Home
Odborná exkurze 9.A, 9.B - Dukovany, Brno PDF Print E-mail
Written by Milan Mazák   
Sunday, 01 March 2020 10:27
There are no translations available.

Ve čtvrtek 27. února 2020 se žáci devátých ročníků zúčastnili odborné exkurze v elektrárnách Dukovany a Brno. Jako první jsme navštívili jadernou elektrárnu Dukovany. V informačním centru jsme shlédli film o funkci a provozu jaderné elektrárny a výrobě elektrické energie. Potom nás informačním centrem provedla průvodkyně, která na jednotlivých stanovištích na zmenšených maketách a modelech elektrárny vysvětlila žákům princip jaderné elektrárny. V další části informačního centra si žáci mohli prakticky vyzkoušet různé fyzikální pokusy při výrobě a přenosu elektrické energie. Žáci daných získaných vědomostí využijí ve fyzice při probírání kapitoly jaderná energie. Z Dukovan jsme přejeli do vodní elektrárny na Brněnské přehradě. Zde jsme navštívili strojovnu, kde se ovládalo upouštění vody z přehradní hráze. Potom nás pan hrázný provedl vnitřní chodbou uprostřed betonové hráze a seznámil nás s historií této přehrady a elektrárny. K turbíně vodní elektrárny jsme se bohužel nedostali, protože z ní vytekly nebezpečné látky do vody a hasiči zakázali vstup do elektrárny. Místo toho jsme viděli pokládání norných stěn na zachycení nebezpečných látek na řece Svratce.        Milan Mazák