Home Projekty
Projekty


IV. Archimédův zákon PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Pondělí, 23 Březen 2015 10:29

Ve středu 25. února 2015  se 16 žáků devátých a osmých tříd zúčastnilo čtvrtého projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. Tentokrát, měli za úkol zjisti hustotu kovového vzorku za použití Archimédova zákona. Pomocí elektronického siloměru měřili rozdíl tíhy tělesa nad hladinou kapaliny a ponořeného do kapaliny. Určovali střední hodnotu měření. Hodnoty zapisovali do tabletu a výsledek porovnávali z tabulkovou hodnou. Mnohdy dosáhli velmi přesných výsledků.

V druhé části dopoledne žáci zkoušeli simulace různých typů usměrňovačů pomocí program MULTISIM na počítači. Ověřili si chování zatíženého a nezatíženého diodového usměrňovače a pochopili vznik rušivého brumu v audiozařízeních.

Aktualizováno Pondělí, 23 Březen 2015 10:30
 
Exkurze Dalešice a Dukovany PDF Tisk Email
Napsal uživatel Milan Mazák   
Pondělí, 23 Březen 2015 09:56

V pondělí 9. března se žáci z devátých tříd doplnění žáky z 8.A zúčastnili odborné exkurze v jaderné elektrárně v Dukovanech a přečerpávací vodní elektrárně v Dalešicích. Nejprve proběhla dvouhodinová prohlídka Dalešické elektrárny. Zde si žáci prošli celou elektrárnu. Viděli turbíny, přívodní potrubí, generátory, oběžné kolo, transformátory a další příslušenství elektrárny. Před druhou exkurzí jsme navštívili krásnou rozhlednu Babylon, postavenou v roce 1831. Potom následovala druhá exkurze v atomové elektrárně Dukovany, která je pouze 8 kilometrů vedle Dalešic. Zde bylo v loňském roce vybudováno nové informační centrum. Toto centrum obsahuje 7 zastavení, kde se žáci seznámí s výrobou elektrické energie pomocí štěpení jader uranu. Získané znalosti použijí ve výuce fyziky v 9. ročníku, kde se jaderná energie probírá ve druhém pololetí.

Mgr. Milan Mazák

Aktualizováno Pondělí, 23 Březen 2015 09:58
 
II. Zapojování rezistorů PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Pondělí, 08 Prosinec 2014 08:43

Ve středu 26. listopadu se 15 žáků devátých a osmých tříd zúčastnilo druhého projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. V elektrotechnické laboratoři navázali na předešlé poznatky Ohmova zákona a vyzkoušeli si návrh, výpočet a zapojení jednoduchého obvodu se svítivou diodou. Na kontaktním nepájivém poli provedli praktické měření napětí a proudu v obvodu svítivé diody. Po modifikaci zapojení si vyzkoušeli zapojení dvoubarevné svítivé diody. Na závěr si vyzkoušeli zapojení jednoduchého blikače. Tak si během dvou hodin prakticky ověřili vlastní znalosti uplatnění Ohmova zákona v zapojení s více rezistory. Po přestávce následovala ukázka využití tabletů při výuce a prohlídka odborných učeben školy.

 

Aktualizováno Pondělí, 08 Prosinec 2014 08:44
 
III. Magnetické pole, elektromagnetická indukce PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Pondělí, 02 Únor 2015 00:00

Ve středu 28. ledna 2015  se 16 žáků devátých a osmých tříd zúčastnilo třetího projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. V elektrotechnické laboratoři si ověřili  vznik a vlastnosti střídavého proudu. Na jednotlivých pracovištích měřili na osciloskopu parametry sinusového střídavého proudu. V jednoduchém obvodu transformátoru ověřovali jeho převodní charakteristiky. Pomocí pulzní regulace měnili výkon malého motorku a žárovky.

Druháé polovina dopoledne byla vyplněna přednáškou z astronomie.

Aktualizováno Pondělí, 23 Březen 2015 09:58
 
I. Měření napětí a proudu – Ohmův zákon PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Čtvrtek, 23 Říjen 2014 00:00

Ve středu 22. října se 17 žáků devátých a osmých tříd zúčastnilo prvního projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. V elektrotechnické laboratoři si na kontaktním nepájivém poli zapojili jednoduchý elektrický obvod. Následným měřením si ověřili platnost Ohmova zákona. Za pomoci proměnného napětí na laboratorním zdroji změřili volt-ampérovou charakteristiku žárovky. Více zdatní si vyskoušeli zapojení logických obvodů. Tak si během dvou hodin seznámili s prací na laboratorním droji, měření pomocí digitálního voltmetru a ampérmetru a praktickou platností ohmova zákona. V druhé části, byl dopolední program vyplněn přednáškou z astronomie.

Aktualizováno Pondělí, 08 Prosinec 2014 08:32
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL