Home Projekty
Projekty


EXKURZE - letiště Václava Havla a divadelní představení PDF Tisk Email
Napsal uživatel Pavel Polák   
Pátek, 24 Listopad 2017 11:31

Dne 27. září 2017 se konala exkurze pro žáky devátých tříd. V 6:50 ráno jsme se všichni sešli, posedali jsme si do autobusu a cesta na exkurzi mohla začít. Zdálo se, že cesta bude zdlouhavá a nudná, ale opak byl pravdou. Žáci si povídali, hráli různé hry, nebo jen odpočívali. Cesta rychle utíkala a my jsme zanedlouho měli první zastávku u McDonaldu v Hradci Králové, kde jsme nabrali energii na pokračování v cestě do Prahy.

 

Netrvalo dlouho a už náš autobus stál před samotným letištěm. Jako první nás seznámili s celým areálem letiště, prošli jsme kontrolou, nastoupili do autobusu a vyjeli jsme směr přistávací plocha. Na přistávací plochu jsme museli jet pouze po vyznačených trasách, abychom se nestřetli s letadlem. S velkým údivem jsme pozorovali, jak letadla přistávají a vzlétají, viděli jsme různé typy a velikosti letadel a ke každému jsme slyšeli zajímavý komentář a důležité informace o nich. Měli jsme to štěstí, že jsme viděli přistávat největší dopravní letadlo světa- Airbus A380.

Další zastávkou naší exkurze byla prohlídka hasičské zbrojnice. Zde jsme viděli a byli seznámeni s řadou různých typů aut, dále jsme se dozvěděli, jak je těžké se hasičem stát a také jim být. Tito hasiči se nestarají jen o areál letiště, ale jezdí i do okolí. Seznámili nás s výkonnostními testy, které musí každého půl roku zvládnout.

Po celé exkurzi na nás už čekal autobus, který nás zavezl přímo do centra Prahy. Oběd v Havelské Koruně nám dodal sílu na cestu do divadla Na Fidlovačce. Po cestě jsme pozorovali pražské památky, narazili na výbornou zmrzlinu, za několik minut jsme byli u cíle a divadelní představení začalo. Hra Mezi nebem a zemí, kde hrály i známé herečky, třeba Martina Randová a Sandra Pogodová nás zaujalo svým humorem, jediná chyba byla málo místa na nohy.

Po představení jsme už jeli unavení a vyčerpaní domů. Zpáteční cestou jsme si promítali celý den a těšili se domů, do postele.

Aktualizováno Pátek, 24 Listopad 2017 12:25
 
Informace o exkurzi "Pevnosti poznání Olomouc PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marie Gintherová   
Čtvrtek, 23 Listopad 2017 08:23

Sraz účastníků exkurze je v úterý 28.11.2017 v 7:15 hod. u zámku v Rudě nad Moravou.

Odjezd autobusu je v 7:30 hod.

Předpokládaný příjezd je ve 14:30-14:45 hod opět k zámku v Rudě nad Moravou.

Zde bude celá akce ukončena.

Obědy a svačinky prosím odhlaste.

Aktualizováno Čtvrtek, 23 Listopad 2017 22:07
 
Augsburg 9.- 13. 11. 2015 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Helena Blehová   
Úterý, 01 Prosinec 2015 08:31

Augsburg 9. 11 – 13. 11. 2015

Ve dnech 9. – 13. 11. 2015 se skupina 10 žáků a 2 učitelky zúčastnili kurzu v Augsburgu. Žáci byli vybráni podle školou stanovených kritérií. V rámci projektu absolvovali 10 hodin kurzu německého jazyka na DID Institutu v bavorském Augsburgu, ležícího nedaleko Mnichova.

Žáci se v dopoledních hodinách účastnili výuky na jazykové škole. Cílem bylo prohloubit si znalosti v německém jazyce a umění komunikovat v běžných životních situacích a seznámit se s životem a kulturou Německa. K tomu byla vybrána témata: škola, potraviny, povolání, oblékání, hotel a pošta. V gramatice absolvovali výuku o stavbě věty a procvičili si používání podstatných a přídavných jmen. Kurz byl zpestřen různými interaktivními hrami, křížovkami, rozhovory a posláním pohledu na poště v Augsburgu. Žáci si rozšířili své znalosti a uvědomili si, že je potřeba stále se učit a doplňovat si slovní zásobu, aby byli schopni se začlenit a komunikovat v cizím jazyce v neznámém prostředí.

