Home Soutěže Robotický den 2018
Robotický den 2018 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček
Neděle, 17 Červen 2018 20:30

O víkendu, ve dnech 9. – 10. června, se v prostorách kongresového centra v Praze, pořádala mezinárodní soutěž v devíti robotických disciplínách, rozdělených ještě do kategorie stavebnic vlastní konstrukce. Tak bylo k vidění robotické sumo, sledovač čáry, sbíraní plechovekv od kečupu, záchrana medvěda, závod robotů na okruhu, úklid hraček, soutěž v nápaditosti a autonomní řízení ve městě. Zúčastnili jsme se v naší nejsilnější disciplíně – sledovač čáry LEGO a vlastní konstrukce robotů. Soutěžní   pravidla nerozlišují věk závodníků, tak jsme se ocitli na startovací čáře vedle národního týmu university  Malta, studenty z italské Boloně, polskými středoškoláky z Rybniku a robotického kroužku z Nuslí. Rádi jsme viděli staré známé z Uničova, nebo Jedovnice. V kategorii sledovačů čáry startovalo 30 strojů LEGO a 34 mikroprocesorových konstrukcí.

Soutěžilo se od sobotního rána. Ve vlaku ze Zábřehu jsme nabrali ještě poslední síly a v 9:20 hod jsme už v prostorách Kongresového centra obhlíželi soutěžní dráhy. Od finálových jízd nás dělil postup přes čtyři kvalifikační kola.  Ke spokojenosti našich robotů se jezdilo v sále bez oken. První kolo bylo připravené tak aby robot prokázal, že se udrží na vytištěné čáře. Chtělo to jen vyladil robota na poměrně ostré zatáčky. Od samého počátku vzbuzoval úsměv robot ze starého Lega Technics, což byla konstrukce Jana Zajíce a Matouše Bartůška, kteří už v prvním kole prokázali, že bude nutné s nimi počítat. I naše Lega úspěšně kličkovala první dráhou.

V druhém kole nás čekaly křižovatky ve tvaru Y. Dobře naprogramovaný robot se rozhodoval pro kratší trasu, robot s programem pro jednoduchou čáru bezradně cukal, ve snaze se rozhodnout kudy dál. Tady už startovací pole začalo řídnout.

Náš tým už v sobotu odpoledne usilovně řešil překážky v třetím kole.  Do 18 hodiny měla většina našeho Lego týmu jistý postup do čtvrtého kola. Přišla pěkná odpolední bouřka a nás čekal přesun do kempu Sokol v Dolních Počernicích. Naštěstí v podvečer přestalo pršet a tak jsme už za dvě hodiny seděli v příjemné restauraci u večeře. Klidné prostředí  v mobilních domech mezi stromy na okraji Prahy umožnilo některým dolaďovali programy na do dalšího kola .

Ráno, hned po snídani, jsme vyrazili zpět do kongresového centra. Čekalo nás nemilé překvapení. Dráhy kvůli divákům přestěhovali k vysokým oknům s výhledem na Hradčany. Roboti jakoby zapomněli, jak mají jezdit. Malý kontrast mezi čárou a dráhou způsobylo vyjetí z dráhy, nebo v horším případě pád se stolu. Honza s Matoušem museli vyřešit, jak se vyhnou překážce, aniž by ji povalili. Ultrazvukový dálkoměr odmítal měřit a narychlo přiletované tlačítko převracelo překážky. Nakonec jej přelepili co nejníž a dráhu, sice s drobným posunutím, překážek projeli.

Čtvrté kolo se stalo trápením. Honza s Matoušem opět zaklínali robota, tentokrát musel projet úsekem, kde chyběla čára. Místo aby jel rovně, jen se otáčel. Počet mobilních robotů se snižoval. Změna kalibračních hodnot nepomáhala, končilo to dalšími marnými pokusy. Čas pro poslední projetí dráhy čtvrtého kola, byl stanoven na 11:20 hod. Tímto časem, skončilo i naše programátorské úsilí.

Protože do odjezdu vlaku nám zbývalo ještě pár hodin. Proto jsme dobře poobědvali a prošli  Vyšehrad, Nábřeží Vltavy a Nuselské údolí. Odpolední bouřka nás zahnala zpět do Kongresového centra a na nádraží.

Do finále jsme se nedostali. A jak jsme dopadli na mezinárodní soutěži bez rozlišení věku? Protože kvalifikační jízdy se nejely na čas, známe jen pořadí podle ukončených kol. Tak náš školní robotický tým  ve složení Marie Matýsová, Julie Nováková, Veronika Havlíčková, Jan Ruprich, David Víšek, Marek Ceh, Jan Zajíc, Matouš Bartůšek, Lukáš Havlíček, Martin Havlíček, skončil někde mezi 12 a 24 místem z 64 robotů. Nejlépe si vedl v kategorii mikroprocesorů robot Jana Zajíce a Matouše Bartůška. V Kategorii Lego potom robot Jana Rupricha a Davida Víška.

Další fotky z Robotického dne

Aktualizováno Pondělí, 18 Červen 2018 14:37