Home Projekty Podpora technického vzdělávání
Podpora technického vzdělávání

Anotace projektu Projektový záměr Základní školy zapojené do projektu Plakát projektu

 

Vážení rodiče,

pro podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji jsou realizovány projekty spolupráce mezi odbornými středními a základními školami. Naše ZŠ v Rudě nad Moravou se dohodla na spolupráci s VOŠ a SPŠ, Generála Krátkého, Šumperk. Vašemu synovi jsme nabídli účast v aktivitách, které jsou pro naši školu připraveny v rámci projektových dnů.

Ve školním roce 2014/2015 je plánováno pět projektových dnů. Bezpečnost žáků je zajištěna dle standardů platných pro ZŠ Ruda nad Moravou.  Účastníci pojedou do Šumperka objednaným autobusem. Odjezd od kotelny v 7:30 hodin.

Denní program:

1. den – 22. 10. 2014

Měření napětí a proudu – Ohmův zákon

2. den – 26. 11.2014

Zapojování rezistorů

3. den – 28. 1. 2015

Magnetické pole, elektromagnetická indukce – transformátor, elektromotor

4. den – 25. 2. 2015

Archimédův zákon

5. den – 25. 3. 2015

Měření účinnosti rychlovarné konvice

 

Všechna měření budou realizována v laboratořích a odborných pracovnách VOŠ a SPŠ Šumperk.Podpora technického a přírodovědného vzdělávání PDF Tisk Email
Napsal uživatel Zdeněk Klimeš   
Čtvrtek, 29 Květen 2014 20:33

Ve školním roce 2013/2014 se naše škola začlenila do projektu Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. V rámci tohoto projektu se naše škola spolu s dalšími třemi základními školami (ZŠ Šumavská 21, Šumperk, ZŠ Postřelmov a ZŠ Sluneční, Šumperk) zúčastnila odborného programu na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole se svými žáky. Výuky se účastnili žáci se zájmem a nadáním pro přírodní vědy  a zvláště pro fyziku z 8. a 9. ročníku.

VOŠ a SPŠ Šumperk spolu s našimi vyučujícími zajistila výuku pěti vytipovaných témat (v souladu s obsahem výuky na základní škole). Výuka probíhala v dopoledních hodinách s dotací od dvou do čtyř hodin.

 

Jednalo se o témata

  1. Měření napětí a proudu – Ohmův zákon
  2. Zapojování rezistorů
  3. Magnetické pole, elektromagnetická indukce – transformátor, elektromotor
  4. Střídavý proud
  5. Polovodičová dioda

 

Na výuku a z výuky byli žáci přepravováni autobusem, doprava byla hrazena z projektového rozpočtu.

Výuka začala v říjnu 2013 a byla ukončena v květnu 2014. Nejprve probíhala v náhradních prostorách, protože odborná laboratoř se rekonstruovala. Poslední téma již bylo odučeno v nové a moderně vybavené laboratoři.

Každý žák v rámci výuky a na každé téma vypracoval pracovní list, který mu byl oznámkován. Žáci při výuce používali metodické listy připravené garantem SŠ.

Výuka byla pro žáky zajímavá a zároveň byla velkým přínosem. Poskytla našim žákům rozšiřující učivo při využití vybavení  a pomůcek střední školy.  Zaměření výuky bylo praktické a činné.  Žáci se seznámili s podmínkami práce na odborné škole.

 

Výuka bude pokračovat i příštím školním roce a kromě využití nové laboratoře budou žáci pracovat s moderní e-učebnicí, která v rámci projektu vzniká.

 

Fotodokumentace a články o výuce jsou přístupné na internetových stránkách školy www.zsruda.cz

Aktualizováno Čtvrtek, 29 Květen 2014 20:34
 
IV. projektový den na SPŠ Šumperk PDF Tisk Email

Ve středu 5. března 2014  se žáci osmých a devátých tříd zúčastnili čtvrtého projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. V elektrotechnické laboratoři pokračovali na dalších pracovištích s experimenty se střídavým a pulzním proudem. Na jednotlivých pracovištích měřili na osciloskopu parametry sinusového střídavého proudu. V jednoduchém obvodu transformátoru ověřovali jeho převodní charakteristiky. Pomocí pulzní regulace měnili výkon malého motorku a žárovky. Jednotlivá měření je zaujala a těší se na další pokračování.

 

Aktualizováno Úterý, 25 Březen 2014 12:53
 
III. projektový den na SPŠ Šumperk PDF Tisk Email

Ve středu 29. ledna 2014  se 16 žáků devátých a osmých tříd zúčastnilo třetího projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. V elektrotechnické laboratoři si ověřili  vznik a vlastnosti střídavého proudu. Na jednotlivých pracovištích měřili na osciloskopu parametry sinusového střídavého proudu. V jednoduchém obvodu transformátoru ověřovali jeho převodní charakteristiky. Pomocí pulzní regulace měnili výkon malého motorku a žárovky.

V druhé polovině dopoledne nám byla umožněna návštěva laboratoře s fyzikálními experimenty, kde si žáci ověřili logické uvažování svoje znalosti z mechaniky, elektřiny a magnetismu. Byla nám umožněna i krátká exkurze na prezentaci kateder Vysoké školy báňské z Ostravy, která probíhala v prostorách průmyslové školy.

 

 

Aktualizováno Úterý, 18 Březen 2014 20:30
 
II. projektový den na SPŠ Šumperk PDF Tisk Email

Ve středu 18. prosince se 15 žáků devátých a osmých tříd zúčastnilo druhého projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. V elektrotechnické laboratoři navázali na předešlé poznatky Ohmova zákona a vyzkoušeli si návrh, výpočet a zapojení jednoduchého obvodu se svítivou diodou. Na kontaktním nepájivém poli provedli praktické měření napětí a proudu v obvodu svítivé diody. Po modifikaci zapojení si vyzkoušeli zapojení dvoubarevné svítivé diody. Na závěr si vyzkoušeli zapojení jednoduchého blikače. Tak si během dvou hodin prakticky ověřili vlastní znalosti uplatnění Ohmova zákona v zapojení s více rezistory.

Aktualizováno Úterý, 18 Březen 2014 19:12
 
I. projektový den na SPŠ Šumperk PDF Tisk Email

Ve středu 20. listopadu se 17 žáků devátých a osmých tříd zúčastnilo prvního projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. V elektrotechnické laboratoři si na kontaktním nepájivém poli zapojili jednoduchý elektrický obvod. Následným měřením si ověřili platnost Ohmova zákona. Za pomoci proměnného napětí na laboratorním zdroji změřili volt-ampérovou charakteristiku žárovky. Tak si během dvou hodin seznámili s prací na laboratorním droji, měření pomocí digitálního voltmetru a ampérmetru a praktickou platností ohmova zákona.

Aktualizováno Úterý, 18 Březen 2014 19:12
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>

Strana 2 z 2