V pondělí 9. 11. Brzy ráno jsme vyjeli z Rudy nad Moravou do německého města Augsburg (250 tis. obyvatel). Žáci byli plni očekávání z nového prostředí i pobytu v rodinách. Obavy z neznámého se brzy ukázaly jako zbytečné a poslední dny se již žáci v novém prostředí a hostitelských rodinách cítili sebevědoměji. Toto sebevědomí podpořila také samostatnost při cestě do školy z hostitelských rodin a zpět. Žáci po příjezdu obdrželi průkazky MHD Augsburg a sami se od úterý dopravovali MHD po městě. Zprvu doprava autobusem nebo tramvají po městě byla pro některé stresující, ale ukázalo se, že si naši žáci v běžných situacích dovedou poradit a domluvit se v cizím jazyce.

Odpoledne byl pro žáky přichystán rozmanitý program. V úterý 10. 11. jsme navštívili historické centrum Augsburgu, s výkladem v německém jazyce od lektorky z DID Institutu jsme si prohlédli Zlatý sál radnice, Gotický dóm a Fugerrei – nejstarší sociální bydlení na světě.

Ve středu 11. 11. jsme absolvovali cestu vlakem do Mnichova (necelá hodina). Zde jsme si prohlédli Mariánské náměstí, Starou i Novou radnici, kostel sv. Petra a nejznámější pamětihodnost Mnichova Frauenkirche. Někteří žáci jeli poprvé metrem – nezapomenutelný zážitek.

Ve čtvrtek 12. 11. jsme po výuce navštívili další památky Augsburgu. Zejména kostel sv. Oldřicha a Augsburger Puppenkiste – muzeum loutek.

V pátek jsme se rozloučili s rodinami a využili jsme dopoledne k návštěvě City Galerie (obchodní centrum) v centru Augsburgu, kde si mohli žáci koupit nějaké drobnosti a suvenýry a radostný návrat domů.

Večer žáci strávili v hostitelských rodinách, kde pro ně přichystaly rodiny zajímavé aktivity a žáci mohli poznat běžný život německé rodiny. V rodinách byli žáci nuceni komunikovat v německém jazyce.

Hlavním cílem bylo umožnit dětem komunikovat v německém jazyce a seznámit se s kulturou, vzděláváním, multikulturním prostředím a životem v Německu na vlastní kůži. I přes počáteční obavy z neznámého a nového prostředí si žáci odnesli plno nových znalostí, zážitků a dojmů. Všichni byli spokojeni a nadšeni poznáním Augsburgu a Mnichova. A snad přímo neocenitelná je skutečnost, že tuto možnost mohli díky dotačnímu programu využít bez ohledu na finanční zázemí v rodinách

Aktualizováno Neděle, 31 Leden 2016 21:44
 
Čtenářské dílny 7. ročník PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lenka Hulíková   
Neděle, 13 Březen 2016 14:15

V letošním školním roce se i naše škola zapojila do projektu „Výzva 56“, jehož součástí je i zaměření se na rozvoj čtenářské gramotnosti. V rámci tohoto projektu bylo zakoupena celá řada knih různých žánrů, a to jak z řad klasických autorů české i světové beletrie, tak i představitelů současné literatury, tudíž si na své může přijít každý čtenář.

Během čtenářských dílen si žáci mohli vybrat jakýkoliv z nabízených titulů. V průběhu dílen měli vždy za úkol soustředit při čtení pozornost na určitý zadaný jev – na hlavní hrdiny příběhů, jejich vlastnosti, vztahy mezi postavami, prostředí, kde se příběh odehrává apod. Srovnávali také životy postav v knihách se svými vlastními příhodami a zážitky, nacházeli řadu podobností, ale i rozdílů. Žáci pracovali samostatně, ale i ve skupinkách, sdíleli své zážitky z četby ve dvojici i v kruhu třídy, vypracovávali různé pracovní listy a pracovali s celou řadou aktivizačních metod, které se snaží působit na rozvoj čtenářské gramotnosti. V některých hodinách se věnovali samostatnému -tichému čtení, kdy každý žák čte svým vlastním tempem a podle svých čtenářských dovedností. V jiných jsme se věnovali čtení hlasitému – kolektivnímu, kdy žáci četli jednu společnou knihu (ukázku z knihy).

Žáci projevovali o čtení zájem, v dílnách se jim dařilo zapojovat fantazii, byli aktivní a kreativní. Někteří již dočetli svou knihu do úplného konce, jiní k tomuto cíli teprve směřují, ale jsou i tací, kteří již vystřídali knížek několik. Dílny čtení se tedy, myslím, dobře zdařily a daří, a proto budeme v jejich realizaci se žáky nadále pokračovat a doufat, že zájem o knížky a čtení u dětí ještě více posílíme.

Lenka Hulíková

 

Aktualizováno Neděle, 13 Březen 2016 14:20
 
Fotogalerie cesty do Anglie PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Úterý, 24 Listopad 2015 13:56

FOTOGALERIE

Aktualizováno Úterý, 24 Listopad 2015 14:18
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL