Home
Projekty:

 
Zápis do 1. ročníku ZŠ pro školní rok 2019/2020

se koná ve středu 3. dubna 2019 od 12 do 17 hodin a ve čtvrtek 4. dubna 2019 od 8.30 do 11.30 hodin v budově základní školy v Rudě nad Moravou. Celý článek ...

 
Co nového ve škole
Robotický den
V úterý 10. října 2017 proběhl na naší škole "Robotický den," pořádaný ve spolupráci s SPŠ v Šumperku. Soutěže se zúčastnilo 21 žáků naší školy, kteří vytvořili  10 týmů.
Měli za úkol:
- sestavit a naprogramovat funkčního robota, který na zelený signál odstartuje, projede zadaný lomený úsek a zastaví v cíli před překážkou. Na závěr provede taneční kreaci.
Hodnotil se čas potřebný pro projetí dráhy, přesnost jízdy a design.
I přes poměrně složité bodové hodnocení, bylo těžké určit tým.
S minimálním rozdílem bodů vyhrál tým ve složení Matěj Hohl (8.A),  Ondřej Langer (8.A).
 
Modelhobby 2017

Dne 19. října 2017 se nejstarší žáci z modelářského kroužku zúčastnili exkurze do Prahy na veletrh modelů a hraček v areálu PVA Letňany. Výstavní plocha dvou hal areálu byla věnována prodejcům výrobcům a klubům veškerých modelářských odborností. K vidění byly funkční modely kamiónů, vojenské techniky, aut, kvadrokoptér a letadel, nebo 3D tiskárny různých výrobců. Odpoledne jsme strávili areálu staré Aerovky mezi letadly vyráběnými v Československu a v muzeu letectví ve Kbelích.

Fotogalerie

 
RoBoJ 2017 - Festival robotiky

Již podruhé, se zúčastnil náš školní Festivalu robotiky pořádaném v pátek 16. června 2017 Gymnáziem Jeseník. Vybrali jsme si disciplínu, o které už něco víme - sledovače čáry a šli okukovat další možné varianty robotických soutěží. K vidění byly: tanec robotů, Lego SUMO, sprint, nebo "Jesenická výzva". Nalezení konstrukčního a programového řešení pro konkrétní zadanou úlohu.

Soutěž sledovačů čáry probíhala dopolední kvalifikací, kdy robot musel bezchybně projed v co nejkratším čase vytyčenou dráhu. Základní změnou v pravidlech byl neomezený počet čidel a poměrně ostré zatáčky dráhy. Jen polovina z dvacetipěti robotů projela úspěšně dráhu. Robot Davida Víška a Jana Rupricha nebyl schopen projed bezchybně kvalifikační dráhu. Dívčí části týmu se dařilo lépe. Julie Nováková a Marie Matýsová vsadily u svého robota na jistotu pomalé jízdy, ale výsledný čas nestačil na postup do osmifinále. To se nakonec povedlo jen Veronice Havlíčkové, která získala pěkné sedmé místo.

V kategorii sledovačů čáry s mikroprocesorem, se nejlépe dařilo Petru Šajovi, kterému robot přivezl první místo.

Fotografie ze soutěže.

 
Příběhy našich sousedů

Příběhy našich sousedů – jedinečný vzdělávací projekt organizace Post Bellum, jehož úkolem je získávat, uchovávat a zveřejňovat vzpomínky lidí, kteří zažili 2. světovou válku, nebo komunistický režim.

Reportéry se stávají sami žáci 8. a 9. tříd, kteří mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. V letošním školním roce se do tohoto projektu zapojili i naši žáci z osmých tříd: Petr Doležel, Lenka Winterová, Vendula Kobzová, Jana Divišová, Radim Vaněk, Vojtěch Drtil, Koleta Staroveská, Michaela Procyková,  Kateřina Sobotková, Ondřej Maša a Martin Karger. Svého úkolu se zhostili zodpovědně a s úctou, která náležela osobnostem zvolených pamětníků. Jarní měsíce věnovali naslouchání a zpracování vzpomínek pana Kargera z Bušína a paní Bojkové z Bohutína.  Závěrečnou tečkou v jejích úsilí byla slavností veřejná prezentace projektu Příběhy našich sousedů v kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku ve čtvrtek 22. 6. 2017. Tato výjimečná událost proběhla za účasti pamětníků, starostů zúčastněných obcí, ředitelů škol, soutěžících žáků a jejich pedagogů. Výsledky žákovských prací hodnotila porota, která se jednohlasně shodla na vítězi: Martin Karger, Jana Divišová, Michaela Procyková, Lenka Winterová a Radim Vaněk. Díky pečlivé práci reportérů, originálnímu přístupu a závěrečnému vystoupení naši žáci zvítězili. Druhý tým zpracovávající vzpomínky paní Bojkové dokončil projekt na velmi vysoké úrovni. Na vítězné příčky bohužel nedosáhl, ale získané poznatky, zkušenosti, informace toto předčí.

