Home Archiv Exkurze na zabezpečovací zařízení ŽDC
Exkurze na zabezpečovací zařízení ŽDC PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Čtvrtek, 23 Listopad 2017 21:27

Ve středu 22. listopadu 2017 se deset žáků devátých tříd zúčastnilo exkurze na pracoviště zabezpečení železniční cesty a dispečink řízení vlakového provozu. Prohlídku jsme začali na nádraží v Rudě nad Moravou, kde v prostorách bývalé výpravny a čekárny je sál s nejmodernějším zabezpečovacím zařízením na Moravě. Prošli jsme jednotlivé sekce. Od záložních zdrojů napájení, přes měniče napětí, relé jednotlivých drážních prvků, převodníkové rozhranní a provozní počítače. Důraz je kladen na maximální bezpečnost. Vyhodnocování probíhá ve zdvojeném režimu. Jednotlivé traťové prvky komunikují po optickém kabelu. Tak dnes na trati mimo již známých prvků, jako jsou návěstidla a signalizace přejezdů, také kamerové systémy, nebo magnetická počítadla náprav. V Šumperku jsme měli možnost vidět starší mnohem objemnější zařízení, které prošlo modernizací. Na závěr nás na chvíli pustili na pracoviště dispečinku traťového provozu v úseku Bludov - Postřelmov - Bohdíkov. Odtud  jeden člověk řídí veškerý provoz a dozoruje bezpečnost. Dostali jsme nový nadhled na běžnou bezstarostnou jízdu vlakem. Je až s podivem co úkonů pro zajištění bezpečnosti probíhá na pozadí železničního provozu. Co znalostí z oblasti elektrotechniky a výpočetní techniky je třeba mít pro tuto práci.

Album z exkurze.

Aktualizováno Čtvrtek, 23 Listopad 2017 22:11