Home Školní klub Modelář
Modelářský kroužek

Modelářský kroužek má v naší škole již šestnáctiletou tradici. Jeho členy jsou žáci od  páté do deváté třídy. Jejich postupné tecnnické a technologické vzdělávání je spíše všeobecné, zaměřené na zpracování a lepení dřeva, plastů a kovu.

Konkrétmí zaměření členů kroužku je individuální. Všichni začínají stavbou házedla, s kterým se na závěr školního roku zúčastní školní soutěže. Jejich další modelářská cesta vede buď k RC větroni, či elektroletu, nebo autu.

Hozenou rukavicí, pro každého člena je každoroční celorepubliková soutěž solárních vozítek "Napájeni Slunce". V této soutěřži se nám daří úspěšně reprezentovat naši školu, právě díky modelářské zručnosti.

Scházíme se každý  čtvrtek od 13:30 hod do 15:30 hod v prosotrách školních dílen.

Konstakt: Mgr. Martin Havlíček Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScriptNový "exponát" PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Čtvrtek, 14 Červen 2012 21:37

V uplynulých dnech se rozrostla fyzikální sbírka o zajímavý exponát. Model Teslova transformátoru vyrobený žákem deváté třídy Jirřím Cékrem.

Jirka je živým důkazem vlastního růstu. Na základě vstřebávání vyhledávaných informací a jejich následném použití při realizaci projektů, které se mnohým jeví jako nesmyslné oťukávání slepých uliček na cestě poznání. Výsledkem je čtyřletý řetěz výrazných úspěchů v okresní elektrotechnické soutěži či celostátním soutěžení solárních vozítek "Napájeni Sluncem". Klikatá je cesta k fungujícímu zařízení. Poděkování za pomoc, podporu a trpělivost zaslouží především Jirkovi rodiče.

Jeho dosavadní modelářská činnost vyústila v kvalitní řemeslné zpracování exponátu, spojené s  velkým objemem znalostí elektrotechniky na úrovni střední školy.

Teslův transformátor je  vzduchový transformátor pracující na svém rezonančním kmitočtu. Slouží obvykle k výrobě velmi vysokého napětí. Primární vinutí tvoří pár závitů tlustého drátu, sekundární vinutí pak několik stovek až tisíc závitů tenkého drátu v jedné vrstvě na válcové kostře. Jedná se vlastně o dva induktivně vázané rezonanční obvody. Aby docházelo k maximálnímu přenosu energie z primárního obvodu do sekundárního je třeba primární obvod naladit na tentýž kmitočet.
Vysokonapěťový  zdroj začne nabíjet kondenzátor - a když napětí překročí elektrickou pevnost vzduchu, v jiskřišti přeskočí jiskra, která na okamžik připojí kondenzátor k primární cívce a energie elektrického pole se přemění na magnetické pole kolem primáru. Při zániku magnetického pole se část energie "přelije" do sekundárního obvodu a část se vrátí zpět do kondenzátoru. Na sekundáru vznikají tlumené kmity. Pokud je indukované napětí dostatečné, dochází k sršení do vzduchu. Takto vzniklé vf napětí má jiné vlastnosti než z klasických vn zdrojů. Lze s ním rozsvěcet na dálku různě plynem plněné trubice a předvádět  spoustu dalších efektů známých z "plazmové koule". Dokonce ani "nekope" (proud vlivem vysoké frekvence teče po povrchu těla), zato vás však může nepříjemně popálit - je třeba být maximálně opatrný.

Aktualizováno Pondělí, 25 Červen 2012 07:35
 
Napájeni Sluncem 2012 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Úterý, 31 Leden 2012 21:23

21. ledna jeli žáci ZŠ Ruda nad Moravou soutěžit do Ostravy na VŠB se svými solárními modely. Naši žáci se opět úspěšně zapojili do soupeření se studenty středních škol. Svou práci skvěle prezentoval i jejich pan učitel. V kategorii lehkých konstrukcí i v kategorii elektronicky řízených mobilů obsadil Mgr. Martin Havlíček druhá místa. Výborně ho doplnil Radek Janků (9.A, Jakubovice), který se svým solármobilem obsadil 3. místo. Radek Janků však ještě navíc obdržel Cenu za nápaditost – invenci, která je udělována za základě vyhodnocení nezávislé technické komise složené z vedoucích
jednotlivých týmů. Vyhodnocuje se technické řešení a vzhled. Radek Janků využil vlastnosti sférického zrcadla, které má fotovoltaické články umístěné v ohnisku a zdroj světla je v určené vzdálenosti. Tato konstrukce umožňuje zvednout výkon článků až pětinásobně.

