Home Školní klub Basketball
Basketball

Školní basket ...Přehazovaná - 1. místo v okrese PDF Tisk Email
Napsal uživatel Pavel Polák   
Neděle, 03 Březen 2019 16:59

Před vánočními prázdninami byla vyhlášena nová sportovní soutěž pro II. kategorii, tj. pro žáky 4. a 5. tříd - PŘEHAZOVANÁ. Je to hra založená na principu a pravidlech volejbalu a má plnit průpravnou roli právě pro volejbal. Podmínkou je smíšená sestava, kdy musí na hřišti být neustále minimálně dvě dívky.

Ihned po prázdninách jsme začali s páťáky trénovat a v únoru nás již čekaly první turnaje.

Nejdříve jsme ve středu 20. února zavítali do Zábřeha, kde jsme na Základní škole Boženy Němcové odehráli okrskové kole, ze kterého nejlepší dva týmy postupovaly do okresního kola. Našimi soupeři byly tým pořádající školy, dále týmy ZŠ Štíty, ZŠ Hoštejn a ZŠ Vikýřovice. Naši hráči a hráčky si poradili se všemi soupeři a zaslouženě v turnaji zvítězili. Do okresního kola nás po zásluze doprovodil tým Štítů, který našemu týmu dokázal nejvíce vzdorovat.

Ve středu 27. února se v Šumperku na Hlucháku konalo okresní kolo. Náš tým a Štíty doplnily na pětici týmy pořádající školy, ZŠ Šumavská a ZŠ Sluneční, aby se popraly o postup do krajského kola.

Před prvním utkáním byly z našich hráčů cítit nervozita a obavy, že to nemohou vyhrát. Ale utkání se ZŠ Sumavská, které jsme po setech 15:6 a 15:6 vyhráli 2:0, včechny chmury zahnalo a dostavila se zpět sebedůvěra, která náš tým zdobila před týdnem v Zábřehu. Ta ještě vzrostla po druhém utkání, ve kterém jsme porazili po setech 15:7 a 15:6 domácí Hluchák. Ve třetím utkání jsme si pak poradili v poklidném tempu i s týmem Štítů.

A tak v posledním utkání celého turnaje nastoupily proti sobě do té doby neporažené týmy ZŠ Ruda a ZŠ Sluneční. Po vyrovnaném začátku prvního setu se našim hráčům přece jen podařilo utrhnout a zvítězit v něm 15:9. Ve druhém setu jsme se snažili uhlídat podání, které nám v prvním setu dělalo největší problémy. A po vítězství 15:11 jsme se mohli radovat z vítězství nejen v zápase, alei v celém turnaji a z postupu do krajského kola, které se uskuteční opět na Hlucháku v úterý 5. března.

Vítěz tohoto turnaje má zajištěn postup do republikového finále. Tak nám držte palce!

 
Okresní kolo v basketbalu dívek PDF Tisk Email
Napsal uživatel Pavel Polák   
Úterý, 29 Leden 2019 14:17

V úterý 29. ledna 2019 se v tělocvičně Základní školy v Libině uskutečnilo okresní kolo přeborů základních škol v basketbalu dívek kategorií III. (6. a 7. třída) a IV. (8. a 9. třída).

Naše mladší dívky měly za soupeře hráčky I. ZŠ Šumperk a domácí Libiny. Oběma těmto týmům nabitým hráčkami Šumperka naše dívky podlehly a v konečném účtování na ně zbylo 3. místo.

Starší dívky vykročily do turnaje nešťastně, když v úvodním utkání podlehly Libině. Utkání bylo vyrovnané, ale naše hráčky zhořely na tragické střelbě. Ve druhém zápase pohodlně přehrály 1. ZŠ Šumperk a v posledním utkání nás čekaly pozdější vítězky, hráčky ZŠ Vodní Mohelnice. Po vyrovnaném a napínavém utkání jsme soupeřkám podlehly o jediný bod a v konečném účtování na nás zbyla 3. příčka.

 
Mikulášský turnaj v basketbalu dívek PDF Tisk Email
Napsal uživatel Pavel Polák   
Neděle, 09 Prosinec 2018 12:22

Ve středu 5. prosince se naše dívčí basketbalové týmy zúčastnily Mikulášského turnaje v Šumvaldu. Kromě našich týmů mladších a straších dívek a domácího týmu doplnil počet účastníků na čtveřici nováček ze sousedních Troubelic.

Hned první dvě utkání rozhodla o konečném pořadí turnaje. Los rozhodl, že v zahajovacím utkání proti sobě nastoupily dva nejsilnější týmy. Domácí Šumvald a naše starší dívky. Domácím hráčkám patřil úvod, když se trojkou ujaly vedení, které se jim dařilo držet téměř celý první poločas. Postupně však převzaly iniciativu naše hráčky a ve druhé půli už jasně dominovaly a zápas dovedly do vítězného konce.