Příběhy našich sousedů je nejen netradiční forma vzdělávání žáků, ale především memento pro současný svět, že totalitní režimy měnily a mění životy lidí.

Eva Wolfová

Naše video. Oficiální stránky projektu 8.B Oficiální stránky projektu 8.A

 
VYBÍJENÁ - REPUBLIKOVÉ FINÁLE

Náš sen o republikovém finále (dále RF), který se po krajském kole rozplynul (viz článek "VYBÍJENÁ - Na krajský titul jsme nedosáhli"), se přece jen vyplnil. Ve čtvrtek 1. června nám bylo v dopoledních hodinách oznámeno, že krajský přeborník Přerov odmítl účast na republikovém finále a Krajská rada AŠSK nabídla účast druhému v pořadí, tedy nám. A naše škola usoudila, že taková možnost se neodmítá.

Společně s dalšími 15 týmy z celé České republiky (vítězové krajských kol, za Středočeský kraj 2 týmy, + pořadatelský tým z Nové Paky) jsme se v pondělí 12. června dopoledne sjeli v městečku Pecka u Nové Paky, známému díky stejnojmennému hradu. Přivítal nás nádherný areál dvou pár metrů od sebe vzdálených kempů, které poskytly ubytování a stravování pro všechny týmy (cca 250 lidí). V tomto areálu se celé republikové finále, již podesáté, odehrálo. Pokud vás zaráží počet zde odehraných RF, mohu vás ujistit, že těžko byste hledali vhodnější prostředí pro tak velkou akci.

Pohled na Pecku z horního kempu Vstup do dolního kempu Tady se vše odehrávalo Tady se hrála všechna utkání Naše dívky při úvodním nástupu

Týmy byly rozlosovány do 4 základních skupin. Nás ve skupině "A" čekaly týmy Ostrova nad Ohří (Karlovarský kraj), Ústí nad Labem a Prahy. Hned v prvním utkání jsme nastoupili proti Ostrovu a soupeře vyprovodily z kurtu poměrně pohodlně v poměru 18:8.

Z utkání s Ostrovem Z utkání s Ostrovem Z utkání s Ostrovem Z utkání s Ostrovem

Pro ty, co neznají pravidla, provedu krátkou instruktáž. Zápas se hraje na dva poločasy v trvání 7 minut. Týmy nastupují k zápasu v počtu 10 hráček. Za každou vybitou soupeřku se započítává bod. Vybije-li některý tým v poločase všechny hráčky soupeře, poločas končí. Skóre obou poločasů se sečte a konečný výsledek určí vítěze. Pokud je stav na konci utkání nerozhodný, prodlužuje se o 3,5 minuty. Pokud i po prodloužení je stav nerozhodný, přichází na řadu "náhlá smrt". Za výhru v normální hrací době získá tým 3 body, za výhru v prodloužení 2 body, za porážku v prodloužení 1 bod a při prohře v normální hrací době nezíská tým žádný bod.

V dalším utkání naší skupiny porazila Praha tým Ústí a poté jsme proti Praze nastoupili my. Ačkoli jsme se hodně snažili, soupeř udělal méně chyb a zvítězil 16:10.

Z utkání s Prahou Z utkání s Prahou Z utkání s Prahou Z utkání s Prahou

Ve čtvfrtém utkání pak Ostrov porazil Ústí o jediný bod. Při předpokladu, že do té doby suverénní Praha porazí v posledním utkání naší skupiny Ostrov, jsme k našemu poslednímu utkání ve skupině proti Ústí nastupovali s faktem (dívky o něm samořejmě nevěděly), že by nám mohla stačit k postupu do "čtvrtfinále" i prohra o 5 bodů.

První poločas zápasu však se všemi úvahami pořádně zamíchal. Naše dívky hrály špatně a prohrály jej v poměru 10:4. Přestávková "domluva" trenéra proto předčila hlasitostí i hlasatele turnaje. Na dívky však zapůsobila jako živá voda. Do druhé půle vlétly jako vyměněné a po soustředěném výkonu ji vyhrály 10:2 a celý zápas 14:12.

 

Jak důležité vítězství to bylo, potvrdil poslední zápas naší skupiny, ve kterém Praha vyhrála nad Ostrovem až "náhlou smrtí" a Ostrov si tak odnesl z utkání do tabulky 1 bod, který by nám v případě porážky s Ústím zavřel do čtvrtfinále dveře. Takto jsme ve skupině obsadili 2. místo a ve "čtvrtfinále" nás čekal vítěz skupiny "D".

Tím se stal tým Černovic (kraj Vysočina). Do zápasu jsme nastupovali s jasnou taktikou, které se však naše dívky dlouho nedržely. Kupily chybu za chybou a utkání tak po dvou téměř shodných poločasech skončilo naší drtivou porážkou v poměru 20:4. Touto porážkou jsme se rozloučili s vidinou boje o medaile a druhý den turnaje nás čekala skupina o 5.-8. místo.

Do té jsme v úterý 13. června hned po ránu nastupovali po poklidně strávené noci dobře vyspaní a na výkonu našich hráček to bylo znát. Utkání všech čtyř skupin o umístění se hrála souběžně, aby se zamezilo taktizování. Nás v prvním zápase čekal tým Ořechova (Jihomoravský kraj). Utkání bylo napínavé a plné zvratů. Po vyrovnaném průběhu 1. poločasu jsme do druhého nastupovali s jednobodovým vedením. To se nám v jeho průběhu podařilo navýšit až na 3 body, pak ale nastal zlom. Soupeř se vzchopil a naše dívky začaly ztrácet. Soupeř se dostal až do vedení o 2 body a nám už zbývala v poli poslední hráčka. Ta však podala statečný výkon a, ačkoli nepatří mezi "bíjce", podařilo se jí vybitím nejlepší soupeřovy hráčky těsně před závěrem vyrovnat.

V následujícím prodloužení jsme prohrávali již o dva body, ale opět jsme do jeho konce srovnali skóre. Následovala "náhlá smrt" a v ní se potvrdilo, jak důležité je vyhrát úvodní los. Naší kapitánce se to podařilo a my jsme získali do držení míč. Dívky hrály soustředěně a soupeři míč půjčily jen na chvíli. Zasypávaly hráčky soupeře jednou ranou za druhou a nakonec se přece jen dočkaly kýženého vybití a vítězství v poměru 15:14. V souběžně hraném zápase naší skupiny pak Příbram (Středočeský kraj) porazila Lázně Bělohrad (Královéhradecký kraj).

Ve druhém zápase nás čekala Příbram. Utkání mělo vyrovnaný průběh a o vítězství Příbrami 16:11 rozhodlo množství zbytečných ztrát míče, kterých se naše hráčky bohužel nevyvarovaly. V paralelním utkání Lázně Bělohrad porazily Ořechov. Příbram díky tomu již měla jisté 5. místo a nás čekal přímý souboj s Bělohradem o konečné 6. místo. K jeho zisku bylo třeba v utkání dosáhnout jakéhokoli vítězství.

První poločas přinesl opět velmi vyrovnaný průběh a vedení soupeře o jediný bod. My jsme ale ve druhé půli přidali, otočili stav a necelé dvě minuty před koncem vedli dokonce o 3 body. I když soupeř se ještě vzepjal k náporu a snížil na rozdíl jediného bodu (9:8), víc už v tomto utkání nedokázal. JSME ŠESTÍ V REPUBLICE!

Vzhledem k tomu, že jsme na turnaj jeli jako náhradníci, je to fantastický výsledek a všechny dívky, jmenovitě Eliška Aplová, Klára Bednářová, Karolína Bínová, Adéla Galisová, Valérie Horáková, Veronika Jankovová, Kateřina Kotrašová, kapitánka Adéla Pospíšilová, Veronika Smrčková, Adéla Ševčíková, Alena Vlková a Romana Zvárová, zaslouží obrovskou pochvalu za reprezentaci naší školy a zviditelnění naší obce na celorepublikové úrovni.

