Home Soutěže Příběhy našich sousedů
Příběhy našich sousedů PDF Tisk Email
Napsal uživatel Eva Wolfová   
Středa, 28 Červen 2017 00:00

Příběhy našich sousedů – jedinečný vzdělávací projekt organizace Post Bellum, jehož úkolem je získávat, uchovávat a zveřejňovat vzpomínky lidí, kteří zažili 2. světovou válku, nebo komunistický režim.

Reportéry se stávají sami žáci 8. a 9. tříd, kteří mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. V letošním školním roce se do tohoto projektu zapojili i naši žáci z osmých tříd: Petr Doležel, Lenka Winterová, Vendula Kobzová, Jana Divišová, Radim Vaněk, Vojtěch Drtil, Koleta Staroveská, Michaela Procyková,  Kateřina Sobotková, Ondřej Maša a Martin Karger. Svého úkolu se zhostili zodpovědně a s úctou, která náležela osobnostem zvolených pamětníků. Jarní měsíce věnovali naslouchání a zpracování vzpomínek pana Kargera z Bušína a paní Bojkové z Bohutína.  Závěrečnou tečkou v jejích úsilí byla slavností veřejná prezentace projektu Příběhy našich sousedů v kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku ve čtvrtek 22. 6. 2017. Tato výjimečná událost proběhla za účasti pamětníků, starostů zúčastněných obcí, ředitelů škol, soutěžících žáků a jejich pedagogů. Výsledky žákovských prací hodnotila porota, která se jednohlasně shodla na vítězi: Martin Karger, Jana Divišová, Michaela Procyková, Lenka Winterová a Radim Vaněk. Díky pečlivé práci reportérů, originálnímu přístupu a závěrečnému vystoupení naši žáci zvítězili. Druhý tým zpracovávající vzpomínky paní Bojkové dokončil projekt na velmi vysoké úrovni. Na vítězné příčky bohužel nedosáhl, ale získané poznatky, zkušenosti, informace toto předčí.

Příběhy našich sousedů je nejen netradiční forma vzdělávání žáků, ale především memento pro současný svět, že totalitní režimy měnily a mění životy lidí.

Eva Wolfová

Naše video. Oficiální stránky projektu 8.B Oficiální stránky projektu 8.A

Aktualizováno Neděle, 09 Červenec 2017 19:58