V druhém utkání nastoupily naše mladší dívky proti Troubelicím a dlouho musely dotahovat náskok soupeře. Ale i ony nakonec ve druhém poločasu převzaly otěže utkání a zvítězily.

Ve zbylých utkáních k žádnému překvapení nedošlo, týmy starších dívek Rudy a domácího Šumvaldu ve svých zápasech zvítězily a tak pořadí turnaje bylo dáno již úvodními zápasy.

Pořadí turnaje:

1. Ruda starší 6 b.
2. Šumvald 5 b.
3. Ruda mladší 4 b.
4. Troubelice 3 b.

Aktualizováno Čtvrtek, 20 Prosinec 2018 09:24
 
Sametový turnaj v basketbalu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Pavel Polák   
Úterý, 30 Říjen 2018 12:05

V pátek 26. října se v naší tělocvičně uskutečnil 2. ročník Sametového turnaje v basketbalu dívek. Po té, co svou účast z nejrůznějších příčin odřekly týmy Šumvaldu, Javorníku či Jeseníku, se turnaj zúžil na souboje mezi týmy mladších a starších dívek Rudy a Libiny.

Turnaj přinesl zajímavé souboje, ze kterých vyšlo vítězně družstvo mladších dívek Libiny, které vyhrálo všechna svá utkání. Na druhé příčce skončilo družstvo našich starších dívek, které předvedlo dobrý výkon, zvláště pak v souboji se třetím týmem turnaje, staršími dívkami Libiny. Naše mladší dívky osadily čtvrté místo, ale jejich hra a bojovnost zejména v utkání s "mladší" Libinou je příslibem do další práce.

 
VYBÍJENÁ - REPUBLIKOVÉ FINÁLE PDF Tisk Email
Napsal uživatel Pavel Polák   
Středa, 14 Červen 2017 15:31

Náš sen o republikovém finále (dále RF), který se po krajském kole rozplynul (viz článek "VYBÍJENÁ - Na krajský titul jsme nedosáhli"), se přece jen vyplnil. Ve čtvrtek 1. června nám bylo v dopoledních hodinách oznámeno, že krajský přeborník Přerov odmítl účast na republikovém finále a Krajská rada AŠSK nabídla účast druhému v pořadí, tedy nám. A naše škola usoudila, že taková možnost se neodmítá.

Společně s dalšími 15 týmy z celé České republiky (vítězové krajských kol, za Středočeský kraj 2 týmy, + pořadatelský tým z Nové Paky) jsme se v pondělí 12. června dopoledne sjeli v městečku Pecka u Nové Paky, známému díky stejnojmennému hradu. Přivítal nás nádherný areál dvou pár metrů od sebe vzdálených kempů, které poskytly ubytování a stravování pro všechny týmy (cca 250 lidí). V tomto areálu se celé republikové finále, již podesáté, odehrálo. Pokud vás zaráží počet zde odehraných RF, mohu vás ujistit, že těžko byste hledali vhodnější prostředí pro tak velkou akci.

Pohled na Pecku z horního kempu Vstup do dolního kempu Tady se vše odehrávalo Tady se hrála všechna utkání Naše dívky při úvodním nástupu

Týmy byly rozlosovány do 4 základních skupin. Nás ve skupině "A" čekaly týmy Ostrova nad Ohří (Karlovarský kraj), Ústí nad Labem a Prahy. Hned v prvním utkání jsme nastoupili proti Ostrovu a soupeře vyprovodily z kurtu poměrně pohodlně v poměru 18:8.

Z utkání s Ostrovem Z utkání s Ostrovem Z utkání s Ostrovem Z utkání s Ostrovem

Pro ty, co neznají pravidla, provedu krátkou instruktáž. Zápas se hraje na dva poločasy v trvání 7 minut. Týmy nastupují k zápasu v počtu 10 hráček. Za každou vybitou soupeřku se započítává bod. Vybije-li některý tým v poločase všechny hráčky soupeře, poločas končí. Skóre obou poločasů se sečte a konečný výsledek určí vítěze. Pokud je stav na konci utkání nerozhodný, prodlužuje se o 3,5 minuty. Pokud i po prodloužení je stav nerozhodný, přichází na řadu "náhlá smrt". Za výhru v normální hrací době získá tým 3 body, za výhru v prodloužení 2 body, za porážku v prodloužení 1 bod a při prohře v normální hrací době nezíská tým žádný bod.

V dalším utkání naší skupiny porazila Praha tým Ústí a poté jsme proti Praze nastoupili my. Ačkoli jsme se hodně snažili, soupeř udělal méně chyb a zvítězil 16:10.

Z utkání s Prahou Z utkání s Prahou Z utkání s Prahou Z utkání s Prahou

Ve čtvfrtém utkání pak Ostrov porazil Ústí o jediný bod. Při předpokladu, že do té doby suverénní Praha porazí v posledním utkání naší skupiny Ostrov, jsme k našemu poslednímu utkání ve skupině proti Ústí nastupovali s faktem (dívky o něm samořejmě nevěděly), že by nám mohla stačit k postupu do "čtvrtfinále" i prohra o 5 bodů.