KATEGORIE ULTRALIGHT
1 Janků Radek     nápaditost
3 Havlíček Martin 1,65
4 Janků Radek     1,67
17 Vepřek Daniel    2,79
20 Daniel Janků     3,24
23 John Petr           3,60
24 Horáček Lukáš  3,62

KATEGORIE MIKROPROCESOR
2 Havlíček Martin 2,37
7 Cékr Jiří           27,34

Havlíček Martin 1,65
Aktualizováno Středa, 25 Duben 2012 10:31
 
Napájeni Sluncem 2011 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Čtvrtek, 27 Leden 2011 20:16

Dalo by se říct, že již tradičně a už po osmé se žáci naší školy zúčastnili soutěže vozítek poháněných sluneční energií, kterou pořádaná Fakulta elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské - Technická univerzita Ostrava. Soutěž je vyhlášená jako otevřená bez rozdílu věku.  V poli soutěžících pak vedle sebe stojí tátové s šesti letými dětmi, naši žáci, středoškoláci, vysokoškoláci, inženýři konstrukčních kanceláří. Úsporná opatření, se sice podepsala i na letošním počtu účastníků soutěže, ale rozhodně se to nedá říct o úrovni soutěže.

Náš školní tým jedenácti žáků vedený Mgr. Martinem Havlíčkem se pozvolna připravoval již od listopadu minulého roku, ale přesto nastalo k závěrečné úsilí, posledních deset dnů před soutěží. Každoroční  prošlapávání slepých uliček řešení některých konstrukcí, přesto se v každém projevil jeho tvůrčí mladý duch s nespoutanou fantazií , neznající nějaké technické omezení. Jaké bylo nadšení, když vozítko, které podvozkem připomínalo od kostrbatého monstra prvního lokomobilu po snahu o moderní tvary dnešních automobilů, se poprvé v záři halogenových ramp naší školní dráhy pohnulo.

Pak nastávala konfrontace klasické Newtonovské fyziky s představou autorů. Zkuste pomocí zdroje o výkonu 0,1 W roztočit obyčejný motorek, k němu najít vhodný převod, kola o vhodném průměru a celé to pospojovat do něčeho co bude držet pohromadě a ještě bude připomínat třeba i auto. Po prvním popojíždění nastává úsilí konstrukci vylepšit, odlehčit, zjednodušit, dát jiná kola, ložiska …a při tom se naučit pájet, míchat dvousložkové lepidlo, zpevňovat konstrukční uzly. A ještě k tomu, nerozbít velmi křehké skleněné panely. Pak teprve člověk pochopí hlavní myšlenku soutěže – naučit se to, co se nevměstná do žádných osnov, co promění první čmáranici na papíře ve funkční skutečnost. A vítězství nastává v okamžiku, kdy to opravdu funguje. Soutěž, je jen šlehačkou na dortu a porovnáním s ostatními.

Dnem „D“ soutěže bylo úterý 25. ledna 2011.  Po ranním vstávání následovala cesta mikrobusem do sportovní haly VŠB v Ostravě. Obsadili jsme si svá již tradiční místa na balkóně haly a šli na technickou přejímku strojů. Následovalo testování strojů na zkušebních drahách, poslední promazání převodů  a ložisek. Nemilým zjištěním, bylo opětovné zvětšení vzdálenosti světel od dráhy. Srdečné bylo i setkání s našimi bývalými žáky: Janem Rýznarem, Tomášem Krmelou a Radkem Janků.

