Home
Co nového ve škole
Příběhy našich sousedů

Příběhy našich sousedů – jedinečný vzdělávací projekt organizace Post Bellum, jehož úkolem je získávat, uchovávat a zveřejňovat vzpomínky lidí, kteří zažili 2. světovou válku, nebo komunistický režim.

Reportéry se stávají sami žáci 8. a 9. tříd, kteří mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. V letošním školním roce se do tohoto projektu zapojili i naši žáci z osmých tříd: Petr Doležel, Lenka Winterová, Vendula Kobzová, Jana Divišová, Radim Vaněk, Vojtěch Drtil, Koleta Staroveská, Michaela Procyková,  Kateřina Sobotková, Ondřej Maša a Martin Karger. Svého úkolu se zhostili zodpovědně a s úctou, která náležela osobnostem zvolených pamětníků. Jarní měsíce věnovali naslouchání a zpracování vzpomínek pana Kargera z Bušína a paní Bojkové z Bohutína.  Závěrečnou tečkou v jejích úsilí byla slavností veřejná prezentace projektu Příběhy našich sousedů v kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku ve čtvrtek 22. 6. 2017. Tato výjimečná událost proběhla za účasti pamětníků, starostů zúčastněných obcí, ředitelů škol, soutěžících žáků a jejich pedagogů. Výsledky žákovských prací hodnotila porota, která se jednohlasně shodla na vítězi: Martin Karger, Jana Divišová, Michaela Procyková, Lenka Winterová a Radim Vaněk. Díky pečlivé práci reportérů, originálnímu přístupu a závěrečnému vystoupení naši žáci zvítězili. Druhý tým zpracovávající vzpomínky paní Bojkové dokončil projekt na velmi vysoké úrovni. Na vítězné příčky bohužel nedosáhl, ale získané poznatky, zkušenosti, informace toto předčí.

Příběhy našich sousedů je nejen netradiční forma vzdělávání žáků, ale především memento pro současný svět, že totalitní režimy měnily a mění životy lidí.

Eva Wolfová

Naše video. Oficiální stránky projektu 8.B Oficiální stránky projektu 8.A

 
VYBÍJENÁ - REPUBLIKOVÉ FINÁLE

Náš sen o republikovém finále (dále RF), který se po krajském kole rozplynul (viz článek "VYBÍJENÁ - Na krajský titul jsme nedosáhli"), se přece jen vyplnil. Ve čtvrtek 1. června nám bylo v dopoledních hodinách oznámeno, že krajský přeborník Přerov odmítl účast na republikovém finále a Krajská rada AŠSK nabídla účast druhému v pořadí, tedy nám. A naše škola usoudila, že taková možnost se neodmítá.

Společně s dalšími 15 týmy z celé České republiky (vítězové krajských kol, za Středočeský kraj 2 týmy, + pořadatelský tým z Nové Paky) jsme se v pondělí 12. června dopoledne sjeli v městečku Pecka u Nové Paky, známému díky stejnojmennému hradu. Přivítal nás nádherný areál dvou pár metrů od sebe vzdálených kempů, které poskytly ubytování a stravování pro všechny týmy (cca 250 lidí). V tomto areálu se celé republikové finále, již podesáté, odehrálo. Pokud vás zaráží počet zde odehraných RF, mohu vás ujistit, že těžko byste hledali vhodnější prostředí pro tak velkou akci.

Pohled na Pecku z horního kempu Vstup do dolního kempu Tady se vše odehrávalo Tady se hrála všechna utkání Naše dívky při úvodním nástupu

Týmy byly rozlosovány do 4 základních skupin. Nás ve skupině "A" čekaly týmy Ostrova nad Ohří (Karlovarský kraj), Ústí nad Labem a Prahy. Hned v prvním utkání jsme nastoupili proti Ostrovu a soupeře vyprovodily z kurtu poměrně pohodlně v poměru 18:8.

Z utkání s Ostrovem Z utkání s Ostrovem Z utkání s Ostrovem Z utkání s Ostrovem

Pro ty, co neznají pravidla, provedu krátkou instruktáž. Zápas se hraje na dva poločasy v trvání 7 minut. Týmy nastupují k zápasu v počtu 10 hráček. Za každou vybitou soupeřku se započítává bod. Vybije-li některý tým v poločase všechny hráčky soupeře, poločas končí. Skóre obou poločasů se sečte a konečný výsledek určí vítěze. Pokud je stav na konci utkání nerozhodný, prodlužuje se o 3,5 minuty. Pokud i po prodloužení je stav nerozhodný, přichází na řadu "náhlá smrt". Za výhru v normální hrací době získá tým 3 body, za výhru v prodloužení 2 body, za porážku v prodloužení 1 bod a při prohře v normální hrací době nezíská tým žádný bod.

V dalším utkání naší skupiny porazila Praha tým Ústí a poté jsme proti Praze nastoupili my. Ačkoli jsme se hodně snažili, soupeř udělal méně chyb a zvítězil 16:10.

Z utkání s Prahou Z utkání s Prahou Z utkání s Prahou Z utkání s Prahou

Ve čtvfrtém utkání pak Ostrov porazil Ústí o jediný bod. Při předpokladu, že do té doby suverénní Praha porazí v posledním utkání naší skupiny Ostrov, jsme k našemu poslednímu utkání ve skupině proti Ústí nastupovali s faktem (dívky o něm samořejmě nevěděly), že by nám mohla stačit k postupu do "čtvrtfinále" i prohra o 5 bodů.

První poločas zápasu však se všemi úvahami pořádně zamíchal. Naše dívky hrály špatně a prohrály jej v poměru 10:4. Přestávková "domluva" trenéra proto předčila hlasitostí i hlasatele turnaje. Na dívky však zapůsobila jako živá voda. Do druhé půle vlétly jako vyměněné a po soustředěném výkonu ji vyhrály 10:2 a celý zápas 14:12.

 

Jak důležité vítězství to bylo, potvrdil poslední zápas naší skupiny, ve kterém Praha vyhrála nad Ostrovem až "náhlou smrtí" a Ostrov si tak odnesl z utkání do tabulky 1 bod, který by nám v případě porážky s Ústím zavřel do čtvrtfinále dveře. Takto jsme ve skupině obsadili 2. místo a ve "čtvrtfinále" nás čekal vítěz skupiny "D".

Tím se stal tým Černovic (kraj Vysočina). Do zápasu jsme nastupovali s jasnou taktikou, které se však naše dívky dlouho nedržely. Kupily chybu za chybou a utkání tak po dvou téměř shodných poločasech skončilo naší drtivou porážkou v poměru 20:4. Touto porážkou jsme se rozloučili s vidinou boje o medaile a druhý den turnaje nás čekala skupina o 5.-8. místo.

Do té jsme v úterý 13. června hned po ránu nastupovali po poklidně strávené noci dobře vyspaní a na výkonu našich hráček to bylo znát. Utkání všech čtyř skupin o umístění se hrála souběžně, aby se zamezilo taktizování. Nás v prvním zápase čekal tým Ořechova (Jihomoravský kraj). Utkání bylo napínavé a plné zvratů. Po vyrovnaném průběhu 1. poločasu jsme do druhého nastupovali s jednobodovým vedením. To se nám v jeho průběhu podařilo navýšit až na 3 body, pak ale nastal zlom. Soupeř se vzchopil a naše dívky začaly ztrácet. Soupeř se dostal až do vedení o 2 body a nám už zbývala v poli poslední hráčka. Ta však podala statečný výkon a, ačkoli nepatří mezi "bíjce", podařilo se jí vybitím nejlepší soupeřovy hráčky těsně před závěrem vyrovnat.

V následujícím prodloužení jsme prohrávali již o dva body, ale opět jsme do jeho konce srovnali skóre. Následovala "náhlá smrt" a v ní se potvrdilo, jak důležité je vyhrát úvodní los. Naší kapitánce se to podařilo a my jsme získali do držení míč. Dívky hrály soustředěně a soupeři míč půjčily jen na chvíli. Zasypávaly hráčky soupeře jednou ranou za druhou a nakonec se přece jen dočkaly kýženého vybití a vítězství v poměru 15:14. V souběžně hraném zápase naší skupiny pak Příbram (Středočeský kraj) porazila Lázně Bělohrad (Královéhradecký kraj).

Ve druhém zápase nás čekala Příbram. Utkání mělo vyrovnaný průběh a o vítězství Příbrami 16:11 rozhodlo množství zbytečných ztrát míče, kterých se naše hráčky bohužel nevyvarovaly. V paralelním utkání Lázně Bělohrad porazily Ořechov. Příbram díky tomu již měla jisté 5. místo a nás čekal přímý souboj s Bělohradem o konečné 6. místo. K jeho zisku bylo třeba v utkání dosáhnout jakéhokoli vítězství.

První poločas přinesl opět velmi vyrovnaný průběh a vedení soupeře o jediný bod. My jsme ale ve druhé půli přidali, otočili stav a necelé dvě minuty před koncem vedli dokonce o 3 body. I když soupeř se ještě vzepjal k náporu a snížil na rozdíl jediného bodu (9:8), víc už v tomto utkání nedokázal. JSME ŠESTÍ V REPUBLICE!

Vzhledem k tomu, že jsme na turnaj jeli jako náhradníci, je to fantastický výsledek a všechny dívky, jmenovitě Eliška Aplová, Klára Bednářová, Karolína Bínová, Adéla Galisová, Valérie Horáková, Veronika Jankovová, Kateřina Kotrašová, kapitánka Adéla Pospíšilová, Veronika Smrčková, Adéla Ševčíková, Alena Vlková a Romana Zvárová, zaslouží obrovskou pochvalu za reprezentaci naší školy a zviditelnění naší obce na celorepublikové úrovni.

Závěrečný ceremoniál Předávání diplomu a cen

Mistry republiky ve vybíjené dívek se nakonec staly Strakonice (Jihočeský kraj), 2. místo obsadil náš čtvrtfinalový soupeř Černovice, třetí skončily naše soupeřky z Prahy, 4. místo osadila Kopřivnice (Moravskoslezský kraj), pátá byla Příbram a šesté naše hráčky. Za námi skončila plná desítka týmů, což ještě náš fantastický úspěch umocňuje.

 
Atletika kat. I a II, Šumperk 2017

Další týden ve středu 17. 5. 2015 se atletických závodů čtyřčlenných družstev zúčastnili i naši nejmladší a neméně úspěšní sportovci z naší školy.

Kromě naší školy se soutěže účastnilo ještě dalších 14 škol. Před našimi reprezentanty tedy stála velká výzva. Soutěžilo se ve 4 atletických disciplínách – běh 50 m, dálka, míček a běh 400 m.

Stejně jako u jejich starších kolegů se sportovní klání neobešlo bez potřebné dávky podpory a motivace. Nutno podotknout, že ne všechny soutěžící týmy se mohou pochlubit takovou sounáležitostí. Pro některé z žáků to byly první „velké“ závody a náležitě si je užili. Někteří měli dokonce tolik energie, že během přestávek zvládli i různé formy sportovních her. Věříme, že si naši nejmenší atleti odvezli spoustu zážitků a chuť do dalších závodů.

Umístění družstev a jednotlivců je následující:

Družstva:

Kategorie žákyně 4. – 5. třída – 11. místo

Kategorie žákyně 2. – 3. třída – 13. místo

Kategorie žáci 4. – 5. třída – 8. místo

Kategorie žáci 2. – 3. třída – 11. místo


Jednotlivci (neoficiální) – do 20. místa

Adéla Pospíšilová – 17. místo

Jan Víšek – 6. místo

Vojtěch Vénos – 16. místo

Petr Diviš – 7. místo

Všem reprezentantům děkujeme za skvělé výkony a těšíme se na další sportovní úspěchy.

