Home
Projekty:
There are no translations available.

Modernizace a rozvoj technické výchovy Gramotnosti inovativně
Šablony II ZŠ Ruda n.M OPVVV (MŠMT) IKAP
Školní mléko Ovoce do škol
Bezbariérovost v ZŠ Ruda n.M. MMR Podpora výuky plavání
Sportuj ve škole
 
Zápis do 1. ročníku ZŠ pro školní rok 2020/2021
There are no translations available.

se koná ve čtvrtek 2. dubna 2020 od 12 do 17 hodin a v pátek 3. dubna 2020 od 8.30 do 11.30 hodin v budově základní školy v Rudě nad Moravou. Celý článek. Schůzka rodičů před zápisem.

Dne 24. března 2020  od 14:30 hodin se uskuteční „Den otevřených dveří“pro žáky budoucích 6. ročníků na školní rok 2020/2021 Celý článek. Žádost o přestup. Dotazník k přestupu.

 
Co nového ve škole
Literární exkurze 8. tříd do Prahy
There are no translations available.

V pátek 31. 5. 2019 jsme se vydali s osmými třídami na exkurzi do Prahy. Sraz byl brzy ráno a zanedlouho jsme vyrazili na cestu. Cestou jsme se občerstvili v McDonald’s a pokračovali dál.
Naše první zastávka byla Strahovská knihovna, která je součástí kláštera, který vznikl už v roce 1143. Počet svazků čítá přes 200 000, z toho 3000 rukopisů a 1500 prvotisků. Viděli jsme mnoho starých knih, ale nejstarší kniha – Strahovský evangeliář  - se datuje do roku 860.

Poté jsme zamířili na Pražský hrad, kde jsme zhlédli střídání stráží.  Naše kroky pokračovaly po Nerudově ulici, kde žil a působil spisovatel Jan Neruda a po Karlově mostě až do Národního divadla. Dozvěděli jsme se mnoho nejen o historickém požáru divadla roku 1883, ale také něco o novodobé scéně. Vystoupali jsme na terasu a kochali se výhledem na okolí. Viděli jsme základní kameny a vysvětlili jsme si význam maleb po celém divadle.

Naše třetí a poslední zastávka byla bývalá jezuitská kolej neboli Klementinum. Tento komplex barokních budov je známý pro meteorologická měření, která tu začala už v polovině 18. století. Seznámili jsme se s meteorologickými i astronomickými pomůckami a vystoupali na astronomickou věž do výše 52 metrů. Pražské Klementinum několikrát navštívil W. A. Mozart a zdržel se zde i známý astronom M. Koperník.

Návrat byl v pozdních večerních hodinách. Literární exkurze se všem zúčastněným líbila.

Eliška Makáňová, Veronika Havlíčková, Denisa Niklová 9. A

 
16. ročník Robotického dne v Praze
There are no translations available.

Ve dnech 1. - 2. června  se konal v Kongresovém centru Praha 16. ročník Robotického dne. Zde se proti sobě utkávaly týmy se svými roboty v různorodých soutěžích.
Celkem se zúčastnilo 350 soutěžících z 10 zemí s 229 roboty  v 9 soutěžních kategoriích. Celou akci organizovala Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a Spolek Robonika. První den probíhala kvalifikační kola. Ta byla v naší skupině čtyři. Roboti museli sledovat čáru a v každém kole překonat různé překážky - křižovatky, rozdvojky, objetí překážky a chybějící čáry - samozřejmě se to jelo na čas. Naše kategorie se dělila na sledovač stavebnice Lego a sledovač s mikroprocesorem. Jen bylo malou nevýhodou,  že se s žáky základních škol utkali i středoškoláci.

První tři kola jsme zvládli jen s malými obtížemi. Se čtvrtým kolem už nastal menší problém. Tam byla v určitém místě přerušená čára a velice ostré zatáčky. To mnohým pokazilo plány. Ten den jsme to projeli skoro všichni. A protože se pomalu chýlilo k večeru, opustili jsem soutěžní prostory a vydali se do kempu na kraji Prahy. Tam jsme přespali v mobilním domku. Přestože nás přepadala únava, našli se i tací, co večer pomocí černé pásky vytvořili dráhu a pokračovali v programování. 

Druhý den mohla do Kongresového centra i veřejnost. Docela mě překvapilo, že se tam objevila i Česká televize.

Čtvrté kolo končilo kolem půl jedné. Bohužel ho robot Ondřeje Langera a Matěje Höhla nezvládl projet, a tak byl diskvalifikován.

