Home
Co nového ve škole
Zeměpisná olympiáda

V posledním únorovém týdnu proběhlo ve třídách druhého stupně školní kolo zeměpisné olympiády. Žáci soutěžili ve třech kategoriích, v kategorii A  určené pro 6. třídy a zaměřenéna Afriku a světový oceán zvítězil Michal kašpar z 6. A. V kategorii B si nejlépe vedl Tomáš Jurásek z e 7. B, otázky této kategorie se týkaly Atlantského oceánu, Afriky, Ameriky, Austrálie a Oceánie. V kategorii C,  v níž soutěží žáci 8. a 9. tříd, si s otázkami o České republice nejlépe poradil Jan Doležal z 9. B.

Vítězové jednotlivých kategorií reprezentovali škou v okresním kole ZO, které se konalo v Šumperku ve středu 17. března. Utkali se v něm se soutěžícími ze základních škol i z nižších gymnázií. Školní i okresní kolo má dvě části, soutěžící musí v jedné z nich, pracovat s atlasem, ve druhé potom odpovídají na otázky bez použití atlasu, čerpají tedy jen ze znalostí, které si osvojili. Okresní kolo má ještě část praktickou, v  níž musí děti zvládnout práci s topografickou mapou a buzolou.

Z reprezentantů naší školy si v okresním kole nejlépe vedl Tomáš Jurásek ze 7. B, umístil se na 4. se ztrátou pouhých 2,5 bodu na místo 3. Michal Kašpar obsadil ve své kategorii místo 11.a Jan Doležal 16.

 
Návštěva knihovny

V březnu jsme se vydali na návštěvu do místní knihovny. Některé děti byly v knihovně poprvé, ty se zde dozvěděly základní informace o jejím provozu. Starší žáky si paní knihovnice zase vyzkoušely z toho, co si pamatují z předešlých návštěv. Pro třeťáky navíc připravily několik informací  o spisovateli Ondřeji Sekorovi, neboť žáci 3.A budou společně číst Knížku Ferdy Mravence. Prvňáčci využili návštěvu knihovny k zahájení třídního projektu Já a Večerníček a prohlíželi si především pohádkové knížky. Jsme rádi, že po naší společné návštěvě přibylo do knihovny několik nových čtenářů. Doufáme, že se stanou pravidelnými čtenáři.

 
Recitační soutěž

Během měsíce ledna proběhla na 1. stupni třídní kola v přednesu básní. Nejlepší recitátoři ze tříd se zúčastnili školního kola recitační soutěže dne 3. února. Následující den jsme se všichni společně sešli a vítězové nám přednesli své básničky. Posluchači recitátory odměnili potleskem a porota jim předala diplomy a drobné ceny. Pěknou atmosféru této akce podkreslila hra na varhany v podání Hany Schmidtové ze 3.A a Kristýny Kupczakové z 5.B. Do Šumperka nás jeli reprezentovat tyto žákyně: Barbora Pelclová z 1.A, Adéla Likavcová ze 3.A, Veronika Kamlarová ze 4.A a Anna Osladilová z 5.B.

 
Konverzační soutěže v anglickém jazyce

V úterý 26. ledna 2010 se sešlo 25 žáků 6. - 9. ročníku naší školy, aby změřili své síly ve školním kole konverzační soutěže v anglickém jazyce. Tvrdým oříškem byl především poslech anglického textu – soutěžící měli za úkol do připraveného textu podle poslechu doplnit chybějící někdy i méně známá slova. Také 2 minuty na popis obrázku se občas zdály být nekonečné. Jedinou částí soutěže, na kterou se mohli žáci předem připravit, bylo povídání na vylosované téma. Žákům 8. a 9. ročníku soutěž doplnil ještě text, ve kterém hledali odpovědi na otázky.

Hodnocení soutěže bylo velmi obtížné, protože soutěžící zvládli úkoly velmi dobře, a proto bodové rozdíly mezi nimi byly malé. V kategorii 6. - 7. ročníků zvítězil Tomáš Jurásek (7.B,Olšany),  2.místo patří Monice Pařenicové (7.B, Ruda n .Mor.), 3.místo Tomáši Brothánkovi (7.B, Bartoňov). V kategorii žáků 8. - 9. ročníků zvítězila Lucie Ondráčková (8.A,Olšany), za ní se umístila Žaneta Hrouzová (8.B, Hostice) a Klára Šimková (8.B, Ruda n.Mor.). Vítězové jednotlivých kategorií naši školu reprezentovali v okresním kole soutěže 11. února 2010 v Šumperku. Tomáš Jurásek vybojoval skvělé 3.místo. Gratulujeme.

