Home
Co nového ve škole
Projekt Podzim v lese

Ve dnech 18. - 22. října 2010 jsme využili pěkného podzimního počasí a pustili jsme se do projektu Podzim v lese. V rámci tohoto projektu jsme využili také Den stromů. Prvňáčci si vyrobili skřítka Podzimníčka a podle lipových listů se naučili psát písmenko s, navlékali jeřabiny a naplánovali i vycházku do podzimní přírody. Ve druhé třídě žáci pracovali ve skupinách a v naučných textech našli mnoho nových informací o podzimní přírodě, tvořili pěkné věty, které si přečetli a zapsali. Kluci a děvčata ze třetí třídy se vydali do okolí školy. Pracovali ve skupinkách a do připraveného plánku zaznamenali názvy velkých stromů, změřili obvod kmenů a zjistili, že nejmohutnější strom je krásný buk. Na závěr týdne zasadili třeťáci společně keř jalovce poléhavého. Snad pěkně poroste. Žáci čtvrtého ročníku se zaměřili na život v podzimní přírodě. V tématu o společenství lesa se zaměřili na živočichy a rostliny v lese a jeho okolí a na jejich vzájemné vztahy. Mimo jiné také výtvarně zpracovali odpovědi do přírodovědné soutěže, která měla tentokrát název Popletený les. V páté třídě žáci pracovali s encyklopediemi, vyhledávali informace na internetu o ochraně a funkci lesa a zabývali se také chráněnou krajinnou oblastí Jeseníky. Tento týden přinesl každému spoustu poznatků i pěkných zážitků.

 
JESENICKÁ LIGA STARŠÍCH DÍVEK - 1. KOLO

Ve středu 20. října se v naší školní tělocvičně odehrála 3 utkání 1. kola Jesenické ligy starších dívek v basketbale.

Letošního ročníku se účastní šest družstev - Ruda, Gymnázium Jeseník, Supíkovice, Bělá, Česká Ves a Javorník. V základní části se během čtyř turnajů a dvou samostatných utkání všechna družstva utkají navzájem dvakrát. V závěrečném dvoudenním turnaji, který se uskuteční v květnu v Javorníku, se všechna družstva utkají navzájem ještě jednou.

Prvního turnaje v Rudě se kromě domácích hráček zúčastnila ještě družstva ze Supíkovic a z Jeseníku, která se navzájem utkala turnajovým systémem. Náš tým, jeden z favoritů soutěže, nezaváhal a zvítězil v obou svých utkáních. Supíkovice si připsaly jedno vítězství a hráčky jesenického gymnázia, nováčci soutěže, odešly v obou úvodních utkáních poraženy.

Výsledky utkání:

Ruda - Supíkovice 60 : 46
Ruda - Jeseník 115 : 11
Supíkovice - Jeseník 112 : 13

 

V zápase se Supíkovicemi naše dívky dobře začaly, vypracovaly si náskok, který si již v dalším průběhu proti silnému soupeři, který ovšem nehrál kvůli marodce v nejsilnější sestavě, udržely. Málem se znovu projevila naše dlouholetá slabina - 3. čtvrtina zápasu, ve které jsme ztratily už nejeden zápas. V ní se soupeři podařilo snížit náš náskok až na rozdíl tří bodů, ale dívky zlepšeným výkonem ještě do konce této části hry svůj náskok získaly zpět. Naše body vstřelily: Klára Šimková 28, Soňa Baslerová 12, Zuzana Ondráčková 8, Pavla Nezbedová, Michaela Šumberová a Marie Valentová po 4.

V utkání s Jeseníkem, který v této soutěži je úplným nováčkem, si rovnoměrně zahrály všechny naše hráčky a všechny se podílely bodově na vysokém konečném skóre. Jesenické dívky podaly statečný a bojovný výkon a se vztyčenou hlavou přijaly úděl každých nováčků, vysoké porážky v obou utkáních. Naše body vstřelily: Klára Šimková a Michaela Šumberová po 20, Zuzana Ondráčková 18, Soňa Baslerová 12, Martina Kašparová 11, Pavla Nezbedová 10, Lucie Ondráčková 8, Veronika Kašparová a Marie Valentová po 6, Jana Pospíšilová 4.