Následovalo sedmifinále, kdy se ze skupiny vybralo podle součtu všech časů osm nejlepších. Robot Julie Novákové a Veroniky Havlíčkové patřil mezi ně.
Dráha, na níž se konalo sedmifinále, byla odhalena až chvilku před začátkem, a proto měly jen několik minut na úpravu programu. Asi by fungoval dobře, ale to by nesměly přehlédnout jeden drobný detail, kvůli kterému se náš robot sekl na dráze a byl vyřazen.
Kupodivu dopadlo podobně i dalších šest týmu, a tak se předával jen pohár za první místo. Ten vyhrál jeden tým z Ruska.
Podle součtů časů se holky umístily na čtvrtém místě.
Následovalo poslední kvalifikační kolo sledovačů čáry s mikroprocesorem. Bylo velice zajímavé sledovat, jak se v kvalifikačním čase předhání pan učitel Havlíček s týmem Matouše Bartůška a Jana Zajíce. Na konec byl ale robot pana učitele o něco pomalejší, a právě díky tomu získali kluci postup do sedmifinále. To se jelo stejně jako v předešlé skupině.
Robot jejich týmu jel za začátku dobře, ale potom se mu podařilo vyjet na křižovatce z čáry a zpátky se už nevrátil. Také byli vyřazeni z finále a podle součtů časů skončili na osmém místě.

Jelikož nám jel vlak, museli jsem rychle spěchat na nádraží, abychom se dostali domů v rozumnou dobu.

S časovým odstupem musím říci, že jsme si vedli velmi dobře a i když jsme nic nevyhráli, získali jsme další cenné zkušenosti.

Veronika Havlíčková

Fotogalerie

 
Záchranná stanice v Rudě nad Moravou
There are no translations available.

V úterý 21. května žáci školní družiny navštívili Záchrannou stanici v Rudě nad Moravou, která je součástí Národní sítě záchranných stanic.

Každoročně se do rukou lidí dostává velké množství zraněných, nemocných nebo jinak handicapovaných volně žijících živočichů. O to, aby mohli být vyléčeni a vráceni do volné přírody, se starají tyto záchranné stanice.

Paní Maixnerová provázela žáky krásnou zahradou a u každé voliéry jim vyprávěla příběh zachráněného zvířete. Žáci zvířátkům donesli drobnosti na přilepšenou.

Všem se zajímavé odpoledne líbilo.

 

 
Exkurze pila Ruda nad Moravou - 8.A
There are no translations available.

V pondělí 20. 5. 2019 se žáci 8.A v rámci předmětu praktické činnosti zúčastnili odborné exkurze, která proběhla na pile pana Kouřila v Rudě nad Moravou. V rámci exkurze žáci viděli v provozu různé stroje na zpracování dřeva, jak kulatiny, tak různých druhů řeziv. V provozu byla nová pásová pila, na které si žáci prohlédli rozřezávání kulatiny na trámy a desky. V další výrobní hale shlédli  výrobu desek z tvrdých materiálů na podlahy, rozřezávání kulatiny rámovou pilou, krácení desek, ořezávání oblých krajů u desek, výrobu dřevěných briket a impregnování dřeva. Během praktických ukázek majitel pily pan Kouřil vysvětloval žákům jednotlivé postupy a operace s materiálem. Na závěr exkurze žáky zavedl i do brusírny řezných nástrojů.

 
Robotická soutěž JedoBot 2019
There are no translations available.

V  pátek 10. května se žáci naší školy zúčastnili robotické soutěže JedoBot pořádané SPŠ Jedovnice. Soutěž měla vysokou organizační i technickou úroveň. Na dráze i v ringu se potkalo na 50 robotů týmů z 15 základních a středních škol. Přes počáteční dopravní komplikace, se nám podařilo v krásné sportovní hale rozkoukat a roboti začaly jezdit podle našich představ. Největším sítem v pořadí bylo druhé kolo z překážkou. Nakonec si robot "Pomeranč" Julie Novákové 9.B a Veroniky Havlíčkové 9.A dojel pro 3. místo. Předběhli je jen kluci z Přerova. Naše dvojice Matouš Bartůšek a Jan Zajíc 8.A s robotem "Buldozer" opět soutěžili v kategorii středních škol. Přes technické problémy nakonec zvítězili.

Chystáme se na mezinárodní soutěž do Prahy, tak nám držte palce.  Další fotky ze soutěže.

 
1. pomoc
There are no translations available.

Přednáška 1. pomoci

Dne 23. 5. 2019 se ve škole po velké přestávce uskutečnila přednáška, kde jsme se přesunuli do světa záchranářů.

Ano, hádáte správně, přednáška první pomoci.

Od základu až k samotnému konci.

Přednášel nám to pán, který se jmenoval Petr Minář.

Pocházel ze Šumperského záchranářského sboru.

Bavili jsme se o základech, jestli známe čísla a jaká používáme v žádané situaci. Dozvěděli jsme se, že je lepší volat 155 než 112.

Jak správně postupovat, když se dotyčnému udělá zle, spadne z kola, popálí se, či si něco zlomí.

Abychom se přesunuli do děje.

Pan Minář si vybral dobrovolníka a předváděl ho jako „pacienta“ po pádu z kola.

Ukazoval, jak se k „pacientovi“ chovat. Jak mu poskytnout první pomoc.

Velice nás zaujalo informace ohledně tepenného krvácení, jak dotyčnému pomoci.

Bylo to velice zajímavé, a myslím si, že by takových přednášek  mohlo být více.

Samuel Strýček, Radek Kouřil

 

 
Návštěva knihovny
There are no translations available.

V pondělí 27. 5. 2019 žáci 3. A navštívili místní knihovnu. Zde pro ně měla paní knihovnice připravený zajímavý program. Nejprve si vyslechli klasickou pohádku od K. J. Erbena, potom hádali písně z pohádek a na závěr se dozvěděli, jak vlastně vzniká kniha.

Děkujeme paní knihovnici za připravený program. Budeme se těšit na příští návštěvu.

 
Výlet do Velké Británie
There are no translations available.

Náš výlet do Velké Británie začal 11. 5. 2019 v pravé poledne. Všichni jsme se sešli u zámku v Rudě nad Moravou, kde na nás čekal autobus. Rozloučili jsme se s rodiči, naložili kufry, zkontrolovali pasy a vyjeli.

Cesta to byla dlouhá. Naštěstí jsme si trochu zkrátili čas třetím dílem filmu Harryho Pottera. Po celou dobu cesty jsme pravidelně dělali přestávky, abychom se alespoň trochu protáhli. Na jedné z nich jsme dokonce naložili našeho průvodce, to bylo ve Francii.

Na hranice s Francií a Anglií jsme dorazili brzy ráno, sotva začalo svítat. Právě tam nás čekala pasová kontrola, která většinou zahrnovala i několik otázek, na něž jsme museli odpovědět.

Z přístaviště jsme trajektem vyjeli při východu slunce. Voda kolem nás byla až pozoruhodně klidná. Už z dálky byly vidět břehy Anglie.

Asi po hodině plavby jsme se opět dostali na pevninu, kde nás uvítal ruch přístavu.
Autobus nás dovezl až k O2 aréně. Tam jsme nastoupili na autobus, ten se ale v mnohém lišil od těch "našich" autobusů. Byl červený a dvoupatrový. Většina z nás obsadila vyšší patro, a musíme uznat, že to byl velice zajímavý zážitek.

Na jedné ze zastávek jsme vystoupili a zamířili k prvním památkám z našeho seznamu. Tou byla například  Trafalgar Square, National Gallery a Westminster Abbey. Po krátkém rozchodu jsme pokračovali návštěvou Buekingham Palace, Leicester Square, Piccadily Circus a China Town. Kolem pozdního poledne jsme ještě navšítvili London Eye, z něhož byl krásný výhled po celém okolí. Večer nás čekalo první setkání s našimi rodinami.

Další den jsme vybaveni svačinou a obědem odjeli do méně rušného města-Windsor. Zde se nachází kromě Etonu i Windsorský hrad. Odpoledne jsme navštívili Warner Bros.Studia, míst, kde se natáčel Harry Potter. Vystaveny tam byly různé kostýmy i budovy. Ve večerních hodinách jsme se vrátili do rodin.

Čtrvtý den byl také poslední den v Londýně. Ráno jsme se s rodinami rozloučili a vydali se na návštěvu dalších památek. Prošli jsme Greenwich park, nultý poledník a National Maritime Museum. Poté nás loď přepravila k Tower of London. Tam pod přísným dozorem vystavují korunovační klenoty. Asi kolem druhé hodiny odpolední jsme vyrazili po břehu Temže k St. Paul Cathedral.

Při posledním rozchodu v Anglii jsme si nakoupili jídlo na cestu a vyrazili jsme zpět. Tentokrát náš autobus nebyl naložen na trajekt, ale do vlaku, který nás vezl pod celým kanálem La Manche. Při přejíždění hranic nás žádná pasová kontrola nečekala, a tak jsme mohli nerušeně a jen s krátkými zastávkami dojet zpět do České republiky.

Eliška Makáňová, Veronika Havlíčková

 
Zájezd do Veké Británie
There are no translations available.

Další fotografie

 
Projekt IKAP
There are no translations available.

V polovině února 2019 se naše škola zapojila společně s SŠŽTS Šumperk do projektu IKAP, který je zaměřen na rovný přístup ke vzdělání s ohledem na lepší uplatnitelnost na trhu práce. Realizací projektu by mělo být dosaženo zvýšení zájmu žáků škol o polytechnické vzdělávání v Olomouckém kraji. Do projektu se zapojili žáci z osmých ročníků, ve volitelném předmětu technická praktika.  V průběhu druhého pololetí žáci pod vedením učitele a mistrů ze střední školy zhotovují výrobky z různých druhů materiálů a s některými novými nástroji, se kterými se doposud v dílně nesetkali. Prvním výrobkem bylo sluníčko z tvrdého dřeva. Žáci si podle šablony nakreslili sluníčko, vyřezali a povrchově upravili včetně nástřiku a domalování. Po dokončení svého výrobku žáci připravili dalších 25 sluníček pro žáčky, kteří nastoupí po prázdninách do 1. ročníku. Projekt pokračuje dalším výrobkem, kterým bude domek z plechu ve tvaru vajíčka.

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 8 of 57
« < February 2020 > »
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1