První poločas zápasu však se všemi úvahami pořádně zamíchal. Naše dívky hrály špatně a prohrály jej v poměru 10:4. Přestávková "domluva" trenéra proto předčila hlasitostí i hlasatele turnaje. Na dívky však zapůsobila jako živá voda. Do druhé půle vlétly jako vyměněné a po soustředěném výkonu ji vyhrály 10:2 a celý zápas 14:12.

 

Jak důležité vítězství to bylo, potvrdil poslední zápas naší skupiny, ve kterém Praha vyhrála nad Ostrovem až "náhlou smrtí" a Ostrov si tak odnesl z utkání do tabulky 1 bod, který by nám v případě porážky s Ústím zavřel do čtvrtfinále dveře. Takto jsme ve skupině obsadili 2. místo a ve "čtvrtfinále" nás čekal vítěz skupiny "D".

Tím se stal tým Černovic (kraj Vysočina). Do zápasu jsme nastupovali s jasnou taktikou, které se však naše dívky dlouho nedržely. Kupily chybu za chybou a utkání tak po dvou téměř shodných poločasech skončilo naší drtivou porážkou v poměru 20:4. Touto porážkou jsme se rozloučili s vidinou boje o medaile a druhý den turnaje nás čekala skupina o 5.-8. místo.

Do té jsme v úterý 13. června hned po ránu nastupovali po poklidně strávené noci dobře vyspaní a na výkonu našich hráček to bylo znát. Utkání všech čtyř skupin o umístění se hrála souběžně, aby se zamezilo taktizování. Nás v prvním zápase čekal tým Ořechova (Jihomoravský kraj). Utkání bylo napínavé a plné zvratů. Po vyrovnaném průběhu 1. poločasu jsme do druhého nastupovali s jednobodovým vedením. To se nám v jeho průběhu podařilo navýšit až na 3 body, pak ale nastal zlom. Soupeř se vzchopil a naše dívky začaly ztrácet. Soupeř se dostal až do vedení o 2 body a nám už zbývala v poli poslední hráčka. Ta však podala statečný výkon a, ačkoli nepatří mezi "bíjce", podařilo se jí vybitím nejlepší soupeřovy hráčky těsně před závěrem vyrovnat.

V následujícím prodloužení jsme prohrávali již o dva body, ale opět jsme do jeho konce srovnali skóre. Následovala "náhlá smrt" a v ní se potvrdilo, jak důležité je vyhrát úvodní los. Naší kapitánce se to podařilo a my jsme získali do držení míč. Dívky hrály soustředěně a soupeři míč půjčily jen na chvíli. Zasypávaly hráčky soupeře jednou ranou za druhou a nakonec se přece jen dočkaly kýženého vybití a vítězství v poměru 15:14. V souběžně hraném zápase naší skupiny pak Příbram (Středočeský kraj) porazila Lázně Bělohrad (Královéhradecký kraj).

Ve druhém zápase nás čekala Příbram. Utkání mělo vyrovnaný průběh a o vítězství Příbrami 16:11 rozhodlo množství zbytečných ztrát míče, kterých se naše hráčky bohužel nevyvarovaly. V paralelním utkání Lázně Bělohrad porazily Ořechov. Příbram díky tomu již měla jisté 5. místo a nás čekal přímý souboj s Bělohradem o konečné 6. místo. K jeho zisku bylo třeba v utkání dosáhnout jakéhokoli vítězství.

První poločas přinesl opět velmi vyrovnaný průběh a vedení soupeře o jediný bod. My jsme ale ve druhé půli přidali, otočili stav a necelé dvě minuty před koncem vedli dokonce o 3 body. I když soupeř se ještě vzepjal k náporu a snížil na rozdíl jediného bodu (9:8), víc už v tomto utkání nedokázal. JSME ŠESTÍ V REPUBLICE!

Vzhledem k tomu, že jsme na turnaj jeli jako náhradníci, je to fantastický výsledek a všechny dívky, jmenovitě Eliška Aplová, Klára Bednářová, Karolína Bínová, Adéla Galisová, Valérie Horáková, Veronika Jankovová, Kateřina Kotrašová, kapitánka Adéla Pospíšilová, Veronika Smrčková, Adéla Ševčíková, Alena Vlková a Romana Zvárová, zaslouží obrovskou pochvalu za reprezentaci naší školy a zviditelnění naší obce na celorepublikové úrovni.

Závěrečný ceremoniál Předávání diplomu a cen

Mistry republiky ve vybíjené dívek se nakonec staly Strakonice (Jihočeský kraj), 2. místo obsadil náš čtvrtfinalový soupeř Černovice, třetí skončily naše soupeřky z Prahy, 4. místo osadila Kopřivnice (Moravskoslezský kraj), pátá byla Příbram a šesté naše hráčky. Za námi skončila plná desítka týmů, což ještě náš fantastický úspěch umocňuje.

Aktualizováno Středa, 21 Červen 2017 14:31
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL