Modernizace a rozvoj technické výchovy na ZŠ Ruda

je spolufinancován Evropskou unií.

Cílem projektu je modernizace a rozvoj Školní dílny a předmětu Pěstitelské práce ve vazbě na klíčové kompetence, tj. technické a řemeslné obory. Projektem bude pořízen nábytek, vybavení, výukové pomůcky, technické vybavení a zázemí pro Pěstitelské činnosti.

Exkurze pila Ruda nad Moravou - 8.A PDF Print E-mail
Tuesday, 21 May 2019 09:30
There are no translations available.

V pondělí 20. 5. 2019 se žáci 8.A v rámci předmětu praktické činnosti zúčastnili odborné exkurze, která proběhla na pile pana Kouřila v Rudě nad Moravou. V rámci exkurze žáci viděli v provozu různé stroje na zpracování dřeva, jak kulatiny, tak různých druhů řeziv. V provozu byla nová pásová pila, na které si žáci prohlédli rozřezávání kulatiny na trámy a desky. V další výrobní hale shlédli  výrobu desek z tvrdých materiálů na podlahy, rozřezávání kulatiny rámovou pilou, krácení desek, ořezávání oblých krajů u desek, výrobu dřevěných briket a impregnování dřeva. Během praktických ukázek majitel pily pan Kouřil vysvětloval žákům jednotlivé postupy a operace s materiálem. Na závěr exkurze žáky zavedl i do brusírny řezných nástrojů.

Last Updated on Tuesday, 21 May 2019 09:31

Projekt IKAP PDF Print E-mail
Sunday, 12 May 2019 12:07
There are no translations available.

V polovině února 2019 se naše škola zapojila společně s SŠŽTS Šumperk do projektu IKAP, který je zaměřen na rovný přístup ke vzdělání s ohledem na lepší uplatnitelnost na trhu práce. Realizací projektu by mělo být dosaženo zvýšení zájmu žáků škol o polytechnické vzdělávání v Olomouckém kraji. Do projektu se zapojili žáci z osmých ročníků, ve volitelném předmětu technická praktika.  V průběhu druhého pololetí žáci pod vedením učitele a mistrů ze střední školy zhotovují výrobky z různých druhů materiálů a s některými novými nástroji, se kterými se doposud v dílně nesetkali. Prvním výrobkem bylo sluníčko z tvrdého dřeva. Žáci si podle šablony nakreslili sluníčko, vyřezali a povrchově upravili včetně nástřiku a domalování. Po dokončení svého výrobku žáci připravili dalších 25 sluníček pro žáčky, kteří nastoupí po prázdninách do 1. ročníku. Projekt pokračuje dalším výrobkem, kterým bude domek z plechu ve tvaru vajíčka.

Last Updated on Sunday, 12 May 2019 12:08

Exkurze stolárna p. Ungermann PDF Print E-mail
Tuesday, 11 December 2018 17:43
There are no translations available.

V úterý 11. 12. 2018 se žáci 8. ročníků volitelného předmětu technická praktika zúčastnili odborné exkurze do stolárny pana Ungermanna v Rudě nad Moravou. Pan Ungermann všem ukázal práci na jednotlivých strojích, sklady řeziva, uložení řeziva a materiály potřebné k další úpravě dřeva. Během praktických ukázek a prohlídky ostatních prostor dílny vysvětloval žákům jednotlivé postupy. Žáci si mohli poté porovnat malou soukromou stolářskou dílnu se staršími stroji, kterou viděli dnes a velkou halu s novými programovatelnými stroji z minulé exkurze v SOU Rapotín.

Last Updated on Friday, 21 December 2018 09:23

Školní dílny PDF Print E-mail
Monday, 26 November 2018 11:34
There are no translations available.

Na začátku letošního školního roku byla dokončena v rámci projektu „MAS HORNÍ POMORAVÍ“ kompletní rekonstrukce školní dílny, přípravny materiálů a zahradního domku na školní zahradě. Žáci mají ve školní dílně od září k dispozici kompletně vybavené nové pracovní stoly s nářadím pro ruční práce včetně aku vrtaček. Právě práci s tímto nářadím si jako první vyzkoušeli žáci třídy 5.B, kteří v rámci předmětu praktické činnosti vyráběli různá zvířátka z lesních plodů. Postupně si práci v nové dílně vyzkoušeli žáci od třetího do osmého ročníku.

Last Updated on Monday, 10 December 2018 19:42

Soutěž pro žáky základních škol - Rapotín PDF Print E-mail
Sunday, 25 November 2018 21:13
There are no translations available.

V pátek 23. 11. 2018 proběhla na odloučeném pracovišti SOU Šumperk v Rapotíně praktická soutěž pro žáky základních škol ve výrobě dřevěného výrobku (paletka na kostku poznámkových papírů). Soutěže se zúčastnili žáci osmých ročníků navštěvující volitelný předmět technická praktika. Odborná porota vybrala 3 nejhezčí výrobky žáků, kteří postoupili do druhého kola, které se uskuteční v únoru 2019. Na 1. místě se umístila Sára Hajtmarová z 8.B, na 2. místě se umístila Jana Babková a na 3. místě Jan Zajíc z 8.A. Blahopřejeme.

Last Updated on Monday, 10 December 2018 17:47