 

V 1. kole zbývá ještě odehrát utkání v České Vsi mezi domácími, Bělou a Javorníkem.

Ve 2. kole, které se hraje v listopadu, se naše dívky utkají v Bělé s družstvem místní ZŠ a s Českou Vsí.

 
JESENICKÁ LIGA MLADŠÍCH DÍVEK - 1. KOLO

Ve čtvrtek 14. října se v naší školní tělocvičně odehrála 3 utkání 1. kola Jesenické ligy mladších dívek v basketbale.

Letošního ročníku se účastní šest družstev - Supíkovice, Ruda, Javorník, Bělá, Česká Ves a Vápenná. V základní části se během čtyř turnajů a dvou samostatných utkání všechna družstva utkají navzájem dvakrát. V závěrečném dvoudenním turnaji, který se uskuteční v červnu v Javorníku, se všechna družstva utkají navzájem ještě jednou.

Prvního turnaje v Rudě se kromě domácích hráček zúčastnila ještě družstva ze Supíkovic a z Javorníka, která se navzájem utkala turnajovým systémem. Javorník, největší favorit soutěže, nezaváhal a zvítězil v obou svých utkáních. Supíkovice si připsaly jedno vítězství a naše hráčky odešly v obou úvodních utkáních poraženy.

V zápase se Supíkovicemi naše dívky dobře začaly, ale s přibývajícími minutami se dopuštěly velkého množství chyb, soupeř si vypracoval náskok, který v průběhu zápasu neustále narůstal. Naše dívky se potýkaly se špatnou střelbou (s výjimkou Veroniky Kubíčkové, autorky 38 bodů) a v obraně působily velmi staticky. To ovšem neplatí o utkání s Javorníkem. I když střelba nebyla znovu ozdobou našeho výkonu, v obraně si naše dívky počínaly velice dobře a dařilo se jim ubránit i hráčky, které hrají žákovskou ligu za BK Panters Javorník.

Výsledky utkání:

Ruda - Supíkovice 35 : 63
Supíkovice - Javorník 29 : 53
Ruda - Javorník 32 : 52

 

V 1. kole zbývá ještě odehrát utkání v České Vsi mezi domácími, Bělou a Vápennou.

Ve 2. kole, které se hraje v prosinci, se naše dívky utkají ve Vápenné s družstvem místní ZŠ a znovu s Javorníkem.

 
ŠKOLNÍ BASKETBALISTKY NA MS V BRNĚ

V pondělí 27. září se školní „baskeťačky“ vypravily do Brna, aby shlédly osmifinálové utkání Mistrovství světa v basketbale žen, které hostí Česká republika. Nejdříve absolvovaly procházku po brněnských pamětihodnostech a po obědě se přesunuly do sportovní haly na Vodově ulici, která je domovskou halou většiny českých reprezentantek, protože zde své zápasy hrává nejlepší český tým Gambrinus Brno. Samotný zápas mezi Španělskem a Japonskem měl jednoznačný průběh a skončil jasným vítězstvím Španělek, ale našim děvčatům poskytl ukázku basketbalu na té nejvyšší světové úrovni. Viděly v akci jednu z nejlepších hráček světa Amayu Valdemoro a plnými doušky nasávaly nezapomenutelnou atmosféru vrcholné sportovní akce, ke které přispěl i předzápasový ceremoniál a doprovodný program v hale a jejím bezprostředním okolí.

 
Den ochrany člověka

V pondělí 27. října 2010 se na naší škole uskuteční projektový Den ochrany člověka. Zúčastní se ho všechny třídy I. i II. stupně ZŠ. Celý program se uskuteční v areálu školy nebo za nepříznivého počasí v budově školy.

