Home Soutěže a olympiády 16. ročník Robotického dne v Praze
16. ročník Robotického dne v Praze PDF Print E-mail
Written by Marie Baslerová   
Tuesday, 04 June 2019 09:35
There are no translations available.

Ve dnech 1. - 2. června  se konal v Kongresovém centru Praha 16. ročník Robotického dne. Zde se proti sobě utkávaly týmy se svými roboty v různorodých soutěžích.
Celkem se zúčastnilo 350 soutěžících z 10 zemí s 229 roboty  v 9 soutěžních kategoriích. Celou akci organizovala Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a Spolek Robonika. První den probíhala kvalifikační kola. Ta byla v naší skupině čtyři. Roboti museli sledovat čáru a v každém kole překonat různé překážky - křižovatky, rozdvojky, objetí překážky a chybějící čáry - samozřejmě se to jelo na čas. Naše kategorie se dělila na sledovač stavebnice Lego a sledovač s mikroprocesorem. Jen bylo malou nevýhodou,  že se s žáky základních škol utkali i středoškoláci.

První tři kola jsme zvládli jen s malými obtížemi. Se čtvrtým kolem už nastal menší problém. Tam byla v určitém místě přerušená čára a velice ostré zatáčky. To mnohým pokazilo plány. Ten den jsme to projeli skoro všichni. A protože se pomalu chýlilo k večeru, opustili jsem soutěžní prostory a vydali se do kempu na kraji Prahy. Tam jsme přespali v mobilním domku. Přestože nás přepadala únava, našli se i tací, co večer pomocí černé pásky vytvořili dráhu a pokračovali v programování. 

Druhý den mohla do Kongresového centra i veřejnost. Docela mě překvapilo, že se tam objevila i Česká televize.

Čtvrté kolo končilo kolem půl jedné. Bohužel ho robot Ondřeje Langera a Matěje Höhla nezvládl projet, a tak byl diskvalifikován.

Následovalo sedmifinále, kdy se ze skupiny vybralo podle součtu všech časů osm nejlepších. Robot Julie Novákové a Veroniky Havlíčkové patřil mezi ně.
Dráha, na níž se konalo sedmifinále, byla odhalena až chvilku před začátkem, a proto měly jen několik minut na úpravu programu. Asi by fungoval dobře, ale to by nesměly přehlédnout jeden drobný detail, kvůli kterému se náš robot sekl na dráze a byl vyřazen.
Kupodivu dopadlo podobně i dalších šest týmu, a tak se předával jen pohár za první místo. Ten vyhrál jeden tým z Ruska.
Podle součtů časů se holky umístily na čtvrtém místě.
Následovalo poslední kvalifikační kolo sledovačů čáry s mikroprocesorem. Bylo velice zajímavé sledovat, jak se v kvalifikačním čase předhání pan učitel Havlíček s týmem Matouše Bartůška a Jana Zajíce. Na konec byl ale robot pana učitele o něco pomalejší, a právě díky tomu získali kluci postup do sedmifinále. To se jelo stejně jako v předešlé skupině.
Robot jejich týmu jel za začátku dobře, ale potom se mu podařilo vyjet na křižovatce z čáry a zpátky se už nevrátil. Také byli vyřazeni z finále a podle součtů časů skončili na osmém místě.

Jelikož nám jel vlak, museli jsem rychle spěchat na nádraží, abychom se dostali domů v rozumnou dobu.

S časovým odstupem musím říci, že jsme si vedli velmi dobře a i když jsme nic nevyhráli, získali jsme další cenné zkušenosti.

Veronika Havlíčková

Fotogalerie

Last Updated on Tuesday, 04 June 2019 11:24