Home O škole Zeměpisná přednáška o Ázerbajdžánu
Zeměpisná přednáška o Ázerbajdžánu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marie Baslerová
Pondělí, 08 Duben 2019 18:05

V pondělí 8. 4. 2019 se uskutečnila zeměpisná přednáška pro žáky 7. a 8. ročníků o Ázerbájdžánu. Přednášejícím byl Mgr. Eldar Valiyev, tajemník Evropsko - Ázerbajdžánské obchodní komory. Taktéž přednáší na UK v Praze dějiny Ázerbajdžánu od starověku až po současnost. V přednáškách se zaměřuje na moderní dějiny a události  XX. století, které měly vliv na dnešní ázerbájdžánskou národní identitu.

Mgr. Valiyev podal žakům stručný přehled o dějinách Ázerbájdžánu počínaje dobou kamennou až po současnost. Během přednášky ázerbájdžánský host zdůraznil, že stejně jako Česko i Ázerbájdžán vyhlásil v roce 1918 první republiku - Ázerbájdžánskou demokratickou republiku, avšak o dva roky později území obsadila sovětská armáda a v roce 1921 byla tato zakavkazská republika začleněna do tehdejšího Sovětského svazu. Novodobé dějiny samostatné Ázerbájdžánské republiky se pak datují od roku 1990.

20. či 21. března některé národy neoslavují pouze začátek jara, ale také začátek nového roku. S tím je spojený Novruz, tedy tradiční perský svátek, který oslavuje nové začátky a má kořeny v monoteistickém náboženství zarathuštrismu.

Svátek Novruz, který lze přirovnat ke křesťanským oslavám Vánoc či Velikonoc, se slaví v několika zemích jihozápadní Asie a jihovýchodní Evropy. V Ázerbájdžánu je tato 3 tisíce let trvající tradice dokonce považována za nejstarší a nejdůležitější svátek vůbec. Volným překladem je Novruz „nový den“, který ukazuje starověké tradiční oslavy Ázerbájdžánců.

Prostřednictvím prezentace přiblížil žákům kulturní tradice Ázerbajdžánu. Poté žákům byly rozdány propagační materiály, o které byl veliký zájem. Pro všechny žáky bylo připravené ještě jedno překvapení. Každý ochutnal pachlavu. Jedná se o tradiční ázerbajdžánský zákusek z listového těsta, medu a vlašských oříšků. Je vyráběný z těch nejkvalitnějších surovin bez použití konzervačních látek a syntetických barviv.

Žáci i vyučující měli mnoho dotazů a následná diskuse byla velice poučná.

Přednáška zaujala nejen žáky, ale i vyučující.

Aktualizováno Středa, 10 Duben 2019 09:50