 

Doba vyučování :

I.                   stupeň : 8:00 – 11:40 hod.

II.                stupeň : 8:00 – 12:35 hod.

 

Témata:

1.      Obvazová technika

2.      První pomoc

3.      Požární ochrana

4.      Evakuační zavazadlo

5.      Hod na cíl

6.      Topografie

7.      Střelba za vzduchovky

Tísňové linky

 
Matematické soutěže

Stejně jako v minulých letech i letos se mohou žáci se zájmem o matematiku zapojit do tradičních matematických soutěží.

Asi nejprestižnější z nich je Matematická olympiáda, zadání školního kola dostanou žáci 5. až 9. ročníku od svých vyučujících. Školní kola obsahují ve všech kategoriích 6 úloh, které se hodnotí známkami 1, 2, 3. Podmínkou pro postup do okresního kola je vypracování alespoň 4 úloh a jejich hodnocení aspoň známkou 2. Nestačí zadané příklady správně vyřešit, důležitou součástí hodnocení je komentář, vysvětlení postupu a zdůvodnění výsledků.
Uzávěrka pro odevzdání vypracovaných úloh školního kola je pro 5. a  9. ročník  e 7. ledna 2011, kolo okresní se koná v Šumperku 26. ledna 2011. Soutěžící z 6., 7. a 8. tříd musí odevzdat vypracované školní kolo do 4. 3. 2011 , okresní kolo se koná 6. dubna. Nejlepší matematici z 9. tříd se utkají v krajském kole 23. března.

Další matematická soutěž Pythagoriáda, která byla v minulých letech  určena pouze pro děti z 6. a 7. tříd, bude letos připravena i pro páťáky a osmáky. Její školní kolo se uskuteční v lednu až únoru pro soutěžící z 6. až 8. tříd a v prosinci až lednu pro děti ze třídy 5. Děti při ní  řeší ve škole během 60 minut cekem 15 úloh, pro postup do okresního kola, které bude  28. 1. 2011 pro 5. třídy a 24. 3. pro řešitele z ostatních kategorií, je třeba správně vyřešit 9 příkladů. V letošním roce nově je pro 6. až 8. ročníky připraveno také krajské kolo, které proběhne 27. dubna.

Mezinárodní matematická soutěž KLOKAN se  tradičně koná  kolem 20. března, v tomto termínu by se mělo soutěžit ve všech školách i zemích, které se do KLOKANA zapojí. Přestože původní pravidla předpokládají, že se do soutěže zapojí všichni žáci přihlášených škol, na naší škole budou soutěžit, na základě zkušeností z minulých ročníků, jen děti, které o to projeví zájem, případně budou vybráni učiteli matematiky.

Všem dětem, které se do matematických soutěží zapojí, přejeme , ať se jim při řešení zadaných úloh daří.

 
Krajské kolo přespolního běhu 2010

Úspěšně se naše děvčata prezentovala v krajském kole přespolního běhu v Jeseníku, když se ve své kategorii žákyň 6. a 7. tříd umístily na 2. místě. Ve složení: Cendelínová Lucie 7.A, Csóková Kristýna 6.B, Danielová Klára 6.A, Kubíčková Veronika 7.A, Kupczaková Kristýna 6.B, Polášková Nikola 6.A, Slámová Kristýna 7.B, Vénosová Monika 7.A tak dosáhly historického triumfu. Na lesní trati 1500m jednotlivkyně postupně obsadily 2., 6., 9. a 12. místo, která v součtu nestačila pouze na domácí Jeseník.

 
OKRESNÍ FINÁLE V PŘESPOLNÍM BĚHU

Ve čtvrtek 30. září se na okruhu pod Puntorem v Rudě nad Moravou uskutečnilo okresní finále přeborů škol v přespolním běhu. Jedná se o soutěž družstev, kdy každá škola může postavit šest závodníků. Umístění nejlepších čtyř závodníků z každého družstva se sčítají a družstvo, které dosáhne nejnižšího součtu, zvítězí. Družstva, která v Rudě startovala, si musela účast vybojovat minulý týden v okrskových kolech. V konkurenci škol z celého okresu se naši žáci neztratili. Právě naopak.

Ve IV. kategorii chlapců (8. a 9. třída) naše družstvo ve složení Rostislav Brokeš, Michal David, Roman Jílek, Libor Fejsák, Marek Diviš a Lukáš Mlček obsadilo v konkurenci 11 škol pěkné třetí místo.

Ještě lépe si vedly ve stejné kategorii naše dívky. Ty startovaly ve složení Kateřina Ondráčková, Petra Spáčilová, Zuzana Ondráčková, Soňa Baslerová a Kristýna Brokešová a mezi 11 družstvy obsadily nádherné druhé místo.

Stejně si vedli i chlapci ve III. kategorii (6. a 7. třída), kteří startovali v sestavě Jakub Kuchař, Jakub Jurajda, David Weiser, Břetislav Kubíček, Josef Mlček a Matěj Šimek. I oni v konkurenci 11 škol získali druhé místo.

Největšího úspěchu dosáhly ve III. kategorii naše dívky. Jejich družstvo startovalo v konkurenci 10 škol a ve složení Monika Vénosová, Veronika Kubíčková, Kristýna Slámová, Klára Danielová, Kristýna Csóková a Nikola Polášková zvítězilo a stalo se okresním přeborníkem. Tento fantastický úspěch znamená zároveň postup do krajského kola, které se poběží 7. října v Jeseníku.

Letošní okresní finále v přespolním běhu bylo pro naši školu nejúspěšnější v celé historii. Ještě nikdy se nestalo, aby všechna školní družstva obsadila v okresním finále místa „na bedně“. Všem závodníkům gratulujeme k úspěchu a děkujeme jim za vzornou reprezentaci naší školy.

Poděkování si zaslouží i všichni učitelé, správní zaměstnanci a žáci, kteří tvořili pořadatelskou službu. Postarali se o zdárný průběh celého závodu, který počtem účastníků (více než 300) patří mezi největší sportovní akce pořádané v okrese.

 
OKRSKOVÉ KOLO V PŘESPOLNÍM BĚHU

Ve čtvrtek 23. září se na okruhu pod Puntorem uskutečnilo okrskové kolo v přespolním běhu. Jedná se o soutěž družstev, kdy každá škola může postavit šest závodníků. Umístění nejlepších čtyř závodníků z každého družstva se sčítají a družstvo, které dosáhne nejnižšího součtu, zvítězí. Družstva, která se v jednotlivých kategoriích umístila na 1. a 2. místě, postupují do okresního kola, které se již tradičně na tomto rudském okruhu koná příští čtvrtek 30. září.

Náročná trať prověřila fyzickou zdatnost všech účastníků. Krásné počasí přispělo k dobré atmosféře i ke zdárnému průběhu závodu. Naši žáci se v konkurenci okolních škol neztratili a dosáhli ve všech kategoriích velmi dobrých výsledků.

 

Dívky III. kategorie (6. - 7. třída)

1 .
Ruda nad Moravou 18
2 .
Štíty 22
3 .
Hanušovice 38
4 .
Staré Město 66

 

1 .
Chládková Ivana Štíty
2 .
Vénosová Monika Ruda nad Moravou
3 .
Kubíčková Veronika Ruda nad Moravou
4 .
Pečimuthová Michaela Štíty
5 .
Geistová Lenka Hanušovice
6 .
Slámová Kristýna Ruda nad Moravou
7 .
Danielová Klára Ruda nad Moravou
8 .
Vicencová Pavla Štíty
9 .
Drážná Helena Štíty
10 .
Winterová Romana Hanušovice
11 .
Slováčková Michaela Hanušovice
12 .
Morongová Hana Hanušovice
13 .
Fistrová Růžena Hanušovice
14 .
Schwanová Sabina Staré Město
15 .
Polášková Nikola Ruda nad Moravou
16 .
Marečková Kristýna Staré Město
17 .
Neugebauerová Nikola Staré Město
18 .
Kupczaková Kristýna Ruda nad Moravou
19 .
Bártková Tereza Staré Město
20 .
Kolaříková Kamila Staré Město