Závěrečný ceremoniál Předávání diplomu a cen

Mistry republiky ve vybíjené dívek se nakonec staly Strakonice (Jihočeský kraj), 2. místo obsadil náš čtvrtfinalový soupeř Černovice, třetí skončily naše soupeřky z Prahy, 4. místo osadila Kopřivnice (Moravskoslezský kraj), pátá byla Příbram a šesté naše hráčky. Za námi skončila plná desítka týmů, což ještě náš fantastický úspěch umocňuje.

 
Florbal kategorie III, Postřelmov 25.10.2017, 3. MÍSTO

Dne 25. 10. 2017 se reprezentační tým ZŠ Ruda nad Moravou zúčastnil okrskového kola turnaje ve florbalu – kategorie mladší žáci.

I přes veškerou snahu se našemu výběru nepodařilo dosáhnout výhry.

V Postřelmově se žáci utkali s týmy Staré Město a Postřelmov:

ZŠ Ruda x ZŠ Postřelmov             3:15
ZŠ Ruda x ZŠ Staré Město            5:8

Umístili se tak v tomto turnaji na třetím místě.

Za náš tým nastoupili:

žáci 6. ročníku
CEH Adam (6.A), JANKŮ Jaroslav (6.A), MAŠA Lukáš (6.A), VŠETÍČEK Adam (6.A), KOUŘIL Radek (6.B), SMĚŠNÝ Pavel (6.B), WINTER Martin (6.B)

žáci 7. ročníku
ŠIMEK Miroslav (7.A), VLČEK Tomáš (7.A), BÍN Daniel (7.B), GINTHER Daniel (7.B), MACHAČ Denis Matouš (7.B), POPRACH David (7.B), SEBERA Jiří (7.B)

Výběru naší školy tímto děkuji za snahu, která vytrvala až do úplného konce tohoto turnaje.

 

 

 
Havraní pálka (baseball), Šumperk, 13.10.2017

V pátek 13. 10. 2017 se v Šumperku konalo 1. kolo baseballové soutěže „Havraní pálka“. Družstva v obou kategoriích podala vynikající výkony.

Dívky se utkaly s týmy ze škol ZŠ Sluneční Šumperk, ZŠ Mohelnice Vodní a ZŠ Postřelmov. Po prvních dvou těsných prohrách následovalo konečně vítězství. Určitě na sebe mohou být pyšné, protože došlo opět k viditelnému zlepšení oproti dřívějším turnajům. Nescházelo mnoho a výsledek mohl být úplně jiný.

Družstvo hochů se utkalo s výběry ZŠ Mohelnice Vodní a ZŠ Postřelmov. Po celou dobu turnaje se koncentrovali a i ve velmi obtížných situacích si věděli rady a byli vyrovnaní. Jejich zápasy byla opravdu radost sledovat. Tomu také odpovídal výsledek. Oba týmy se jim podařilo porazit s dosti vysokým bodovým náskokem.

Chtěl bych tímto poděkovat všem zúčastněným za vzornou reprezentaci školy na tomto turnaji.

Chtěl bych také poděkovat paní učitelce Sučanové, která byla družstvu dívek po celou dobu velkou oporou.

Už nyní jsem velmi zvědavý na průběh zápasů na jaře 2018.

Soupiska družstva dívek:
HNÁTKOVÁ Dominika (9.B), KOBZOVÁ Vendula (9.A), ELNEROVÁ Tereza (8.B), MAZÁKOVÁ Michaela (7.B), MATÝSOVÁ Marie (9.B), ZVÁROVÁ Ladislava (8.B), REICHLOVÁ Josephina Karolina (7.B), KAMLAROVÁ Marie (9.A), ZVÁROVÁ Daniela (8.B), KVAPILÍKOVÁ Vendulka (8.B), ŠKRLOVÁ Natálie (7.A)

Soupiska družstva chlapců:

KARGER Martin (9.B), MAZÁK Jan (9.B), KÁČEREK Kristián (9.B), DIVIŠ Michal (9.B), PODHORNÝ Jakub (8.B), ŠAJ Petr (8.B), GERCIS Nicolas Blažej (8.A), HORNÍČEK Aleš (8.A), POPRACH David (7.B), SEBERA Jiří (7.B)

 
OVOV, krajské kolo, 6.6.2017, Hranice

Po úspěchu v okresním kole OVOV postoupili reprezentanti naší školy do krajského kola této soutěže.

