Home
Co nového ve škole
Sjíždění řeky Moravy
There are no translations available.

Dne 6. 6. 2019 se třída 5.A zúčastnila sjezdu řeky Moravy na raftech.

Z Rudy nad Moravou jsme se přesunuli vlakem do Postřelmova, kde nás uvítali členové společnosti, od které jsme měli zapůjčené rafty.

V polovině cesty jsme měli pauzu na svačinu a na koupání. Poté jsme pokračovali až do Lukavice nad Moravou, kde jsme si opekli špekáčky, rozloučili se s instruktory a pokračovali na vlakové nádraží. Vlakem jsme dorazili v odpoledních hodinách zpět do Rudy nad Moravou.

Všichni zúčastnění si tuto exkurzi neskutečně užili, mají spoustu zážitků. Také došlo se stmelení kolektivu.

Autor: Mgr. Soňa Krestová


 
DOBRODRUŽSTVÍ NA MORAVĚ
There are no translations available.

V pátek 24. května jsme vyrazili s některými spolužáky a učitelským doprovodem z Rudy vlakem do Postřelmova.

Po příjezdu už na nás u řeky Moravy čekali instruktoři z agentury Tydra s připravenými rafty. Dostali jsme záchrannou vestu, pádlo a potom, co nám vysvětlili, jak se máme chovat, jsme se nalodili na raft. Já jsem plula společně s Monikou, Pájou, Áďou a naším instruktorem Tomášem.

,,Holky zaberte!“ zavelel Tomáš a odrazili jsme se od břehu. Řeka Morava nás začala svým rychlým proudem unášet k našemu cíli. Když jsme podplouvali most, upozorňoval nás Tomáš :,,Teď musíme objet mělčinu, tak zaberte, jinak ztroskotáme.“ Zabrali jsme pádly ze všech sil a mělčině jsme se vyhnuli, ale bylo to jen o vlásek. Po tomto náročném manévru jsme bezpečně dorazili ke břehu. Z bezpečí pevniny jsme pozorovali, jak se korytem řeky řítí další raft. Vzhledem k jeho rychlosti nám bylo jasné, že ztroskotání je nevyhnutelné. ,,To nedá!“, vykřikl jeden ze spolužáků. A v sekundě se raft ocitl na kamenech. Všechny žáky okamžitě polil studený pot, protože na raftu, který ztroskotal, jely naše paní učitelky. Nakonec se však ukázalo, že jsme se strachovali zbytečně. Raft náraz vydržel, takže jsme si oddychli, že nás bude mít stále kdo učit.

Po krátkém odpočinku jsme se všichni znovu nalodili a bezpečně dopluli do cíle.

Výlet se mi moc líbil, nakonec vše dobře dopadlo a určitě bych si ho ráda zopakovala.

Simona Divišová, 6. A

 
Sportovní den pro žáky budoucích 6. tříd
There are no translations available.

Dne 11. 6. 2019 se na naší škole uskutečnil sportovní den pro budoucí šesťáky.

Sešli se zde žáci z Rudy nad Moravou, Hrabenova, Olšan a Bohdíkova.

Hned po příchodu na fotbalové hřiště za školou byli rozděleni do týmů podle tříd, do níž budou příští rok chodit.  Poté už jen stačilo rozdělit tým na dívky a chlapce a mohlo se začít.

Každý tým měli na starost tři deváťáci, kteří je vodili po různých stanovištích. Skupiny chodily po jednotlivých stanovištích.

Nejdřív se v areálu fotbalového hřiště utkali dívky ve hře zvané branball, což je hra podobná baseballu. Tam proti sobě bojovaly v jedné hře vždy jenom dvě skupiny, ta třetí mezitím skákala do dálky z místa.

Naopak dvě skupiny chlapců si v prostorách koupaliště zahrály přehazovanou, to je hra podobná volejbalu. Ta zbylá, třetí skupina, házela do dálky.

Dále následovala krátká svačina a poté program pokračoval dál. Tentokrát se skupiny vyměnily. Dívky šly do areálu koupaliště a chlapci zamířili na fotbalové hřiště.

Asi kolem jedenácté všichni skončili a šli se napít. Učitelky si zapsaly získané body a deváťáci nachystali věci pro další aktivitu. Tou byla štafeta. Jednotlivé skupiny byly za sebou v řadě a členové běhali z jednoho bodu do druhého a přenášeli určité slovo, které poslední člen v řadě zapisoval. Tato disciplína byla na čas.

Za všechny aktivity získávaly skupiny dívek i chlapců body a ty se poté podle týmů sčítaly.

Podle toho, co jsme za celý den vypozorovala, musím soudit, že boj mezi týmy byl velmi vyrovnaný. Každé skupině šla jiná aktivita a některé skupiny v ní značně vynikaly. A i přes to musí mít tato soutěž svého vítěze i poraženého. Na třetím místě skončila budoucí 6. C, na druhém místě 6. B a na prvním 6. A.

