Home O škole
Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk
Setkání partnerských škol v Holicích PDF Print E-mail
Written by Marie Baslerová   
Thursday, 24 October 2019 08:55
There are no translations available.

Naše škola Ruda nad Moravou je součástí projektu „Gramotnosti inovativně“. Mezi další školy zapojené do projektu patří také SŠ automobilní Holice, SŠ Trivis Třebechovice pod Orevem a SŠ Dobruška. Tento projekt podporuje téměř všechny oblasti života školy. Uplatňuje například nové inovativní metody vzdělávání a finančně podporuje různé zájmové aktivity. Hradí vstupy do divadel, dopravu, permanentky na lyžařský výcvik, exkurze apod.

Žáci, kteří se podílí na tvorbě školního časopisu, byli vybráni k účasti partnerského setkání, které se pro tentokrát uskutečnilo na střední škole automobilní v Holicích 16. 10. 2019.

První shromáždění proběhlo v jídelně, kde jsme dostali malé občerstvení v podobě obložené housky a následně obdrželi papír s ještě nevyplněnými políčky. Bylo nám řečeno, že nás čekají různé soutěže a úkoly, za které budeme sbírat body.  Obešli jsme celkem pět stanovišť, při kterých jsme se snažili předvést všechny naše manuální i logické dovednosti za vidinou dosáhnout co nejvyššího počtu bodů.

První stanoviště bylo zaměřeno na robotiku a skládání různých kostičkových obvodů za pomoci návodu. Na druhém stanovišti jsme zase zkoumali motory aut a jejich funkci. U třetího stanoviště jsme pro změnu vyráběli stojánky na tužky. To byla pro nás asi ta nejzábavnější aktivita, protože jsme si užili velkou srandu s žáky, kteří tam studují. Pak už následovalo jen stanoviště zaměřené na simulátor řízení auta a opětovné skládání kostičkových obvodů. Nakonec i poslední stanoviště, kde jsme si vyzkoušeli soutěž, kdo dříve odšroubuje matice.

Naše škola celkově získala 44 bodů z 50, díky kterým jsme vyhráli chutný dort, který jsme další den ve škole snědli. Mňam!

Eliška Kašparová, 9. A

 

 
KOLUMBIE - přednáška PDF Print E-mail
Written by Marie Baslerová   
Wednesday, 23 October 2019 12:06
There are no translations available.

Ve středu 25. 9. se jely podívat 7.a 8. třídy do Šumperka do kina Oko na dokumentární film o Kolumbii.

Filmem nás provázel cestovatel Adam Lelek, který se po světě vozí na své motorce. Kvůli špatným pověstem, které se o Kolumbii říkaly, si myslel, že bude nebezpečná, ale jelikož se o nich chtěl přesvědčit sám, tak se tam vydal.

Povídal o tom, jak prokličkoval dynamickým centrem Bogoty plným , a hned za hlavním městem začal odhalovat kolumbijskou pravou tvář.  Poznal, že Kolumbii oplývá nepopsatelně okouzlující příroda, vášnivá kultura a vstřícní  srdeční lidé.

Adam Lelek si natrhal kávové boby, z nichž si pak udělal vlastní kávu, také se nořil do hlubokých oceánů a plaval se žraloky a nebezpečnými tvory, kličkoval mezi stromy hluboko v nitru nespoutaných pralesů plných velmi jedovatých hadů, linul se horkým vzduchem nad rozpálenou zemí, vanul nad vrcholky majestátních hor, pozoroval duhovou řeku, kolibříky, a také si zkusil žít mezi domorodci a zjišťoval, jak žijí. Od doby, co umřel vládce jejich rodu, se musí víceméně podřizovat státu, a že na ně dopadá elektrická technika a moderní doba, se kterou nesouhlasí. Taky chvíli pobyl ve městě, kde to kovboji jenom žije, zkoušel tam zahánět divokého býka, jezdil na koních a pásl stáda krav.

Kolumbie se zdá jako skoro bezchybná země, co? Ale není…

Velké množství krádeží, drog a návykových látek by se mělo také zmínit. Stát se ale snaží tomuhle všemu zabránit, dělá velké pokroky a dělá vše pro to, aby se těch špatných řečí zbavili.

Klára Kašparová, 7. A

 

 
Zpátky do lavic PDF Print E-mail
Written by Marie Baslerová   
Friday, 06 September 2019 07:31
There are no translations available.

A je to tady! První školní den.