To se konalo v Hranicích v úterý 6.6.2017.

Cílem bylo opět získat co nejvyšší celkový počet bodů. Tentokrát z disciplín sprint 60m, skok daleký, shyby na šikmé lavici, leh-sedy, hod míčkem, běh na 1000 m nebo dribling.

Tento rok se podařilo postoupit nejen jednotlivcům, ale také družstvu. Všichni zúčastnění byli však hodnoceni také jako jednotlivci.

 

Za družstvo nastoupili:

HNÁTKOVÁ Dominika (8.B), MAZÁKOVÁ Michaela (6.B), KOBZOVÁ Vendula (8.A), ŠKRLOVÁ Natálie (6.A), ŠAJ Petr (7.B), KONYARIK Matěj (7.B), GERCIS Nicolas Blažej (7.A)

 

Za jednotlivce nastoupili:

POPRACH David (6.B), VÍŠEK Jan (5.A), DIVIŠ Petr (3.B)

__________________________________________________________________________________

 

V kategorii družstev žáci naší školy obsadili 12. místo.

 

V kategorii jednotlivci se žáci naší školy umístili následovně:

 

HNÁTKOVÁ Dominika - 18. místo (2971 bodů)

 

KOBZOVÁ Vendula - 21. místo (2807 bodů)

 

ŠKRLOVÁ Natálie – 22. místo (2580 bodů)

 

MAZÁKOVÁ Michaela – 11. místo (2986 bodů)

 

GERCIS Nicolas – 22. místo (3751 bodů)

 

KONYARIK Matěj – 24. místo (3608 bodů)

 

ŠAJ Petr - 27. místo (3551 bodů)

 

POPRACH David – 9. místo (3046 bodů)

 

VÍŠEK Jan – 4. místo (3105 bodů)

 

DIVIŠ Petr – 5. místo (3030 bodů)

 

Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Jitka Sučanová, Ondřej Vykydal

 
Fotografie Školní akademie

Fotogalerie

 
Havraní pálka (baseball) - 2. kolo

19. 5. 2015 se reprezentanti naší školy vypravili tentokrát na baseballové utkání v Šumperku.

Soutěžilo se ve 2 kategoriích – dívky a chlapci. Jednalo se již o 2. kolo soutěže (1. se konalo na podzim).

Družstvo chlapců předvedlo excelentní výkon a soupeřům nedalo žádnou šanci. Suverénně porazili všechny zúčastněné týmy a po sečtení bodů i z podzimního kola dosáhli na krásné 2. místo.

Dívky se hned v prvním zápase utkaly se silnými soupeřkami z Mohelnice, kterým se bohužel dařilo lépe. Nicméně je prvotní nezdar neodradil a v dalších zápasech se stejně jako chlapci již nenechaly rozhodit a vybojovaly si celkově 3. místo.

Kromě opálení si tak, všichni mladí baseballisti odvezli spoustu sportovních zážitků a věříme, že i motivace do dalších zápasů, kde již nastoupí zas s o něco silnějším odpalem.


Družstvo chlapců:

JANKŮ Jakub, MAIXNER Samuel, DIVIŠ Michal, KÁČEREK Kristián, KARGER Martin, MAZÁK Jan, RUPRICH Jan, PODHORNÝ Jakub, ŠAJ Petr, GERCIS Nicolas Blažej, HORNÍČEK Aleš

Družstvo dívek:

KUBÍČKOVÁ Anna, SPÁČILOVÁ Simona, ŠAJOVÁ Barbora, KOGEJOVÁ Michaela, HNÁTKOVÁ Dominika, KAMLAROVÁ Marie, KOBZOVÁ Vendula, ELNEROVÁ Tereza, ZVÁROVÁOVÁ Ladislava

Všem reprezentantům děkujeme za skvělé výkony a těšíme se na další sportovní úspěchy.

Jitka Sučanová, Ondřej Vykydal

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
« < Únor 2019 > »
P Ú S Č P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3