil i řidič autobusu, když mu děti „pomáhaly“ s určováním dopravních značek. Hned věděl, že má dát přednost v jízdě, či si mohl oddechnout, když mu bylo sděleno, že se právě pohybuje po hlavní silnici. Byl pod přísnou kontrolou, zda správně zastavil na „stopce" a jestli se právě nesnaží vjet do jednosměrné ulice. Dle žáků všechny požadavky po cestě zdárně splnil a proto mu ani žádné z dětí nechtělo odejmout řidičský průkaz.

Pan řidič si pak mohl zaslouženě odpočinout a děti se naopak pustily do práce. Nejprve si v učebně krátce zopakovaly vědomosti. Následoval test a poté si děti vzaly jízdní kola a byly podrobeny praktickým zkouškám. Napjaté výrazy svědčily o tom, že děti berou dopravní testování velmi vážně.

Instruktoři na závěr vyhodnotili průběh dne, pochválili snahu i znalosti, udělili další cenné rady a kladli dětem na srdce, ať na silnicích dbají na svou bezpečnost. Pan učitel obdržel podepsané „řidičáky", které měl patřičně vyplnit a rozdat absolventům.

A hurá zpátky do autobusu. Řidič na různé dotazy příliš nereagoval, pravděpodobně se na zpáteční cestu vybavil špunty do uší. Pozornost dětí se obrátila na pana učitele.  Otázka: „A kdy už ten řidičák dostaneme?“ postupně zazněla v autobuse celkem  38x.

Druhý den ráno interpelace pokračovaly. A konečně! Děti držely své „řidičáky“ v rukách se stejnou hrdostí, s jakou olympionik přebírá zlatou medaili.

 
Zeměpisná přednáška o Ázerbajdžánu

V pondělí 8. 4. 2019 se uskutečnila zeměpisná přednáška pro žáky 7. a 8. ročníků o Ázerbájdžánu. Přednášejícím byl Mgr. Eldar Valiyev, tajemník Evropsko - Ázerbajdžánské obchodní komory. Taktéž přednáší na UK v Praze dějiny Ázerbajdžánu od starověku až po současnost. V přednáškách se zaměřuje na moderní dějiny a události  XX. století, které měly vliv na dnešní ázerbájdžánskou národní identitu.

Mgr. Valiyev podal žakům stručný přehled o dějinách Ázerbájdžánu počínaje dobou kamennou až po současnost. Během přednášky ázerbájdžánský host zdůraznil, že stejně jako Česko i Ázerbájdžán vyhlásil v roce 1918 první republiku - Ázerbájdžánskou demokratickou republiku, avšak o dva roky později území obsadila sovětská armáda a v roce 1921 byla tato zakavkazská republika začleněna do tehdejšího Sovětského svazu. Novodobé dějiny samostatné Ázerbájdžánské republiky se pak datují od roku 1990.

20. či 21. března některé národy neoslavují pouze začátek jara, ale také začátek nového roku. S tím je spojený Novruz, tedy tradiční perský svátek, který oslavuje nové začátky a má kořeny v monoteistickém náboženství zarathuštrismu.

Svátek Novruz, který lze přirovnat ke křesťanským oslavám Vánoc či Velikonoc, se slaví v několika zemích jihozápadní Asie a jihovýchodní Evropy. V Ázerbájdžánu je tato 3 tisíce let trvající tradice dokonce považována za nejstarší a nejdůležitější svátek vůbec. Volným překladem je Novruz „nový den“, který ukazuje starověké tradiční oslavy Ázerbájdžánců.

Prostřednictvím prezentace přiblížil žákům kulturní tradice Ázerbajdžánu. Poté žákům byly rozdány propagační materiály, o které byl veliký zájem. Pro všechny žáky bylo připravené ještě jedno překvapení. Každý ochutnal pachlavu. Jedná se o tradiční ázerbajdžánský zákusek z listového těsta, medu a vlašských oříšků. Je vyráběný z těch nejkvalitnějších surovin bez použití konzervačních látek a syntetických barviv.

Žáci i vyučující měli mnoho dotazů a následná diskuse byla velice poučná.

Přednáška zaujala nejen žáky, ale i vyučující.

 
ZŠ Ruda má talent

Byl pátek 5. dubna ráno. Něco podivného se vznášelo ve vzduchu. Značně pobledlé tváře několika žáků potvrzovaly předtuchu, že se brzy něco stane. Atmosféra s ubíhajícími minutami postupně dále těžkla. Vyčkávání. Tušení. Nejistota.

A po velké přestávce to opravdu vypuklo! Nejprve silný náraz větru mocně zalomcoval okny školní budovy. Potom se skly prodraly sluneční paprsky a ozářily prostory oslepujícím svitem. Jako na povel se všichni žáci školy včetně učitelů shromáždili a usadili ve vyzdobené tělocvičně. Bylo to tu! Začala dlouho očekávaná soutěž ZŠ Ruda má talent.

