Home Projekty
Projekty


Zeměpisná přednáška o Ázerbájdžánu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marie Baslerová   
Středa, 05 Září 2012 18:42

Ve středu 5.9.2012 se uskutečnila zeměpisná přednáška pro žáky 7. a 8. ročníků o Ázerbájdžánu. Přednášejícím byl Mgr. Eldar Valiyev, předseda Česko-Ázerbájdžánského spolku, který se spolu se svými kolegy vydal na cestu Olomouckým krajem, aby seznámil tamní obyvatele s jeho vlastí.  Tuto cestu podpořil hejtman Olomouckého kraje Ing. Martin Tesařík, který v dubnu letošního roku podepsal deklaraci o partnerství mezi Olomouckým krajem a ázerbájdžánským krajem Gandža, a velvyslanec Ázerbájdžánské republiky v ČR Tahir Taghizadeh, který poskytl materiály.

Valiyev podal žakům stručný přehled o dějinách Ázerbájdžánu počínaje dobou kamennou až po současnost. Během přednášky ázerbájdžánský host zdůraznil, že stejně jako Česko i Ázerbájdžán vyhlásil v roce 1918 první republiku - Ázerbájdžánskou demokratickou republiku, avšak o dva roky později území obsadila sovětská armáda a v roce 1921 byla tato zakavkazská republika začleněna do tehdejšího Sovětského svazu. Novodobé dějiny samostatné Ázerbájdžánské republiky se pak datují od roku 1990. 
Velký zájem mezi žáky vzbudila zpráva o tom, že zakladatel Nobelovy ceny Alfred Nobel  zbohatl v Ázerbájdžánu, a právě jeho podíl na ropné společnosti bratrů Nobelů posloužil jako základ světoznámé Nobelovy ceny. Přednášku ukončil Valiyev zdůrazněním, že Česká republika pro Ázerbájdžán představuje významného obchodního partnera a ázerbájdžánská ropa kryje 20 procent české palivové spotřeby.

Poté v hale tělocvičny proběhla prezentace ázerbájdžánského granátového džusu Jale a žákům byly rozdány propagační materiály, o které byl veliký zájem. Přednáška zaujala nejen žáky, ale i vyučující.

 

 

Aktualizováno Čtvrtek, 10 Leden 2013 20:28
 
Heal the World úspěšně pokračuje PDF Tisk Email
Neděle, 10 Červen 2012 08:44

I ve druhém pololetí tohoto školního roku pokračoval projekt Comenius HEAL THE WORLD, díky kterému se 14 našich žáků ze sedmých a osmých tříd na týden podívalo do německé školy ve Weyhausenu.

Převážnou část druhé poloviny školního roku zpracovávali žáci nelehké téma – problémy životního prostředí. Na toto téma je těžké hovořit v českém jazyce, natož v angličtině. Žáci tvořili prezentace, ve kterých mimo jiné poukazovali na nejožehavější problémy regionu, jako je znečištění ovzduší vlivem spalování odpadu (PET lahve, pneumatiky,…) v kotlích na tuhá paliva nebo ohništích, znečištění vody v důsledku vylévaní odpadních vod do potoka či řeky, znečištění veřejných prostranství odhozenými odpadky aj. K dokreslení skutečného stavu použili žáci vlastní fotografie, které pořídili v blízkém okolí.

Ve svých prezentacích nejen pojmenovali problémy, ale také nastínili další vývoj – jak bude náš region vypadat, pokud my, obyvatelé, nezměníme své návyky.

Výsledek jejich několikatýdenní práce si můžete prohlédnout zde.

Koncem školního roku a začátkem nového pak budou vrcholit přípravy na příjezd žáků a učitelů z partnerských škol z Německa a Kypru. Toto setkání se uskuteční v polovině září 2012. Na vzácnou návštěvu se už všichni těšíme a věříme, že setkání žáků různých národností pomůže k odbourání předsudků, které tu a tam přetrvávají, a že naše škola obstojí ve srovnání s partnerskými školami.

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie.
Za obsah publikací (sdělení ) odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

Aktualizováno Neděle, 10 Červen 2012 18:50
 
Easter PDF Tisk Email
Napsal uživatel Draha Hošková   
Čtvrtek, 05 Duben 2012 15:38

Na úterý 3. 4. žáci 9.A připravili pro své mladší kamarády zábavný předvelikonoční program. Jejich pozvání přijali čtvrťáci a páťáci a rozhodně nelitovali. Při hrách a soutěžích se velikonoční anglická slovíčka učila sama. Na závěr si nová slovíčka děti doplnily do anglické velikonoční pohádky, někteří dokonce pomohli zajíčkovi najít jeho ztracený košíček. Deváťáci, děkujeme a těšíme se na další skvělé akce! Více fotografií na https://picasaweb.google.com/113182820900777095205/Easter

Aktualizováno Sobota, 21 Duben 2012 16:28
 
Venus Transit 2012 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Úterý, 05 Červen 2012 08:38

VE STŘEDU 6. ČERVNA RÁNO NASTANE VZÁCNÝ PŘECHOD VENUŠE PŘES SLUNCE


Na časné ranní obloze ve středu 6. června 2012 budou Češi moci spatřit přibližně poslední dvě hodiny vzácného astronomického úkazu – přechodu Venuše přes Slunce. Za použití bezpečných filtrů se při pohledu na Slunce bude na jeho pravém horním okraji promítat pomalu se sunoucí temný kotouček planety Venuše. Dalšího přechodu Venuše přes Slunce se pravděpodobně nikdo v současnu žijící již nedočká – nastane až v prosinci roku 2117.

V naší oblasti Slunce vychází díky členitému horizontu kolem páté hodiny ranní. Ke kontaktu stínu Venuše s okrajem slunečního kotouče dojde v 6:37 hod. a úkaz skončí v 6:55.

Pokud nám postupující oblačnost středečního dne Slunce úplně nezahalí, budeme úkaz pozorovat ve středu, 6. června, od 6:15 hod na parkovišti u školy.

Další informace na Expresních astronomických informacích.

Aktualizováno Úterý, 05 Červen 2012 08:51
 
Jaro ožívá PDF Tisk Email
Čtvrtek, 05 Duben 2012 09:27

Čtvrťáci a páťáci se letos opět zapojili do mezinárodního projektu Jaro ožívá. Smyslem této celoevropské vzdělávací kampaně je sledování příletu pěti druhů stěhovavých ptáků na naše území. Jedná se o čápa bílého, vlaštovku, kukačku, rorýse a vlhu pestrou. Každý pozorovatel zaznačí na internetové stránky tohoto projektu pouze jedno svoje první pozorování od každého druhu. Děti si každoročně ve škole připomenou hlavní znaky pozorovaných druhů a hlavně podobné druhy, se kterými by si mohli ptáky splést. Chcete-li se také tohoto zajímavého projektu zúčastnit, informace najdete na stránkách www.springalive.net .

 

Aktualizováno Čtvrtek, 05 Duben 2012 09:35
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL