Home Soutěže RoboTrip 2018
RoboTrip 2018 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček
Pátek, 07 Prosinec 2018 06:07

Dne 6. prosince 2018 se náš školní robotický tým zúčastnil soutěže malých robotů „RoboTrip 2018“, první ze série moravských robotických soutěží. Pořadatel SPŠ a SOU Uničov využil letos prostor Katedry technické a informační výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Soutěžící ze všech úrovní škol Moravy a Polska se rozdělili do šesti kategorií. Soutěžili jsme v disciplínách sledovačů čáry. Kategorie pro začátečníky ZŠ se stavebnicí Lego měla za úkol projet dráhu plnou zatáček a vlnek. Tak jsme viděli 22 robotů různých konstrukcí. Ty naše projeli pomyslnou cílovou pásku v pořadí:

14. místo Pavel Směšný

13. místo Pavel Kuběnka, Jan Kotraš

8. místo Martin Schmidt, Petr Šaj

Pro kategorii pokročilí Lego a roboty s mikroprocesorem byly nachystány tratě s odstupňovanou obtížností. Robot musel postupně samostatně projet vlnky, lomené i pravoúhlé zatáčky, kličky, houpačku a úseky bez čáry. To byl oříšek i pro středoškoláky. Úspěšné absolvování druhé soutěžní trati v kategorii Lego zajistilo našemu dívčímu týmu ve složení Veronika Havlíčková, Julie Nováková 1. místo. Vysoká náročnost trati se ukázala při srovnání se středoškoláky, kde by v celkovém pořadí obsadily třetí místo.

Ještě větším překvapením pro pořadatele byli naši mladí programátoři s mikroprocerorovými roboty. Robot Petra Homoly přišel hned po ránu o jeden motor. Honza Zajíc s Matoušem Bartůškem řešili soustavně padající pás. Poděkování za ochotu a pomoc patří vedoucímu katedry informatiky Doc. Jiřímu Dostálovi, který zapůjčil Petrovi jiného robota a klukům sehnal podložky na opravu křivého kola pásového podvozku.

Pak už jen nastoupili boj s tratí. Petrovi se začalo dařit. Jeho robot opatřený jen dvěma čidly se snažil držet krok se soupeři. Nakonec se mu vyplatila přesnost na druhé soutěžní trati a získal 2. místo.

Honza s Matoušem se snažili celé dopoledne vyřešit problém chybějící čáry na třetí dráze. Jejich robot, nakonec po všech těch nástrahách trati objel překážku - bílou cihlu umístěnou v zatáčce před cílovou rovinkou, ale minul cíl. Naštěstí se rozhodl, že cílem musí projet. Našel čáru a v protisměru, za ovací přihlížejících konečně protnul bránu časomíry. Protože nedošlo ke zkrácení trasy i když cílem projeli v protisměru, byli jediní kterým se podařilo projet třetí dráhu. To rozhodlo o jejich vítězství.

Soutěžícím, pořadatelům a všem našim příznivcům děkuji za pěknou soutěž.

Fotky ze soutěže

14. místo Pavel Směšný

13. místo Pavel Kuběnka, Jan Kotraš

8. místo Martin Schmidt, Petr Šaj

Soutěžícím, pořadatelům a všem našim příznivcům děkuji za pěknou soutěž.

Aktualizováno Pátek, 07 Prosinec 2018 14:26