Home O škole Literární exkurze 8. tříd do Prahy
Literární exkurze 8. tříd do Prahy PDF Print E-mail
Written by Marie Baslerová   
Thursday, 06 June 2019 09:18
There are no translations available.

V pátek 31. 5. 2019 jsme se vydali s osmými třídami na exkurzi do Prahy. Sraz byl brzy ráno a zanedlouho jsme vyrazili na cestu. Cestou jsme se občerstvili v McDonald’s a pokračovali dál.
Naše první zastávka byla Strahovská knihovna, která je součástí kláštera, který vznikl už v roce 1143. Počet svazků čítá přes 200 000, z toho 3000 rukopisů a 1500 prvotisků. Viděli jsme mnoho starých knih, ale nejstarší kniha – Strahovský evangeliář  - se datuje do roku 860.

Poté jsme zamířili na Pražský hrad, kde jsme zhlédli střídání stráží.  Naše kroky pokračovaly po Nerudově ulici, kde žil a působil spisovatel Jan Neruda a po Karlově mostě až do Národního divadla. Dozvěděli jsme se mnoho nejen o historickém požáru divadla roku 1883, ale také něco o novodobé scéně. Vystoupali jsme na terasu a kochali se výhledem na okolí. Viděli jsme základní kameny a vysvětlili jsme si význam maleb po celém divadle.

Naše třetí a poslední zastávka byla bývalá jezuitská kolej neboli Klementinum. Tento komplex barokních budov je známý pro meteorologická měření, která tu začala už v polovině 18. století. Seznámili jsme se s meteorologickými i astronomickými pomůckami a vystoupali na astronomickou věž do výše 52 metrů. Pražské Klementinum několikrát navštívil W. A. Mozart a zdržel se zde i známý astronom M. Koperník.

Návrat byl v pozdních večerních hodinách. Literární exkurze se všem zúčastněným líbila.

Eliška Makáňová, Veronika Havlíčková, Denisa Niklová 9. A