Home Projekty
Projekty


Podpora technického a přírodovědného vzdělávání PDF Tisk Email
Napsal uživatel Zdeněk Klimeš   
Čtvrtek, 29 Květen 2014 20:33

Ve školním roce 2013/2014 se naše škola začlenila do projektu Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. V rámci tohoto projektu se naše škola spolu s dalšími třemi základními školami (ZŠ Šumavská 21, Šumperk, ZŠ Postřelmov a ZŠ Sluneční, Šumperk) zúčastnila odborného programu na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole se svými žáky. Výuky se účastnili žáci se zájmem a nadáním pro přírodní vědy  a zvláště pro fyziku z 8. a 9. ročníku.

VOŠ a SPŠ Šumperk spolu s našimi vyučujícími zajistila výuku pěti vytipovaných témat (v souladu s obsahem výuky na základní škole). Výuka probíhala v dopoledních hodinách s dotací od dvou do čtyř hodin.

 

Jednalo se o témata

  1. Měření napětí a proudu – Ohmův zákon
  2. Zapojování rezistorů
  3. Magnetické pole, elektromagnetická indukce – transformátor, elektromotor
  4. Střídavý proud
  5. Polovodičová dioda

 

Na výuku a z výuky byli žáci přepravováni autobusem, doprava byla hrazena z projektového rozpočtu.

Výuka začala v říjnu 2013 a byla ukončena v květnu 2014. Nejprve probíhala v náhradních prostorách, protože odborná laboratoř se rekonstruovala. Poslední téma již bylo odučeno v nové a moderně vybavené laboratoři.

Každý žák v rámci výuky a na každé téma vypracoval pracovní list, který mu byl oznámkován. Žáci při výuce používali metodické listy připravené garantem SŠ.

Výuka byla pro žáky zajímavá a zároveň byla velkým přínosem. Poskytla našim žákům rozšiřující učivo při využití vybavení  a pomůcek střední školy.  Zaměření výuky bylo praktické a činné.  Žáci se seznámili s podmínkami práce na odborné škole.

 

Výuka bude pokračovat i příštím školním roce a kromě využití nové laboratoře budou žáci pracovat s moderní e-učebnicí, která v rámci projektu vzniká.

 

Fotodokumentace a články o výuce jsou přístupné na internetových stránkách školy www.zsruda.cz

Aktualizováno Čtvrtek, 29 Květen 2014 20:34
 
Exkurze - přečerpávací elektrárna Dalešice a Technické muzeum Brno PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Úterý, 06 Květen 2014 20:50

Dne 30. dubna 2014 se žáci osmých a devátých tříd zúčastnili odborné exkurze do přečerpávací elektrárny Dalešice. Objekt elektrárny je umístěn pod nejvyšší sypanou hrází v České republice (100 m) a druhou nejvyšší v Evropě.  Prohlídka začala v předváděcím centru krátkým filmem o samotné elektrárně. Poté jsme si nasadili ochranné přilby a vedeni průvodcem začali prozkoumávat podzemní prostory strojovny. Přes patro generátorů a turbín jsme sestoupili do hloubky 25 m a prošli se kousek podél potrubí přivaděče o průměru 6,25 m. Po návratu do  předváděcího centra nás ještě čekala krátká přednáška o jaderné elektrárně Dukovany. V autobuse do Brna si většina unavených přemírou informací malinko zdřímla. Tak jsme mohli plni energie pokračovat v různých experimentech v experimentální dílně Technického muzea v Brně. Vymezený čas  velmi rychle uběhl, ještě krátká prohlídka exponátů a honem do autobusu a hurá domů na "Čarodějnice".

Aktualizováno Pondělí, 12 Květen 2014 11:33
 
IV. projektový den na SPŠ Šumperk PDF Tisk Email

Ve středu 5. března 2014  se žáci osmých a devátých tříd zúčastnili čtvrtého projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. V elektrotechnické laboratoři pokračovali na dalších pracovištích s experimenty se střídavým a pulzním proudem. Na jednotlivých pracovištích měřili na osciloskopu parametry sinusového střídavého proudu. V jednoduchém obvodu transformátoru ověřovali jeho převodní charakteristiky. Pomocí pulzní regulace měnili výkon malého motorku a žárovky. Jednotlivá měření je zaujala a těší se na další pokračování.

 

Aktualizováno Úterý, 25 Březen 2014 12:53
 
Barevný týden PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marie Dkokoupilová   
Pondělí, 28 Duben 2014 11:20

Projekt „Barevný týden“ je za námi

 

V předvelikonočním čase se žáci první, druhých a třetích tříd naší školy zapojili do jarně laděného projektu „Barevný týden“. Inspirací projektu byly v přírodě všudypřítomné barvy právě probíhajícího ročního období. Každému dni projektu příslušela jedna z hlavních barev jara. Barvu dne mohl nezaujatý pozorovatel na první pohled poznat podle barvy převažující na oblečení dětí i jejich učitelů nebo třeba podle barvy křídy, kterou bylo ten den na tabuli napsáno datum. A tak jsme mohli v pondělí 14. dubna sledovat hemžení v červené barvě rozkvétajících květin, v úterý 15. dubna byla k vidění hlavně modrá barva jarního nebe, ve středu 16. dubna pak barva nejjarnější, tedy zelená barva rozvíjející se jarní přírody.

Hlavním cílem projetu bylo zopakovat a dále rozvíjet znalosti  dětí o jarním ročním období, o jarní přírodě, vzbudit v dětech zájem o společné dění ve třídě a při práci s barvami rozvíjet jejich vnímání barev.

-vk-

 

 
III. projektový den na SPŠ Šumperk PDF Tisk Email

Ve středu 29. ledna 2014  se 16 žáků devátých a osmých tříd zúčastnilo třetího projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. V elektrotechnické laboratoři si ověřili  vznik a vlastnosti střídavého proudu. Na jednotlivých pracovištích měřili na osciloskopu parametry sinusového střídavého proudu. V jednoduchém obvodu transformátoru ověřovali jeho převodní charakteristiky. Pomocí pulzní regulace měnili výkon malého motorku a žárovky.

V druhé polovině dopoledne nám byla umožněna návštěva laboratoře s fyzikálními experimenty, kde si žáci ověřili logické uvažování svoje znalosti z mechaniky, elektřiny a magnetismu. Byla nám umožněna i krátká exkurze na prezentaci kateder Vysoké školy báňské z Ostravy, která probíhala v prostorách průmyslové školy.

 

 

Aktualizováno Úterý, 18 Březen 2014 20:30
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL