Home
Co nového ve škole
Biologická olympiáda 2009/2010

V posledním březnovém týdnu proběhlo ve třídách druhého stupně školní kolo biologické olympiády.

Žáci soutěžili ve dvou kategoriích. V kategorii D určené pro 6. a 7. ročníky a v kategorii C určené pro 8. a 9. ročníky. Téma bylo společné – Ptáci v okolí lidských sídel.

Vítězové jednotlivých kategorií školního kola pak reprezentovali školu v okresním kole v Šumperku. Okresní i školní kola měla 3 části: teoretickou, poznávací a praktickou.

Mezi reprezentanty naši školy v okresním kole patřili: Soňa Baslerová z 8. A, Pavla Kupková z 9. A, Pavla Kučerová z 9. A, Tomáš Jurásek ze 7. B a Michal Kašpar ze 6. A.

V kategorii C okresního kola se nejlépe umístila Soňa Baslerová na 8. místě a v kategorii D  Tomáš Jurásek na 2. místě. Od 1. místa ho dělil pouze jediný bod ze 140.

Všem žákům gratuluji a děkuji za reprezentaci.

Mgr. P. Kulilová

Zleva: Tomáš Jurásek, Michal Kašpar, Pavla Kučerová, Pavla Kupková, Soňa Baslerová.

 
OKresní kolo matematické olympiády

Ve středu 7. 4. se v Šumperku konalo okresní kolo 59. ročníku matematické olympiády 6., 7. a 8. tříd. Z reprezentantů naší školy se nejlépe dařilo Rostislavu Brokešovi z 8. B, který mezi 50 účastníky z 8. tříd a tercií nižších gymnázií obsadil 4. místo. V kategorii sedmáků se umístila Vlasta Ohlídalová ( 7. B ) na místě 9., Tomáš Jurásek ( 7. B ) skončil 13. a Zdeněk Štencl ( 7. B ) 18. Jakub Kozák ( 6. B ) se umístil mezi 45 soutěžícími šesťáky na 12. místě, Lucie Cendelínová ( 6. A ) na 18. a Michal Kašpar ( 6. A ) na 28. místě.

 
Velikonoční výstavy v Olšanech

Koncem března probíhaly v Olšanech na ZŠ i v domově Paprsek velikonoční výstavy. Byli jsme pozváni a rádi jsme se zúčastnili. Žáci 1. – 5. ročníku podnikli před velikonočními prázdninami nejen pěknou jarní vycházku, ale zároveň poznali, že i handicapovaní lidé dokáží vytvořit krásné výrobky. V ZŠ Olšany jsme mimo výtvarných prací žáků viděli i pěkné divadelní představení a taneční vystoupení dětí.

 

 

 
Zeměpisná olympiáda

V posledním únorovém týdnu proběhlo ve třídách druhého stupně školní kolo zeměpisné olympiády. Žáci soutěžili ve třech kategoriích, v kategorii A  určené pro 6. třídy a zaměřenéna Afriku a světový oceán zvítězil Michal kašpar z 6. A. V kategorii B si nejlépe vedl Tomáš Jurásek z e 7. B, otázky této kategorie se týkaly Atlantského oceánu, Afriky, Ameriky, Austrálie a Oceánie. V kategorii C,  v níž soutěží žáci 8. a 9. tříd, si s otázkami o České republice nejlépe poradil Jan Doležal z 9. B.

Vítězové jednotlivých kategorií reprezentovali škou v okresním kole ZO, které se konalo v Šumperku ve středu 17. března. Utkali se v něm se soutěžícími ze základních škol i z nižších gymnázií. Školní i okresní kolo má dvě části, soutěžící musí v jedné z nich, pracovat s atlasem, ve druhé potom odpovídají na otázky bez použití atlasu, čerpají tedy jen ze znalostí, které si osvojili. Okresní kolo má ještě část praktickou, v  níž musí děti zvládnout práci s topografickou mapou a buzolou.

Z reprezentantů naší školy si v okresním kole nejlépe vedl Tomáš Jurásek ze 7. B, umístil se na 4. se ztrátou pouhých 2,5 bodu na místo 3. Michal Kašpar obsadil ve své kategorii místo 11.a Jan Doležal 16.

 
Návštěva knihovny

V březnu jsme se vydali na návštěvu do místní knihovny. Některé děti byly v knihovně poprvé, ty se zde dozvěděly základní informace o jejím provozu. Starší žáky si paní knihovnice zase vyzkoušely z toho, co si pamatují z předešlých návštěv. Pro třeťáky navíc připravily několik informací  o spisovateli Ondřeji Sekorovi, neboť žáci 3.A budou společně číst Knížku Ferdy Mravence. Prvňáčci využili návštěvu knihovny k zahájení třídního projektu Já a Večerníček a prohlíželi si především pohádkové knížky. Jsme rádi, že po naší společné návštěvě přibylo do knihovny několik nových čtenářů. Doufáme, že se stanou pravidelnými čtenáři.