Jitka Sučanová, Ondřej Vykydal

 
Výsledky přijímacího řízení 2016/2017

a) počet přijatých žáků na víceletá gymnázia:

 

z pátého ročníku

kolik přijatých z kolika přihlášených

ze sedmého ročníku

kolik přijatých z kolika přihlášených

Gymnázia

1 ze 2

0

b) počet přijatých žáků na SŠ z devátých ročníků:

Gymnázia

Obchodní
akademie

Zdravotní
školy

Průmyslové
školy

Ostatní 
střední školy

Střední školy - učební obory

Celkem

7

3

3

10

12

17

52

c) počet přijatých žáků na SŠ (učební obor) z nižších ročníků

z osmého ročníku

1

 
JedoBot 2017

Dne 10. května 2017 se na SPŠ v Jedovnici konal třetí roční robotické soutěže, ve které se utkávali roboti sestavení z Lega, či vlastní konstrukce. Tentokrát jsme soutěžili v kategorii: "Sledovač čáry Lego", základní školy. Úkolem bylo, projed v co nejkratším čase vyznačenou dráhu, kterou v prvním kole tvořily jen jednoduché zatáčky. Dráha druhého kola obsahovala křížení a překážku. Ta proti zvyklostem, byla natřena černou barvou, což se projevilo, chybnou detekcí pro infračidla robotů. Spolu s problematikou opětného nalezené čáry byl vytvořen problém, jehož úspěšné řešení v závěru roztřídilo startovací pole čtrnácti robotů ze základních škol. Výsledné pořadí určoval součet nejlepších časů s obou kol. Naši školu velmi úspěšně reprezentovali: na  1. místě Jan Ruprich 8.B a David Víšek 8.B, 3. místem Veronika Havlíčková 7.A a na 4. místě dívčí tým Julie Nováková 7.B a Marie Matýsová 8.B. Ve stejné kategorii ještě statečně soutěžil  s legorobotem Vojta Drtil 8.A.  Jeho velmi rychle jedoucí robot jej zradil právě v druhém kole. Celkový čas stačil na krásné sedmé místo. Nyní nás čeká 16. června soutěž v Jeseníku podle trochu jiných pravidel. Tak nám držte palce.

Celé fotoalbum

 
Fotografie Školní akademie

Fotogalerie

 
Havraní pálka (baseball) - 2. kolo

19. 5. 2015 se reprezentanti naší školy vypravili tentokrát na baseballové utkání v Šumperku.

Soutěžilo se ve 2 kategoriích – dívky a chlapci. Jednalo se již o 2. kolo soutěže (1. se konalo na podzim).

Družstvo chlapců předvedlo excelentní výkon a soupeřům nedalo žádnou šanci. Suverénně porazili všechny zúčastněné týmy a po sečtení bodů i z podzimního kola dosáhli na krásné 2. místo.

Dívky se hned v prvním zápase utkaly se silnými soupeřkami z Mohelnice, kterým se bohužel dařilo lépe. Nicméně je prvotní nezdar neodradil a v dalších zápasech se stejně jako chlapci již nenechaly rozhodit a vybojovaly si celkově 3. místo.

Kromě opálení si tak, všichni mladí baseballisti odvezli spoustu sportovních zážitků a věříme, že i motivace do dalších zápasů, kde již nastoupí zas s o něco silnějším odpalem.


Družstvo chlapců:

JANKŮ Jakub, MAIXNER Samuel, DIVIŠ Michal, KÁČEREK Kristián, KARGER Martin, MAZÁK Jan, RUPRICH Jan, PODHORNÝ Jakub, ŠAJ Petr, GERCIS Nicolas Blažej, HORNÍČEK Aleš

Družstvo dívek:

KUBÍČKOVÁ Anna, SPÁČILOVÁ Simona, ŠAJOVÁ Barbora, KOGEJOVÁ Michaela, HNÁTKOVÁ Dominika, KAMLAROVÁ Marie, KOBZOVÁ Vendula, ELNEROVÁ Tereza, ZVÁROVÁOVÁ Ladislava

Všem reprezentantům děkujeme za skvělé výkony a těšíme se na další sportovní úspěchy.

Jitka Sučanová, Ondřej Vykydal

 

 
Pohár rozhlasu, Šumperk 2017

Ve čtvrtek 11. 5. 2015 se nejlepší sportovci naší školy zúčastnili atletických závodů „Pohár rozhlasu“ na Tyršově stadionu v Šumperku.

Soutěžilo se ve 4 kategoriích:

Kategorie starší žákyně - 60 m, 800 m, výška, dálka, koule 3 kg, štafeta 4x60m

Kategorie mladší žákyně - 60m , 600 m, výška, dálka, míček 150 g, štafeta 4x60 m

Kategorie starší žáci - 60 m, 1500 m, výška, dálka, koule 4 kg, štafeta 4x60 m

Kategorie mladší žáci - 60 m, 1000 m, výška, dálka, míček 150 g, štafeta 4x60 m


Konkurence byla bezesporu veliká, naštěstí počáteční startovní nervozita brzy opadla a naši reprezentanti ze sebe dostali maximum. Rozhodně se za své výkony nemusí stydět. Během sportovního klání všichni účastníci projevili týmového ducha a ukázali, že žáci z Rudy stojí vždy při sobě. Vzájemná podpora vyburcovala naše nadané sportovce k výborným výsledkům. Vendulka Kvapilíková ze 7. B svým hodem dalekým dokonce školu reprezentovala na krajském kole soutěže.


Za zmínku určitě stojí i výkony dalších našich úspěšných reprezentantů:

DRUŽSTVA:

Kategorie starší žákyně – 12. místo

Kategorie mladší žákyně – 7. místo

Kategorie starší žáci – 9. místo

Kategorie mladší žáci – 6. místo


JEDNOTLIVCI (do 10. místa):


Kategorie starší žákyně:

koule 3 kg: Barbora Šajová – 7. místo (8,28 m)


Kategorie mladší žákyně:

600 m: Dominika Hnátková – 8. místo (2:04,88), Anna Šťastná – 10. místo (2:06,41)

míček 150 g: Vendulka Kvapilíková – 1. místo (48,2 m), Michaela Mazáková – 8. místo (39,4 m)

štafeta 4x60 m: Dominika Hnátková, Vendulka Kvapilíková, Barbora Foglová, Jana Divišová…….4. místo


Kategorie starší žáci:

60m: Jakub Janků – 10. místo (8,18 s)

štafeta 4x60 m: Jan Ruprich, Jakub Janků, Marek Ceh, Jan Mazák……. 10. místo


Kategorie mladší žáci:

60m: David Víšek – 10. místo (8,65 s)

1000 m: Matěj Konyarik – 9. místo (3:33,67)

výška: Martin Karger – 5. místo (1,35 m)

dálka: David Víšek – 10. místo (4,35 m)

míček 150 g: Nicolas Gercis – 8. místo (51,1 m)

štafeta 4x60 m: David Víšek, Jiří Stanke, Matěj Konyarik, Nicolas Gercis……4. místo

Všem reprezentantům tímto děkujeme za účast, píli a úctyhodný sportovní zážitek.