Dívky IV. kategorie (8. - 9. třída)

1 .
Ruda nad Moravou 20
2 .
Hanušovice 28
3 .
Staré Město 44
4 .
Štíty 52

 

1 .
Ondráčková Kateřina Ruda nad Moravou
2 .
Ondráčková Zuzana Ruda nad Moravou
3 .
Frölichová Veronika Hanušovice
4 .
Cagášková Michaela Štíty
5 .
Skotáková Hana Staré Město
6 .
Ledinská Natálie Hanušovice
7 .
Hlaváčková Sylvie Hanušovice
8 .
Šimková Klára Ruda nad Moravou
9 .
Baslerová Soňa Ruda nad Moravou
10 .
Korytarová Edita Staré Město
11 .
Kovářová Petra Staré Město
12 .
Dechslerová Monika Hanušovice
13 .
Moravanská Monika Hanušovice
14 .
Brokešová Kristýna Ruda nad Moravou
15 .
Pečimuthová Natálie Štíty
16 .
Andrlová Lucie Štíty
17 .
Slaninková Aneta Štíty
18 .
Hunčarová Klára Staré Město
19 .
Šumberová Michaela Ruda nad Moravou
20 .
Kozáková Kateřina Staré Město
21 .
Burešová Marta Staré Město


Chlapci III. kategorie (6. - 7. třída)

1 .
Ruda nad Moravou 10
2 .
Hanušovice 31

 

1 .
Kuchař Jakub Ruda nad Moravou
2 .
Šimek Matěj Ruda nad Moravou
3 .
Jurajda Jakub Ruda nad Moravou
4 .
Kubíček Břetislav Ruda nad Moravou
5 .
Zatloukal Petr Hanušovice
6 .
Mlček Josef Ruda nad Moravou
7 .
Javora Michal Hanušovice
8 .
Novosád Jan Staré Město
9 .
Ceh Petr Hanušovice
10 .
Láhola Lubomír Hanušovice
11 .
Hýbl Roman Ruda nad Moravou
12 .
Odstrčil Daniel Ruda nad Moravou
13 .
Křenek Lukáš Hanušovice
14 .
Velký Michal Hanušovice


Chlapci IV. kategorie (8. - 9. třída)

1 .
Hanušovice 18
2 .
Ruda nad Moravou 31
3 .
Štíty 39

 

1 .
Pařízek Patrik Štíty
2 .
Jílek Roman Ruda nad Moravou
3 .
Ambroz František Hanušovice
4 .
Ščambura Ondřej Hanušovice
5 .
Weiser Michal Hanušovice
6 .
Hrůzek Radek Hanušovice
7 .
Fejsák Libor Ruda nad Moravou
8 .
Ščambura Maxmilián Hanušovice
9 .
Šimek Jiří Staré Město
10 .
Diviš Marek Ruda nad Moravou
11 .
Bartošek Patrik Štíty
12 .
Mlček Lukáš Ruda nad Moravou
13 .
Jureček Michal Štíty
14 .
Kašpar Jan Štíty
15 .
Kolín Ondřej Štíty
16 .
Vlček Jan Hanušovice
 
Jedeme na Mistrovství světa v basketbale žen 2010

Naše školní basketbalistky se v pondělí 27. září vypraví do Brna na výlet spojený s návštěvou osmifinálového utkání mistrovství světa v basketbale žen, které se koná v České republice. Umožnila nám to Česká basketbalová federace, která nabídla školám vstupenky na utkání zdarma. Všechna děvčata se již na výlet těší a doufejme, že fakt, že uvidí na vlastní oči špičkové světové basketbalistky, vzbudí jejich další zájem o tuto nádhernou hru.

 
<< Začátek < Předchozí 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
« < Květen 2019 > »
P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2