 
Fyzikální exkurze

V úterý 20. dubna 2010 proběhla exkurze 39 žáků naší školy do přečerpávací elektrárny Dalešice a jaderné elektrárny Dukovany.

Přečerpávací elektrárna Dalešice patří, díky výšce sypané hráze k nejvyšší v republice. Elektrárna používá reverzní Frencisovy turbíny o průměru 6 m. Instalovaný je výkon 4 x 112 MW, tedy asi dvě třetiny výkonu přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Zajímavá prohlídka vlastního objektu elektrárny, byla korunována běžícím soustrojí jedné turbíny. Tak jsme mohli vidět přímo za provozu jednotlivá patra strojovny: generátor, turbínu, šoupátko přivaděče a potrubí přivaděče o průměru 6 m.

Dále jsme se přesunuli do informačního centra jaderné elektrárny Dukovany. Po zhlédnutí filmu s problematikou jaderné elektrárny si nás průvodci seznámili s modely reaktoru, elektrárny jako celku. Mnohé jistě zaujala Wilsonova mlžná komora na detekci částic, které se uvolňují pří jaderném rozpadu.

Zpáteční cestu nám malinko pozdržela závada na palivovém okruhu autobusu, ale náladu nám napravil pozdní oběd v motorestu Rohlenka. Tak poděkování patří nejen panu řidiči, ale i všem kdo ví, jak se mají na exkurzi chovat.

Další obrázky najdete ve fotogalerii.

 
Projekt Jaro ožívá

Třeťáci se zapojili do projektu Jaro ožívá a sledují přílety poslů jara. Pozorují stěhovavé ptáky a jednotlivá první pozorování čápa, vlaštovky , kukačky či rorýse zaznamenávají na internetové stránky tohoto mezinárodního projektu. Při těchto pozorováních se o tažných ptácích dozvědí mnoho zajímavých informací, které dále zpracují. Zapojte se také. Více informací naleznete na www.springalive.net.

 
Týden plný vody

Dne 22. 3. 2010 – Mezinárodní den vody -  odstartoval náš školní projektový týden zaměřený tímto směrem. Každý ročník se zaměřil svým způsobem na zdůraznění důležitosti vody v našem životě. Většinou jsme děti provedli pohádkou O kapce vody, ale zkusili jsme i různé praktické pokusy. Žáci ze 3. - 5. ročníků při nich už vycházeli především ze svých zkušeností. Spoustu činností vyvrcholilo výtvarným zpracováním koloběhu vody, života v rybníku, o pohádkových vodních bytostech apod.
Téma "VODA"nelze úplně uzavřít, prolíná se naším životem každý den a budeme se jím zabývat i nadále. Další možnosti nám přinášejí právě pracovní činnosti, kde se v tzv. zahrádkách našich tříd budeme prakticky setkávat s významem vody pro rostliny. Teplé jarní počasí nám bude jistě dobrým pomocníkem.

 

 

 

 
Jsem pohádková bytost ?

Třeťáci se v únoru začetli do pohádek. Především do těch od Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena. Hledali v nich nejen nadpřirozené bytosti, ale také ponaučení. Pohádky také výtvarně zpracovali, zazpívali si několik pohádkových písniček a vymysleli pohádkové slovní úlohy. Únor je dobou maškarních plesů, a proto si dokonce vyrobili škrabošku pro neexistující bytost. Tu se potom snažili popsat. Výsledkem celého pohádkového činění byla pohádková prezentace pro ostatní třídy.

 
Školní kolo Pythagoriáda

Školní kolo Pythagoriáda

 

Dne 12.2.2010 proběhlo na naší škole školní kolo matematické soutěže – Pythagoriáda.

Školního kola se zúčastnili všichni žáci 6. a 7.ročníků. Každý žák řešil celkem 15 příkladů. Maximální počet bodů byl 15, to znamená jeden bod za správně vyřešený příklad.

Žáci měli na řešení 60minut. Mezi nejlepší řešitele patří:

 

6.ročník :  Cendelínová Lucie (6.A)

Kozák Jakub (6.B)

Kašpar Michal (6.A)

Bartók Daniel (6.A)

 

7.ročník :  Jurásek Tomáš (7.B)

Ohlídalová Vlasta (7.B)

Všichni tito žáci budou naši školu reprezentovat v okresním kole Pythagoriády v květnu tohoto roku.

Přejeme mnoho úspěchů!!

Všem zúčastněným děkujeme za účast.

 
<< Začátek < Předchozí 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
« < Duben 2019 > »
P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5