Jitka Sučanová, Ondřej Vykydal

Kompletní výsledky jsou dostupné na drese:
http://online.atletika.cz/vysledky/30450/9000


 
VYBÍJENÁ - Na krajský titul jsme nedosáhli

O tom, že na krajský titul nedosáhneme, rozhodlo naše třetí utkání v turnaji. V něm naše dívky po dvou poměrně snadných vítězstvích nad oběma školami z Prostějova nastoupily proti obhájcovi prvenství a tudíž účastníkovi republikových finále z předchozích dvou let ZŠ Velká Dlážka Přerov. Soupeř měl hned od začátku utkání navrch a porazil nás s naprostým přehledem. Sen o republikovém finále praskl jak mýdlová bublina a nám zůstal jen smutek.

Ale byla tu ještě možnost poprat se o 2. místo v závěrečném utkání s Jeseníkem. To se nám nakonec i přes jednobodovou porážku podařilo. Oproti loňskému 5. místu je to krok kupředu a obrovský úspěch našich děvčat, které hrály ve složení Eliška Aplová, Klára Bednářová, Karolína Bínová, Adéla Galisová, Valerie Horáková, Veronika Jankovová, Kateřina Kotrašová, kapitánka Adéla Pospíšilová, Veronika Smrčková, Adéla Ševčíková, Alena Vlková a Romana Zvárová.

 
OVOV, 7.4.2017, Mohelnice

Dne 7. 4. 2017 se výběr žáků a žákyň naší školy opět zúčastnil okresního kola pohybového programu „ODZNAK VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ“ (zkráceně OVOV). Reprezentanti se utkali v těchto disciplínách: trojskok z místa, hod medicinbalem, švihadlo, kliky, běh na 1000 m a dribling. Cílem bylo získat co nejvyšší počet bodů.

I přes nepřízeň počasí do toho dali naši žáci vše a vzájemně se motivovali. Díky této podpoře a skvělým výkonům dosáhli na stupně vítězů.

Za naší školu nastoupilo 1 osmičlenné družstvo a 9 jednotlivců:

Za družstvo nastoupili:
HNÁTKOVÁ Dominika (8.B), MAZÁKOVÁ Michaela (6.B), KOBZOVÁ Vendula (8.A), ŠKRLOVÁ Natálie (6.A), JURENKA Aleš (7.A), ŠAJ Petr (7.B), KONYARIK Matěj (7.B), GERCIS Nicolas Blažej (7.A)

Za jednotlivce nastoupili:
KAMLAROVÁ Marie (8.A), SUCHOMELOVÁ Eva (9.A), SMRČKOVÁ Veronika (5.B), MAZÁK Jan (8.B), RUPRICH Jan (8.B), ŠÍP Milan (6.A), POPRACH David (6.B), VÍŠEK Jan (5.A), DIVIŠ Petr (3.B)

V kategorii družstev žáci naší školy obsadili 3. místo.

V kategorii jednotlivci se žáci naší školy umístili následovně (do 10. místa):

DIVIŠ Petr - 1. místo (2629 bodů)

MAZÁKOVÁ Michaela - 1. místo (2633 bodů)

POPRACH David - 1. místo (2712 bodů)

VÍŠEK Jan - 2. místo (2583 bodů)

SMRČKOVÁ Veronika - 2. místo (2377 bodů)

HNÁTKOVÁ Dominika - 2. místo (3247 bodů)

RUPRICH Jan - 4. místo (3735 bodů)

KAMLAROVÁ Marie - 7. místo (2699 bodů)

KOBZOVÁ Vendula - 7. místo (2888 bodů)

MAZÁK Jan - 8. místo (3360 bodů)

ŠAJ Petr - 9. místo (3283 bodů)

SUCHOMELOVÁ Eva - 9. místo (2403 bodů)

JURENKA Aleš - 10. místo (3244 bodů)

 

Do krajského kola postupují: DIVIŠ Petr, MAZÁKOVÁ Michaela, POPRACH David, VÍŠEK Jan, SMRČKOVÁ Veronika, HNÁTKOVÁ Dominika.

Všem umístěným gratulujeme ke skvělým výkonům.

J. Sučanová, O. Vykydal

 

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
« < Prosinec 2018 > »
P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6