Veronika Havlíčková, 9. A

Další fotografie.

 
Exkurze jeskyně Na Pomezí a Jeseník
There are no translations available.

Exkurze V.B „Za krásami Jeseníků“očima Anety Danielové, Anety Vlčkové, Michaely Vinklerové, Adély Gronychové

Akce se konala 6. června 2019. Sraz jsme měli o půl osmé na rudském vlakovém nádraží. Cestovali jsme až na zastávku Jeskyně Na pomezí. Udělali jsme si přestávku a pan učitel šel mezitím vyřídit lístky do jeskyně. Přišel si pro nás průvodce a ukázal nám jeskyni. Byla to krása. V podzemí bylo jen 7 stupňů Celsia. Pán nám řekl také spoustu zajímavostí. Bylo tam například srdce, kterého jste se mohli dotknout levou rukou a něco si přát. Do roka a do dne se prý přání vyplní. Víte, co je stalaktit, stalagmit nebo stalagnát? My už ano! Po prohlídce jsme si mohli zakoupit různé suvenýry nebo turistické známky. Kdo měl hlad, mohl se nabaštit Potom jsme vyrazili na tříkilometrovou trasu k Medvědímu kameni. Pokochali jsme se nádhernou vyhlídkou do okolí. A znovu na cestu – 5 km do lázní v Jeseníku. Viděli jsme postupně cestou sedm pramenů a také jednu užovku a tři žáby. V lázních jsme se ochladili v brouzdalištích, prozkoumali místní obchůdky, dali jsme si zmrzlinu a nakoupili lázeňské oplatky. Počkali jsme na autobus, který nás dovezl na vlakové nádraží. A odtud vláčkem zpátky do Rudy. Celkem jsme ušli 11 kilometrů. Byl to super výlet!

 
Mezinárodní den dětí v kině
There are no translations available.

V pátek 31. 5. 2019 se žáci z I. stupně ZŠ Ruda nad Moravou zúčastnili filmového představení – Jak vycvičit draka 3 v 3D projekci.

Film Jak vycvičit draka 3 je pokračováním příběhu o vikingu Škyťákovi, jeho draku Bezzubkovi a jejich partě kamarádů a draků. Navazuje na předchozí dva úspěšné díly. I tento díl je velmi napínavý a plný akce. Díky 3D projekci jsme se stali i my součástí zajímavého příběhu, neboť boj o záchranu draků probíhal přímo kolem nás.

Žáci byli z filmu nadšeni, protože většina z nich velmi dobře znala první dva díly. Na další pokračování se velmi těšili. Podle spokojených výrazů ve tváři můžeme usoudit, že se jim film líbil.

 
RoBoJ 2019
There are no translations available.

Dne 14. července 2019 jsme zúčastnili robotického festivalu na gymnáziu v Jeseníku.  Tentokrát jsme k soutěži sledovačů čáry Lego a mikroprocesor přibrali i další disciplínu Lego SUMO. Náš Robůtek Ruda, dvojice Pavel Směšný a Jakub Babor, se postavil proti ostříleným strojům Gymnázia Zábřeh v čele s  robotem "Plachetník," který je loňským mistrem světa. Tak alespoň sbírali zkušenosti a do arény přinášeli neočekávané okamžiky začátečníků, které zkušeným borcům alespoň zamotávali hlavu.

V kategorii sledovačů čáry Lego soutěžilo přes 30 robotů. Soutěžilo se jen na jedné dráze, bez možnosti tetování, s limitem sedmi pokusů. Očekávaní favorité kteří prošli pomyslným ohněm mezinárodní robotické soutěže v Praze možná překombinovali programy pro jednoduchou dráhu. Pomyslnou štafetu úspěchu převzal náš nejmladší tým Tomáš Novotný a Jan Kotraš, kterým se podařilo vybojovat pěkné 4. místo.

Sleovače s mikroprocesorem se pro malý počet robotů jel bez rozlišení věku. Tištěná dráha na mírně zvlněné fólii dělala problémy nejednomu ze strojů. Nakonec "Bludozer" Jana Zajíce si úspěšně vyrovnal cestu ke 3. místu.

Za reprezentaci školy všem účastníkům děkuji.

Fotografie ze soutěže

 
Pasování prvňáčků
There are no translations available.

V pondělních ranních hodinách 3. 6. 2019 se v první třídě rozlehl klid a děti trpělivě vyčkávaly příchod učitele. Co se mělo dít? Právě v tento den měly být pasováni na čtenáře.

Děti se dočkaly příchodu paní učitelky, která jim rozdala svačinky. Stále s úsměvem, svačinkami v rukou a několika slabikáři, se vydaly do místní knihovny, kde je uvítal Hop, Karkulka, Maková panenka a Pipi dlouhá punčocha. Všichni jim nešťastně oznámili, že musí splnit pár úkolů, aby vysvobodily krále Hynka.

Děti byly odvážné a úkoly přijaly s otevřenou náručí. A tak musely hádat jména pohádkových postav, odpovídat na hádanky, počítat různé druhy těstovin, jmenovat pohádkové dvojice a složit obrázek Makové panenky a jejího kamaráda Emanuela.

Po splnění úkolů děti čekala přestávka. Když se vrátily, radostně zjistily, že krále Hynka z

Hynčic již osvobodily. Král si tedy každého, včetně paní učitelky, předvolal, aby je mohl pasovat na čtenáře. Děti musely slíbit, že budou opravdu pilně číst. Jako vzpomínka a zároveň poděkování od krále děti dostaly knihu pohádek, šerpu, záložku do knihy a duhovou tužku.

Děti svou věrnost knihám zpečetily tím, že přečetly úryvek z jejich slabikářů. Pak už jen zbývalo rozloučit se a spolu s paní učitelkou se vrátit do školy. Děti byly nadšené a plné dojmů. Těšily se stejně jako my, až si přečtou kousek ze své nové knihy.

A my jim přejeme ve čtení hodně štěstí.

V. Kozáková, M. Roudenská,  9. A

Další fotky

 
Setkání partnerských škol v rámci projektu „Gramotnosti inovativně“
There are no translations available.

Čtvrteční dopoledne 6. 6. 2019 navštívily naši školu partnerské školy v rámci projektu Gramotnosti inovativně. Jedná se o SOU Třebechovice pod Orebem, SŠ automobilní Holice a SŠ Dobruška.

Po příjezdu obdrželi všichni zúčastnění menší svačinky a vyslechli si vřelé přivítání paní ředitelky Mgr. Heleny Pavelkové. Poté každá škola dostala dvě průvodkyně z devátých tříd a vydali se školou na stanoviště. S asistencí členů robotického kroužku si vyzkoušeli manipulaci s roboty, s basketbalovým týmem pod vedením pana učitele Poláka si zahráli míčovou hru a měli možnost vyrobit v našich dílnách drátěný hlavolam.

Po zvládnutí všech stanovišť přišla řada na oběd. Samozřejmě všichni  dostali odměnu za skvělou práci a snahu při plnění úkolů.

Následně se vydali na prohlídku Šumperka, kde byli slavnostně uvítáni panem starostou Mgr. Tomášem Spurným. Navštívili muzeum a po menší procházce odjeli domů.

 

 

Veronika Kozáková, 9. A

 
Exkurze Černý Potok
There are no translations available.

Ve čtvrtek 6. 6. 2019 jsme s žáky 1. - 4. ročníku vyrazili na výchovně vzdělávací exkurzi do cyklokempu Černý Potok.

Pro žáky 1. - 2. ročníku byl připraven program Hledání pokladu s tučňákem a pro žáky 3. - 4. ročníku si instruktoři připravili program na téma Muži v černém.

A jak se exkurze líbila dětem?

Martina Talianová 3. A: Moc se mi líbilo. Nejvíc se mi líbilo, jak jsme stříleli z luku.

Darina Kogejová 3. A: Výlet mě bavil. Měli jsme tam spoustu kamarádů a byl tam i mimozemšťan...

Jan Vaněk 3. A: Nejvíc se mi líbilo, jak jsme byli na tom písku. Byl dobrý oběd a ještě se mi líbila ta vodní skluzavka.

Petr Kozák 3. A: Ten výlet se mi hodně, hodně, hodně líbil. Nejvíc se mi líbilo téma Muži v černém a že jsme šifrovali zprávu a že jsme pomohli mimozemšťanovi. Líbila se mi svolávací písnička a všechny hry. Můžu to popsat jednou větou. MEGA DOBRÝ VÝLET!

 
ODZNAK VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ, krajské kolo, Hranice 28.5.2019

Po úspěchu v okresním kole OVOV postoupili naši dva reprezentanti Michaela MAZÁKOVÁ (8.B) a Jan VANĚK (3.A) do krajského kola této soutěže.

To se konalo v Hranicích v úterý 28.5.2019.

Cílem bylo opět získat co nejvyšší celkový počet bodů. Tentokrát z disciplín sprint 60 m, skok daleký, shyby na šikmé lavici, leh-sedy, hod míčkem, běh na 1000 m nebo dribling.

Počasí nám bohužel v tomto případě nebylo příliš velkou oporou. Skoro po celou dobu naše reprezentanty "osvěžoval" déšť. To jim však nezabránilo v tom, aby podali vynikající výkony.

 

MAZÁKOVÁ Michaela – 11. místo (3698 bodů)

VANĚK Jan  – 6. místo (3191 bodů)

 

Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Ondřej Vykydal

 

 

 

 

 

 

 


 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 6 of 57
« < January 2020 > »
M T W T F S S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2