Někteří to berou vesele, na některé z nás už volají přijímačky.
Mnozí z nás se pořád podvědomě válí na pláži u moře a většina tajně doufá, že se ráno opět probudí do toho teplého
bezstarostného prázdninového dne.
První den školy je velká událost, zvlášť když se ocitáte v jiném prostředí a začíná vám úplně nová životní etapa.
Na chodbě se to hemžilo těmi malými vystrašenými tvářičkami, které se právě chystají zahájit šestý ročník.
Zmateně bloudí mezi třídami a strachují se, kolik let učení a zkoušek jim právě leží před nohama.
My starší už to tolik neprožíváme a děsíme se právě toho, že náš čas se v této škole každým rokem pomalu
ale jistě chýlí ke konci.
Po příchodu do třídy byli všichni plní dojmů z prázdnin, a tak nás paní třídní učitelka nechala povyprávět našim
kamarádům o dobrodružství, která jsme zažili za celé ty dva měsíce volna. Také bylo nutno připomenout si pravidla školního řádu, která žáci tak s oblibou zapomínají.
Po první hodině jsme se přesunuli do tělocvičny, kde proběhlo slavnostní zahájení a paní ředitelka nás po prázdninách
všechny uvedla do reality proslovem a představením nových tváří učitelského sboru.
Přestože byli všichni rozdovádění, a na to, že začala škola, kupodivu ve velmi dobré náladě, jsme se přeci
jen na chvíli uklidnili, abychom si mohli poslechnout státní hymnu a důstojně odstartovat nový školní rok.
Po odchodu ze školy jsme si bohužel uvědomili, že prázdniny definitivně skončily a opět nás čeká to otravné ranní
vstávání a nekonečné zápisky učiva, které nám do hlavy stejně nelezou.
Ale přesto, že je škola mnohdy otravná a náročná, když trávíte čas se správnými lidmi, i ten nejtěžší test nikdy nebude tak obtížný.
Všem šesťákům přeji hodně štěstí na druhém stupni. Berte školu s radostí, protože než se nadějete  budete v devítce.

A teď místo nudit se, rychle jíti učit se!!

Kašparová Eliška, Skoumalová Tereza    9. A


Last Updated on Sunday, 08 September 2019 19:27
 
Slavnostní rozloučení s devátými ročníky PDF Print E-mail
Written by Marie Baslerová   
Friday, 28 June 2019 11:35
There are no translations available.

Tak a bylo to tu. 28. června se v celé škole rozdávalo vysvědčení. Pro někoho to bylo jen obyčejné vysvědčení - jedno z mnoha. Pro někoho vysvědčení, které jim v budoucnu pomůže dostat se na střední školu. Ale pro nás deváťáky to bylo naše úplně poslední vysvědčení na základní škole.

Nebyli jsme jediní, kdo to pojal slavnostně. Díky paní ředitelce jsme se mohli se školou oficiálně rozloučit na obci. Spolu s našimi třídními učiteli jsme se dostavili na již zmíněnou obec, kde na nás čekal pan starosta s paní ředitelkou. Na některé čekali i jejich rodiče s hrdými pohledy. Jakmile jsme se usadili, paní ředitelka pronesla svůj povzbudivý proslov, při kterém několika z nás ukáplo pár slz. Následovala hymna České republiky a předání našich vysvědčení. Samozřejmě bylo to naše poslední vysvědčení, takže spolu s vysvědčením jsme obdrželi také pamětní listinu a od pana starosty malou keramickou sovičku - znak moudrosti. Při tomto všem jsme se loučili s učiteli, kteří byli přítomni. Emoce byly v plném proudu a my si začali uvědomovat, že první etapa našeho života končí. A jak řekla paní ředitelka - už nejsme děti, začínají se z nás stávat dospělí.

A tímto za celé deváté ročníky děkuji škole, že nám umožnila strávit naše dětství v jejím krásném prostředí, že nám umožnila získat nádherné vzpomínky a mnoho přátel. A i když se to dnes pokládá spíše za samozřejmost, děkujeme i za vše, co nás škola naučila.

Veronika Kozáková, 9. A

Fotogalerie

Last Updated on Friday, 28 June 2019 11:44
 
Čtvrteční koupání PDF Print E-mail
Written by Marie Baslerová   
Friday, 28 June 2019 11:33
There are no translations available.

Vzhledem k blížícímu se konci školního roku každý chápe, že učení už je na vedlejší koleji. Proto se paní ředitelka rozhodla překvapit žáky školy. Protože přesně ve čtvrtek 27. června jsme se díky ní mohli osvěžit na místním koupališti. Sešla se zde celá škola. Děti většinou už oblečené v plavkách začaly okamžitě roztahovat deky a ručníky, aby si mohly posedat nebo opalovat. Jiné děti zase hned popadly nafukovací hračky a utíkaly do bazénu. Některé třídy si dokonce udělaly piknik a třeba si objednaly i pizzu. Také jste mohli zahlédnout děti se zmrzlinou či ledovou tříští v ruce. Dokonce žáci donesli i kytaru a přemluvili pana učitele Poláka, aby si mohli zazpívat. Samozřejmě bylo důležité, aby se dodržoval pitný režim a aby se děti mazaly opalovacím krémem. Vše bylo ovšem dodrženo a nám tak nic nebránilo v tom, abychom si užili krásný slunečný den s vodou.

Veronika Kozáková, 9. A

 

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 1 of 15