Draha Hošková

 
Lyžařský výcvikový kurz

V ideálních sněhových podmínkách ve Štědrákové Lhotě prošlo letos
metodickým lyžařským výcvikem 41 dětí ze sedmých ročníků a nově také
ze čtrvtého ročníku. Kurz byl z 80% naplněn lyžaři a z 20%
snowboardisty. Všichni lyžaři tak úspěšně během pěti dní zvládli
všeobecnou a specializovanou lyžařskou průpravu a základy
carvingových oblouků. Snowboardisti se věnovali specializované
snowboardové průpravě. Všichni žáci, zejména pak ti, kteří stáli na
lyžích či snowboardu poprvé, si zaslouží velkou pochvalu za
zvládnuté prvky - kontrolovanou jízdu svahem, brždění, jízdu po
hranách aj. Poslední den výcviku proběhl závod ve slalomu, kde
všichni nově nabyté dovednosti zúročili. Nikdo se během výcviku
nezranil.Jako již tradičně za velice příznivou cenu bylo hodně
lyžování!

 
Jsem pohádková bytost ?

Třeťáci se v únoru začetli do pohádek. Především do těch od Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena. Hledali v nich nejen nadpřirozené bytosti, ale také ponaučení. Pohádky také výtvarně zpracovali, zazpívali si několik pohádkových písniček a vymysleli pohádkové slovní úlohy. Únor je dobou maškarních plesů, a proto si dokonce vyrobili škrabošku pro neexistující bytost. Tu se potom snažili popsat. Výsledkem celého pohádkového činění byla pohádková prezentace pro ostatní třídy.

 
Školní kolo Pythagoriáda

Školní kolo Pythagoriáda

 

Dne 12.2.2010 proběhlo na naší škole školní kolo matematické soutěže – Pythagoriáda.

Školního kola se zúčastnili všichni žáci 6. a 7.ročníků. Každý žák řešil celkem 15 příkladů. Maximální počet bodů byl 15, to znamená jeden bod za správně vyřešený příklad.

Žáci měli na řešení 60minut. Mezi nejlepší řešitele patří:

 

6.ročník :  Cendelínová Lucie (6.A)

Kozák Jakub (6.B)

Kašpar Michal (6.A)

Bartók Daniel (6.A)

 

7.ročník :  Jurásek Tomáš (7.B)

Ohlídalová Vlasta (7.B)

Všichni tito žáci budou naši školu reprezentovat v okresním kole Pythagoriády v květnu tohoto roku.

Přejeme mnoho úspěchů!!

Všem zúčastněným děkujeme za účast.

 
Zajímavé video ze soutěže NS 2010

Hledejte v záznamu naše vozítka. Uvidíte, jak jsem si vedli.

 
Napájeni Sluncem 2009/10

Letos, v málo obvyklou dobu jsme se ctí zúčastnili celostátní soutěže solárních vozítek na VŠB v Ostravě.

Cesta začala nefungujícím topením ve vlaku, ale dobrá nálada nám nezamrzla. Ještě poslední dodělávky, nalepit loga sponzorů a vystupujeme v Ostravě. Ve sportovní se již vyznáme, tak honem nejdřív přezout, projít technickou kontrolou a doladit vozítka.

Letos je dráha o 22 cm delší, přesto se v soutěžním poli mezi středoškoláky a vysokoškoláky neztrácíme. Soutěžní časy na 2 m dlouhé dráze máme do 2,2 s. To je výborné. Jen Franta zvolil těžký převod a nemohl auto přinutit k pohybu.Technická úprava pomohla v druhém kole. Zato Jirka je po prvním kole lehce nervózní. Zatím nejlepší čas. A to nevyužil celou dráhu pro letmý start. Musí to nechat víc rozjed. Ještě poslední oprava. A ... lepidlo se dostalo do ložiska!! Namazat, rozhýbat. Čas je nakonec o 0,2 s horší. Pěkné třetí místo.

Ondra s Pepou se ještě účastní soutěže o nejlepší plakát na vodíkové auto Hydrogenix.

Nakonec získávají první místo.

A oficiální výsledky:

1. místo Gy. Brno           1,61 s
2. místo SPŠ Karviná       1,64 s
3. místo Cékr Jiří                  1,67s
5. místo Kozák Daniel        1,99 s
6. místo Basler Ondřej       2,11 s
8. místo Rýznar Jan             2,22 s
13. místo Josef Ptáček       2,6 s
32. místo    Joklík František 6,83

V dané kategorii 50 účastníků. Nejdelší čas 89 s, posledních 8 neodstartovalo.

Poděkování patří našim sponzorům: firma RPS, modelářská prodejna Satria, ZŠ Ruda nad Moravou a panu Matyjášovi z MEGAMOTORS - ty solární motorky nakonec dorazily včas.

 

 
<< Začátek < Předchozí 41 42 43 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
« < Prosinec 2018 > »
P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6