Před obecenstvo předstoupily moderátorky Eliška Makáňová a Veronika Havlíčková. Nejprve přivítaly přítomné, naznačily celý program, představily porotu a poté s naprosto profesionálním přístupem uváděly jednotlivá vystoupení, zpovídaly soutěžící a pevnou rukou udržovaly soutěž ve svižném rytmu.

Jako první soutěžící se představila Daniela Podhorná z 6. B v roli mažoretky a byla skvělá. Druhý před publikum předstoupil Martin Kamlar z 2. A. Maličký, skromný, tichý – ovšem jen do té doby, než směle a krásně vystřihl svou klavírní skladbu. Následovali kouzelníci, gymnasté, zpěváci, recitátoři, tanečníci, hudebníci a divadelní umělci. Někomu se vystoupení vydařilo na 100 %, jinému se vše úplně nepovedlo – zde je třeba ocenit obecenstvo, které nejenže nepodlehlo tomu, aby účinkujícího v nesnázích vystavilo posměchu, naopak, povzbuzovalo neochvějně všechny účastníky a odměňovalo jejich odvahu neutuchajícím potleskem. Čísla byla plná sportovního i uměleckého umu a též nabitá humorem. Publikum se dobře bavilo předváděnou soutěžní show. Například učitel Bližňák byl zcela šokován „neuvěřitelným“ kouzelnickým kouskem s brýlemi, který předvedl Petr Kozák z 3. A.

Porota (Mgr. Marie Baslerová, Mgr. Alena Raková, Mgr. Luboš Bližňák) měla těžkou úlohu při určování vítězů. Nakonec se o první až třetí místo podělili vždy dva účastníci. Bylo vyhlášeno toto pořadí:

1. místo: Aerobik – Reichlová, Z. Kamlarová, T. Kamlarová, E. Kašparová, K. Kašparová, Skoumalová, Janků, Šupová, Průchová (6. A, 6. B, 8. A, 8. B).

1. místo: Hra na akordeon – Marta Vlčková (5. A)

2. místo: Hra na klavír – Martin Kamlar (2. A)

2. místo: Zpěv – Veronika Vařeková (4. A)

3. místo: Hra na kytaru – Martina Talianová (3. A)

3. místo: Hra na klavír – Barbora Talianová (5. A)

Je zapotřebí také vysoce ocenit výkon obou moderátorek z 9. A, skvělou organizaci a technické zajištění, které bezchybně provedl tým 9. A. Ozvučení a hudbu výborně kočíroval Mgr. Martin Havlíček. Celou akci v pozadí jistou rukou řídila Mgr. Marie Baslerová.

V pondělí vítězové oficiálně převzali diplomy. V prostorách školy byla zřízena stálá výstava, kde velké fotografie upomínají na povedený první ročník soutěže ZŠ Ruda má talent.

 
Den učitelů

Sál restaurace Na Záložně byl v pátek 29. března svědkem velkého společenského setkání.  U příležitosti Dne učitelů (28. 3.) se sešli zaměstnanci základní a mateřské školy s panem starostou. Pozváni byli také bývalí pracovníci těchto škol.

Oslava učitelského svátku byla zároveň symbolem úzké spolupráce mezi obcí, základní školou i školou mateřskou.

V úvodním projevu ředitelka ZŠ Mgr. Helena Pavelková přivítala všechny přítomné a zvláště srdečně bývalé zaměstnance. Ocenila činnost učitelů i nepedagogických pracovníků a poděkovala důchodcům za jejich předchozí poctivou práci. Konstatovala, že se daří dobře navazovat těsnější spojení mezi základní a mateřskou školou za vstřícného přístupu obce.  Poté ředitelka MŠ Bc. Petra Šípová taktéž vyzdvihla rozvíjející se spolupráci se základní školou, která je ku prospěchu dětí. Pochválila obecní zastupitelstvo v čele s panem starostou za to, že se vždy snaží v maximální míře řešit potíže či požadavky vyplývající z provozu škol. Nakonec starosta Bronislav Drozd ujistil všechny přítomné, že dobré fungování obou škol je jednou z hlavních priorit obce a popřál všem přítomným dobrou zábavu.

Následovalo vystoupení žáků základní školy. Nejprve se na pódiu představili vítězové recitační soutěže,  a potom další děti ze školního hudebního kroužku Melodie předvedly muzikál z dílny Uhlíře a Svěráka O dvanácti měsíčkách. Vše nacvičily pod vedením I. Kotrašové a Mgr. A. Rakové. Vystoupení se hodně povedlo a na lících diváků se zaleskla nejedna slza. Děti byly odměněny bouřlivým potleskem.

Dále již následovala volná zábava s výborným občerstvením. Účastníci si následně akci velmi pochvalovali, neboť se dobře pobavili, zazpívali si, popovídali si, vzájemně se lépe poznali a přispěli tak svým dílem k posílení dobré atmosféry života v obci, kterou se Ruda nad Moravou může pyšnit.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
« < Červenec 2019 > »
P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4