Po slavnostním ceremoniálu, odložení strojů do depa začala jednotlivá soutěžní kola.  Solární vozítka byla rozdělena do třech kategorií: bez elektroniky (solární panel přímo napájí motorek), s pomocnou elektronikou a mikroprocesorem. Ještě se soutěžilo s vozítky poháněnými vodíkovým palivovým článkem. Navíc byla vyhlášena soutěž o nejhezčí plakát s tématikou elektromobil a soutěž v nápaditosti a technické invenci.

Již od počátku soutěže, bylo jasné, že o pořadí budou rozhodovat setiny. Prvních 10 se vešlo do půl sekundy. K vidění byli již tradiční lehké konstrukce vážící pár gramů se značným zrychlení i kapotovaná vozítka. Pozornost,  právem vzbudila konstrukce Romana Jílka, kde pohyb zajišťoval navijákem s nití ukotvenou na dojezdu dráhy. Díky rozmanitosti konstrukcí jsme obsadili opravdu celém výsledkovém poli 55 účastníků.

7

Janků Radek

1,61

9

Cékr Jiří

1,74

10

Krmela Tomáš  - SPŠ Šumperk

1,83

16

Jílek Roman

2,27

17

Nezbeda Jakub

2,5

22

Kašpar Michal

2,77

27

Vojtěšek Petr

3,15

28

Martinák Jan

3,17

33

Jiří Kubíček

3,69

35

John Petr

4,26

36

Janků Radek  - SPŠ Šumperk

4,32

39

Rýznar Jan

4,56

51

Roman Pavlů

600

52

Janků Daniel

600

Nejzajímavější bylo vyhlášení výsledků soutěže  v nápaditosti a technické invenci:

1

VOŠ a SPŠ Šumperk

Janků Radek            - motocykl s vozíkem

2

ZŠ Ruda nad Moravou

Martin Havlíček     - kráčející světluška

3

ZŠ Ruda nad Moravou

Jílek Roman            - naviják

V kategorii  vozítek s elektronikou jsme obsadil druhé místo.

Na fotografie se můžete podívat ve fotogalerii. A takto "běhá" světluška.

Aktualizováno Neděle, 30 Leden 2011 22:21
 
Školní letecký den PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Úterý, 28 Červen 2011 00:00

V úterý 28. června uspořádal modelářský kroužek školní letecký den. Tentokráte na novém prostoru cvičného hřiště vedle koupaliště. Přes slunečné počasí foukal silný vítr. RC piloti jen stěží udrželi svoje stroje ve vzduchu, a tak byla soutěž zrušena. Zato házedla létala mnohdy až za Moravu. Vítězem se stal Dan Janků se sportovním házedlem. Jaklo první cenu obdržel krásný model házedla z věnované mistrem republiky v tété kategorii Jiřím Ruským.

Aktualizováno Úterý, 13 Září 2011 19:58
 
Školní letecký den PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Neděle, 11 Červenec 2010 21:12

Memoriál Stanislava Žižky - proběhl v pondělí 28. června na polním modelářském letišti v Bartoňově. Jen škoda, že se někteří členové našeho modelářského kroužku nemohli zúčastnit. I tak byl počet modelů dostatečný.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích:

Volná házedla - hodnotila se celková doba letu ve třech úspěšných kolech. Tuto kategorii vyhrál Daniel Kozák.

RC modely - bodovalo se zvládnutí základní pilotáže + volitelný akrobatický prvek. Vítězem kategorie se stal Jiří Cékr

Čestným účastníkem byl i momentálně nejstarší aktivní modelář na okolí pan Jiří Ruský. Svého času "Mistr ČSSR v A3 házedlech". I dnes se od něj můžou kluci učit, jak se háže házedlo. Dosahoval téměř trojnásobných časů než ostatní soutěžící. Děkujeme mu za účast, ale i za hlavní cenu - házedlo pro vítěze této kategorie.

Video, jak lítá elektroJET F - 15 Eagle a ostatní fotografie hledejte ve fotogalerii.

Poděkování patří i všem sponzorům, kteří nám věnovali krásné ceny. Za všechny je to modelářský obchod Satria a ostatní...Aktualizováno Neděle, 11 Červenec 2010 21:34
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL